Fokozott érdeklődés a repce iránt

Az olajnövényeket termesztők szakmai szövetségének adatai szerint tavaly ősszel csaknem 150 ezer hektárnyi területen vetettek repcét a gazdálkodók.

Az olajnövényeket termesztők szakmai szövetségének adatai szerint tavaly ősszel csaknem 150 ezer hektárnyi területen vetettek repcét a gazdálkodók. A repce tavalyi kedvező ára és a növény értékesítésében megcsillantott lehetőségek következtében jelentősen megnőtt a termelői kedv is, így mára a repce vetésterülete országos méretben meghaladta az eddigi legmagasabb értékeket. Egyes vélemények szerint azonban ez a szint még nem is jelenti a felső határt, hiszen az előrejelzések alapján akár a 200 ezer hektáros termőterület sem elképzelhetetlen. A repce feldolgozásában és értékesítésében rejlő lehetőségek erre jogos alapot szolgáltatnak, s a hazai feldolgozás várható esélyeit elemző szakvélemények is hasonló adatokkal számolnak.

Mint ismeretes, az Európai Unió Bizottsága az energianövények termelőinek hektáronként 45 eurós támogatást kínál, viszont az erre a célra kihasználható termőterület nagyságát uniós szinten kétmillió hektárra korlátozta. A támogatás merítését azonban egyelőre meglehetősen sok bizonytalanság, nem teljesen egyértelmű értelmezés övezi. Nem tisztázott például, hogy mi a megoldás, ha a termelői kedv fokozódása következtében túllépik a megszabott termőterület nagyságát, vajon a támogatás csökkentésével, vagy a további termelők kizárásával kell-e helyreállítani a megszabott egyensúlyt. Az sem világos, hogy a metilészter előállítására termesztett repce esetében mi lesz az eljárás, ha azt például külföldi felvásárló veszi meg a hazai termesztőktől. A repcetermesztők számára azonban a legnagyobb gondot az jelenti, hogy az energianövények feldolgozóinak a velük szerződésben levő repcetermesztésre lekötött terület után hektáronként 60 euró letéti díjat kell befizetniük az Agrárkifizetési Ügynökségre, hogy a termelők az energianövények termesztésére folyósított támogatást megkaphassák. A termesztők attól tartanak, hogy ez nem válik a feldolgozók ínyére, hiszen ez a plusszköltség kedvezőtlenül befolyásolja a repcefeldolgozás jövedelmezőségét. Ugyanakkor nem elhanyagolható szempont, hogy az előzetes számítások szerint Lipótváron beinduló ún. MERO-előállítás évi 300 ezer tonna repcét igényel majd. Az olajnövények termesztése így az elkövetkező időszakban húzó ágazata lehet a mezőgazdaságnak, ugyanakkor enyhítheti a tagországok termelői piacain felhalmozott feszültséget és az energiahordozók behozatalától való függőséget is. (rn)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?