Farkas Ivánnal, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) képviselőjével, a közgyűlés küldöttével

Doug Bereuter, a NATO Parlamenti Közgyűlésének elnöke az afganisztáni katonai jelenlét növelésére szólította fel a közgyűlés résztvevőit. Az afganisztáni missziót az utóbbi időben láthatóan elhanyagolták.

Doug Bereuter, a NATO Parlamenti Közgyűlésének elnöke az afganisztáni katonai jelenlét növelésére szólította fel a közgyűlés résztvevőit. Az afganisztáni missziót az utóbbi időben láthatóan elhanyagolták. Mindez a tagországok iraki szerepvállalása miatt történt?

Sajnos, az utóbbi időben mind katonai, mind pedig költségvetési szempontból szerényen kezelték ezt a területet. Szeptemberben választások lesznek Afganisztánban, addig van mit javítani a helyzeten. Jaap de Hoop Scheffer főtitkár is hasonló szellemben nyilatkozott. Úgy gondolom, hogy az Egyesült Államok iraki szerepvállalása miatt nem szabadna háttérbe szorulnia az afganisztáni rendezésnek. Afganisztánban komoly problémát jelent, hogy megnövekedett a kábítószer-kereskedő hadurak befolyása. A bűnözés előretörése egyébként minden krízishelyzetre jellemző.

Mikuláš Dzurinda felvetette Macedónia, Albánia és Horvátország NATO-tagságának kérdését is. A javaslat végül a zárónyilatkozatba is bekerült. Milyen szerepe van ebben Szlovákiának?

A közgyűlés résztvevői egyértelműen úgy látták, hogy a következő, 2007-ben esedékes bővítés során ennek a három országnak van esélye a tagságra. Ezért kérték a kelet-közép-európai tagállamokat, hogy segítsenek e három ország felkészítésében, hogy minél jobban be lehessen őket vonni a szervezet tevékenységébe.

Szlovákia és Lengyelország Ukrajnáról is tárgyalt. Ott a helyzet azért valamivel bonyolultabb.

Ukrajnának – kulturális és történelmi okokból – sokkal terhesebb a szovjet örökség, mint mondjuk a Baltikum országainak. Tekintettel a közigazgatás állapotára és az ország gazdasági helyzetére, biztos, hogy nehéz lesz stabilizálni a helyzetet. Ha a tárgyalótermekben nem is, de a legalább olyan fontos folyosói beszélgetésekben intenzíven felmerült az Ukrajna felé való nyitás gondolata. De a felzárkóztatásban Szlovákiának és Lengyelországnak is közre kéne működni. S persze tudatosítani kell, hogy ez egy hosszú távú folyamat.

Koszovóban nemrégiben véres nemzetiségi villongások voltak. Ezzel a térséggel kapcsolatban elég sok szkeptikus megjegyzés hangzott el. Milyenek a rendezés esélyei?

Koszovóval kapcsolatban valóban sok szkeptikus megjegyzés hangzott el a közgyűlésen. A Balkánnak ez a szöglete potenciális konfliktusforrás. De ha Macedónia, Albánia és Horvátország tagja lenne a szövetségnek, az a térség stabilitásához is hozzájárulna. Ezért is fontos csatlakozásuk. (kcr)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?