A NATO megbízhatósága a tét

A szigorúan őrzött szlovák főváros utcáiról lassan kikopnak a rendőrök, a NATO Parlamenti Közgyűlésének végével visszatérni látszik a pozsonyi élet a normális kerékvágásba. A közgyűlés maga, annak témái azonban a háttérbe szorultak a rendkívüli biztonsági intézkedések mögött.

Dzurinda és Bereuter a VigadóbanTASR-felvételAzt már a tanácskozás előtt tudni lehetett, hogy semmilyen komoly döntés nem születik Pozsonyban, a tavaszi ülésszak inkább csak előkészíti a fontosabb őszit, amelyet idén Velencében tartanak, illetve tanácsadói jelleggel bír; a jövő hónapban rendezendő isztanbuli NATO-csúcs résztvevői az asztalukra kapják a közgyűlés határozatait, de a folyosói beszélgetések tartalmáról nem értesülnek.

A pozsonyi összejövetel központi témája Afganisztán volt. Doug Bereuter amerikai szenátor, a közgyűlés elnöke felszólította a NATO-tagállamokat, hogy teljesítsék afganisztáni kötelezettségeiket, küldjenek több katonát a térségbe, és különítsenek el több pénzt az afganisztáni misszióra, mert a jelenlegi körülmények közt a szövetség missziója kudarcra van ítélve, s a NATO megbízhatósága forog már kockán. Bereuter figyelmeztetett: már Európát is elérte a terrorizmus illetve az al-Kaida, ezért nem nézheti senki sem tétlenül a terrorizmus elleni harcot. Bereuter levélben fordul a tagállamok vezetőihez ez ügyben. Szóba került Koszovó ügye is, itt hasonló a helyzet az afganisztánihoz, bár kevésbé komoly. Természetesen Irakról is szó esett, ám csak érintőlegesen, hiszen a NATO hivatalosan nem vesz részt az iraki akciókban. A közgyűlés szerint éppen az amerikaiak iraki szerepvállalása miatt szorult a háttérbe Afganisztán. Mikuláš Dzurinda szlovák miniszterelnök azonban beszédében azt hangsúlyozta, hogy tragédia lenne, ha Irakból kivonulnának a külföldi csapatok.

Beszéltek a résztvevők a NATO esetleges bővítéséről is. Eszerint erre 2007-ben kerülhetne sor, már ha addigra azok az országok, amelyek esélyesek, teljesítik a felvétel feltételeit. Egyelőre három országot említettek: Albániát, Macedóniát és Horvátországot. A régebbi NATO-tagok felszólították az újonnan csatlakozókat, hogy segítsenek a szövetségbe igyekvők-nek a felkészülésben.

Felszólalt Mohamed el-Baradej, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség igazgatója, aki szerint a világ globális biztonsági válságban van. A legnagyobb veszélyt szerinte jelenleg Észak-Korea jelenti a földre, ugyanis nem hajlandó jelentést adni atomprogramjáról. El-Baradej hozzátette, el kell érni, hogy a lehető legtöbb ország csatlakozzon az atomfegyverek terjesztésének betiltásáról szóló nemzetközi egyezményhez.

Amit a közgyűlés résztvevői nem tudtak kiimádkozni, az Jaap de Hoop Scheffer kár megérkezése, mert elromlott a belga kormánygép, amivel érkezett volna a NATO-főtitkár. Erre mondta Bereuter, hogy a világ legnagyobb katonai szervezete vezetője megérdemelne egy különgépet.

Bereutert egyébként az őszi közgyűlésen valószínűleg a francia Pierre Lellouche váltja a közgyűlés elnöki tisztségében. (ú, -rn-)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?