Fordulat előember ügyben

London. Egy szenzációs lelet alapján valószínű, hogy két előemberfaj egyidőben élt Afrikában, és a Homo erectus így nem leszármazottja a Homo habilisnak.

Egy csaknem másfél millió éves állkapocs-csontból arra következtetnek a tudósok, hogy a két előemberfaj, a Homo habilis, vagyis az „ügyes ember“ és a Homo erectus, a „felegyenesedett ember“ csaknem fél millió éven át egymás mellett élt a mai Kelet-Afrika területén. A szakértők eddig azt feltételezték, hogy a Homo erectus a korábban élt Homo habilisből fejlődött ki. A szenzációs leletről a Nature című tudományos folyóirat legfrissebb számában számolnak be a kutatók, akik Kenyában bukkantak az állkapocs-csontra. A hat megmaradt fog, valamint a csont formája és mérete alapján úgy vélik, hogy egy Homo habilistől származik. Ez pedig azt jelenti, hogy az „ügyes ember“ a korábban feltételezettnél tovább élt Kelet-Afrikában, és így kortársa volt a Homo erectusnak.

Fred Spoor, a Londoni Egyetem munkatársa vezette azt a nemzetközi kutatócsoportot, amelynek tagja volt Meave és Louise Leakey is, anya és leánya egyaránt világhírű régész. Az állkapocs-csontot hét évvel ezelőtt Kenyában találták a Turkána (Rudolf)-tótól keletre. (A tavat Teleki Sámuel expedíciója fedezte fel 130 évvel ezelőtt, és Rudolf-tónak nevezte el.) Az a tény, hogy a két előemberfaj sokáig egymás mellett élt, valószínűtlenné teszi, hogy a Homo erectus a Homo habilisből fejlődött volna ki - írják a tudósok. Valószínű, hogy más-más feltételek kellettek számukra a léthez, így vannak arra utaló jelek, hogy az „ügyes ember“ több növényi táplálékot fogyasztott, míg a „felegyenesedett ember“ több húst és zsiradékot vett magához.

A kutatók ugyanakkor százszázalékos biztonsággal nem tudják kizárni a közvetlen leszármazást. Előfordulhat, hogy egy ilyen fejleményre más vidéken került sor, és a két kvázi faj utóbb a Turkána-régióban találkozott. Az is valószínű, hogy mindketten egy közös őstől származnak, amely két-három millió évvel korábban élt Afrikában - írják tanulmányukban a kutatók. Egy másik lelettel is új hipotézist állítottak fel. Találtak egy kifejezetten jó állapotban lévő Homo erectus-koponyát, amely mintegy másfélmillió éves. A szakértők eddig úgy vélték, hogy kicsiny agyától eltekintve a „felegyenesedett ember“ már nagyon hasonlított a modern emberre. Ez valószínűleg nem így van, ugyanis a most felfedezett koponya kifejezetten kicsi, egészen pontosan ez az eddig talált legkisebb Homo erectus-koponya. A nagyságbeli különbségek az eddig talált különböző koponyák között akkorák, mint manapság a gorillák között találhatók. Ezeknél a majmoknál a hímeknek sokkal nagyobb a koponyájuk, mint a nőstényeknek, ami azzal függ össze, hogy az állatoknak több partnerük van. lehetséges, hogy a Homo erectus esetében is hasonló volt a helyzet, és inkább a poligámia jellemezte az életet, amiben jelentősen különbözött a modern embertől, a Homo sapienstől.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?