Fizikai terhelés előtt ne igyunk kávét – állítja egy zürichi tanulmány

Svájci kutatók egy felmérés során azt tapasztalták, hogy már két csésze kávé elfogyasztása is jelentősen csökkenti a vér áramlási sebességét, ezzel együtt a szervezet oxigénellátását.
Ha fizikai munkát végzünk, a szervezetünknek megnő az oxigén igénye, a szívünk gyorsabban pumpálja a vért.

Svájci kutatók egy felmérés során azt tapasztalták, hogy már két csésze kávé elfogyasztása is jelentősen csökkenti a vér áramlási sebességét, ezzel együtt a szervezet oxigénellátását.

Ha fizikai munkát végzünk, a szervezetünknek megnő az oxigén igénye, a szívünk gyorsabban pumpálja a vért. Ezt a mechanizmust akár két csésze kávéval megegyező koffeinmennyiség (kb. 200 mg koffein) képes lassítani. A koffein köztudottan stimuláló hatással bír a szervezetre, ám a zürichi egyetem felméréséből kiderül, hogy ez nem minden esetben van így. A kutatás során 18 egészséges, kávéfogyasztó pácienst vizsgáltak meg különböző körülmények között. A résztvevők a vizsgálatok előtt 36 óráig nem ittak kávét. A kísérlet első részében a csoport egyik felének kerékpáros terhelés előtt, illetve közvetlenül a terhelés után mérték a véráramlását. A csoport másik felét egy kamrába helyezték, olyan oxigénhiányos körülmények közé, mely az ún. koronária-artéria betegség során hat a szervezetre, majd szintén vizsgálták a véráramlási sebességet.

A kísérlet második részében a résztvevőknek egy 200 mg-os koffeintablettát kellett bevenniük, majd 50 perc eltelte után ismét elvégezték a kerékpáros terhelést, illetve oxigénhiánynak tették ki őket.

Az eredményeket összehasonlítva megállapították, hogy nyugalmi állapotban a koffeintablettának nem volt hatása, viszont a terhelés elvégzése után jelentősen, 22%-kal csökkent a véráramlás sebessége. Ezt a hatást tapasztalták az oxigénhiányos csoportnál is, ebben az esetben a véráramlási sebesség 39%-kal csökkent.

Dr. Philipp A. Kaufmann, a kutatás egyik vezetője, mindezt azzal magyarázza, hogy a koffein képes blokkolni az érfal azon receptorait, melyek az erek dilatációját, azaz kitágulását okozzák fizikai megterhelés során. Az eredményeknek akkor van számottevő klinikai vonatkozásuk, ha valaki az említett koronária-artéria betegségben szenved, ugyanis ekkor a hatás sokkal nagyobb mértékű, és természetesen veszélyesebb is az adott személyre. Érdekes módon ugyanez a csökkent véráramlás tapasztalható pl. a magasabb hegységekben tartózkodóknál, ahol szintén oxigénhiányos a közeg.

A koffein csak az agyi tevékenységre hat stimulálószerként, a fizikai aktivitás növekedésének csak az érzete áll fenn. A kutatásban részt vevő orvosok tehát sem fizikai munka, sem sportolás előtt nem javasolják a kávé fogyasztását.

A mechanizmus pontos megértéséhez azonban szükséges lesz több, nagyobb felmérés elvégzésére. A kísérletek eredményeit a Journal of the American College of Cardiology című tudományos folyóirat 2006. január 16-i számában publikálták. (o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?