A frissen szedett fűszernövények illatát és aromáját meg sem közelíti a szárított, üzletekben beszerezhető, díszes csomagolású ízesítőké. Ezek a növények nem csak ízt hoznak életünkbe, hanem szép és hasznos növények, melyek egyszerűen termeszthetők.
Fűszerábécénk folytatódik...
Gyömbér (Zingiber officinale)
Egy ideje méltatlanul mellőzött fűszerünk közé tartozik: pecsenyék, zsíros ételek, nehéz főzelékfélék (bab, lencse, káposzta), tartósított savanyúságok kitűnő, az emésztést is könnyítő ízesítője. A kínai konyha népszerűsödése csempészte vissza a fűszerpolcra – bár az angol konyha is kedveli: pecsenyéket, sőt süteményeket is ízesítenek vele.
Fűszerként a gyökértörzsét használjuk, ezt frissen és szárítva nálunk is mindenfelé lehet kapni. Nagyon erős, illatos, csípős, kesernyés ízű fűszer, óvatosan kell bánni vele, mert nagyobb menynyiségben rosszullétet okozhat.
Sok kínai recept friss gyömbért ír elő: ezt legjobban úgy hamisíthatjuk, ha őrölt (reszelt szárított) gyömbért kevés citromlével keverünk el. Levesekbe (amikor főzzük a gyömbért) jobb egész darabokat használni; pácba, sült megszórására az őröltet. Ahol a recept a vágott vagy zúzott friss gyömbér pirítását írja elő, használjuk a citromos gyömbérport. A friss gyömbérgyökeret aprítás előtt vékonyan meg kell hámozni.
Nálunk Zázvor néven kapható.
Kakukkfű (Thymus vulgaris)
A francia konyha klasszikus fűszere, de a világon mindenütt kedvelik. Étvágyjavító, puffadást gátló, görcsoldó és hasmenés elleni szer, jó bélfertőtlenítő, valamint bélféregűző hatása is ismert. A kakukkfű különösen ajánlott gyomor- és epebetegek számára. Nehezebb levesek és főzelékfélék pl. bab, borsó, lencse, káposzta, karalábé, valamint zsíros ételek emésztést segítő fűszere, de húsokhoz, halételekhez, kagylóhoz, pástétomokhoz, mártásokhoz, szószokhoz is kedvelik. Diétás fűszerkeverékek elmaradhatatlan összetevője.
Jól kombinálható petrezselyemmel és babérral. Mértékkel bánjunk vele, mert frissen nagyon erős az íze!
Elősegíti a zsírok lebontását. A citromillatú kakukkfű (T. citriodorus) csirkéhez, halhoz, meleg zöldségekhez, gyümölcssalátákhoz, dzsemekhez való.
Nálunk Tymian néven kapható.
Koriander (Coriandrum sativum)
Kínai petrezselyemnek, belénd- vagy zergefűnek is nevezik. A növény minden része ehető. Nálunk főként a magvakat használják, Thaiföldön a friss leveleket és a gyökeret. A koriandermag az őrölt currykeverék fontos alkotórésze. A Földközi-tenger keleti partvidékéről származik. Fűszernövényként több ezer éve használják. Az egész világon közkedvelt, melyet káposztafélék, szószok, uborka és paprika eltevésénél is használnak. A friss vagy mélyhűtött leveleket levesek, mártások, saláták ízesítésére használhatjuk. Magjait akkor szedjük, amikor már sárgásbarnák, de még nem hullanak. Felhasználás előtt legjobb őket mozsárban összetörni. Az egész magokat pácokhoz, sajtok, gomba, hal-, csirke- és más húsok ízesítésére használjuk, de almás pitébe is kitűnő. Segíti az emésztést, enyhíti a görcsös fájdalmakat.
Nagyon finom, különös fűszernövény, ami mind a savanyú-pikáns, mind az édes fogások fűszere lehet. Kissé csípős, illata pedig a zsálya és citrusfélék keverékére emlékeztet. Zöldjét a petrezselyemhez hasonlóan lehet felhasználni.
Nálunk is Koriander néven kapható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.