Feltörhető a „szuperbiztos” GSM-titkosítás

Izraeli tudósok biztonsági rést találtak a világ legelterjedtebb, és eddig a legbiztonságosabbnak hitt mobiltelefon-rendszerében, a GSM-ben. A hiba kihasználásával lehallgathatók a beszélgetések, és a hívó fél személyazonossága is meghamisítható, írta a New Scientist.

Izraeli tudósok biztonsági rést találtak a világ legelterjedtebb, és eddig a legbiztonságosabbnak hitt mobiltelefon-rendszerében, a GSM-ben. A hiba kihasználásával lehallgathatók a beszélgetések, és a hívó fél személyazonossága is meghamisítható, írta a New Scientist.

A tekintélyes tudományos lap szerint a világon forgalomban lévő mobiltelefonok 71 százaléka, 850 millió készülék használja a GSM rendszert, melyről most bebizonyosodott, hogy korántsem annyira biztonságos, mint korábban gondolták. (A másik elterjedt szabványról, a CDMA-ról már korábban kiderült, hogy feltörhető.) A biztonsági résre a haifai Technion-Israel műszaki intézet kutatói, Eli Biham professzor és két tanítványa, Elad Barkan és Nathan Keller találtak rá.

MEGDÖBBENTEK

A hiba Barkannak tűnt fel, aki észrevette, hogy a titkosítás nem megfelelő sorrendben történik: a rendszer először kijavítja az esetleges zajokat és az interferenciát a digitális adatfolyamban, és csak azután titkosítja azt. Ez lehetőséget ad egy klasszikus MITM- (man in the middle) támadásra, azaz arra, hogy a készülék és a bázisállomás között valaki elfogja a hívást.

„Először nem akartam elhinni – nyilatkozta Biham a New Scientistnek. – De aztán újra és újra ellenőriztük, és ez volt az igazság.” A felfedezést a Santa Barbarában rendezett Crypto 2003 titkosítási konferencián ismertették, ahol a résztvevők – Bihamék elmondása szerint – „megdöbbenéssel és elképedve” reagáltak. Nem csoda, hiszen a módszert megalkotása után is szuperbiztosnak hitték.

CSÖRGÉS KÖZBEN TÖRIK

A GSM-titkosítás kulcsai egészen 1999-ig szigorúan titkosak voltak, de ekkor Marc Bricenonak, a kaliforniai egyetem munkatársának sikerült visszafejtenie a használt algoritmusokat. Azóta sokan próbálkoztak a rendszer feltörésével, de minden eljárásnak ugyanaz volt a gyengéje: a hívás első pár percét le kellett volna valahogyan hallgatni, hogy a hívás tartalmának ismeretében meg lehessen fejteni a kódot. Mivel erre általában nincs lehetőség (ha pedig van, akkor már felesleges feltörni a titkosítást), ezek a próbálkozások sosem jutottak el a gyakorlati fázisba. A Technion módszerének alkalmazásához azonban semmit sem kell tudni a hívás tartalmáról, és a titkosítás már akkor feltörhető, amikor a telefont még fel sem vették. A kutatók az 1996-ban bevezetett A5/2 verziójú titkosítással kísérleteztek. 2003-ban ennek egy továbbfejlesztett változata is megjelent, de Biham szerint az eljárás az ellen is használható.

NINCS VALÓDI VESZÉLY

A nemzetközi mobilgyártókat képviselő GSM Szövetség szerint a kutatás messzebbre megy, mint a korábbi elméleti munkák, és a módszer használhatónak tűnik. De Ian Volans szóvivő a New Scientistnek azt mondta, hogy a hiba inkább csak elvi, mint valóságos, mivel a rendszer feltörése nagyon sokba kerülne, és a szükséges berendezés kezelése is hatalmas szaktudást igényel. A GSM-felhasználókat ezért szerinte nem fenyegeti valódi veszély.Biham csapata szabadalmi kérelmet nyújtott be az eljárásra, melyet elmondásuk szerint csak törvényes célra, például nyomozó hatóságoknak licencelnének. Abban a Technion és a GSM Szövetség is egyetért, hogy a harmadik generációs hálózatokat a hiba nem érinti.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?