Gurulhatott a söröshordó

Budapest. Harminc éve építettek legutóbb pontonhidat Budapesten. Miként most is, a Parlament és a Batthyány tér között állították össze, de csak fél óráig állt a híd. Akkor a katonák mellett kizárólag az I. és az V. kerületi tanácselnök léphetett rá a száz évvel azelőtti városegyesítés emlékére.

A Magyar Honvédség szentesi hidászai szerda délután kezdték a munkát. Félelmetes látvány volt az Országház előtt a hadihajó. Drótkábeleken vontatta a hatméteres darabokból már Ercsiben összeállított, csaknem nyolcvan méter hoszszú hídelemet. Az építés vezetője, Pálfi Sándor ezredes szerint ez a munka rutinfeladat lett volna csapatának, hiszen gyakorta kötik öszsze a Tisza két partját, de ez most mégis más. A Duna sodrása nagyobb, mint amihez szoktak, ráadásul nehezítette dolgukat a viharos szél is. Az ezredes elmondta, az építés neheze az átadás napjára, vagyis tegnapra maradt. A munkálatokat ugyanis úgy tervezték, hogy szerdán érkezik meg a híd első három eleme, s ezeket még aznap kikötik. Csütörtökön ugyanez volt a feladat, csak a budai oldalon. Tegnapra maradt a partokon álló három-három darab összekapcsolása, majd a két, egyenként több mint kétszáz méter hosszú elemnek az összekötése. Ez a munka legnehezebb része, a következő forgatókönyv szerint kell lebonyolítani: kis motorosok kezdik elfordítani az elemeket a parttól. Miközben a két „fél híd” – mint a lengőajtó két szárnya –, egymás felé közeledik, huszonnyolc horgonyt dobnak ki. Ezután már csak az öszszeillesztés van hátra. Miután rögzítik az elemeket, megfeszítik a horgonyokat, amelyek megakadályozzák, hogy a folyó elsodorja a hidat. A két „hídfőnél” a rámpákkal centiméter pontossággal igazítják helyére a 430 méter hosszú átkelőt.

A zord időben meglehetősen bizonytalanul fekszenek a vízen a hídelemek. A parancsnok szerint azonban nem kell aggódni, hiszen a szovjet gyártmányú pontonhíd – bár negyvenéves konstrukció –, ma is korszerű. Az Európa-híd elemei pedig bizonyítottak már Okucaniban is. Végső érvként azt mondja Pálfi Sándor: a pontonhídon folyamatosan haladhatnának harminc kilométeres sebességgel negyven-ötven tonnás tankok, harmincméteres követési távolságban. Arról, hogy a nem éppen civilforgalomra tervezett hídról ne csúszhassanak a vízbe az emberek, már az Európa-híd létrehozásának szervezői gondoskodnak. Az EU Kommunikációs Közalapítvány ügyvezető titkára, Suba János elmondta, hogy a hídon kordont állítanak fel, biztonsági őrök is lesznek, és a közelben mentőhajók várakoznak, hogy szükség esetén azonnal segíthessenek. Nemcsak a biztonságra, a díszletekre is nagy gondot fordítottak. A hídon 130 nemzetiszínű szélforgó díszeleg, EU-zászlóból sem lesz hiány, éjszakánként pedig fáklyákkal világítják ki.

A híd megnyitását tegnap este nyolcra, azaz már lapzártánk utánra tervezték, a hagyományoknak megfelelően söröshordó-gurítással. A szervezők azt remélik, hogy mielőtt holnap este szétszednék, legalább kétszázezren sétálnak át az Európa-hídon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?