Ezeket az ételeket nem szabad alufóliával lefedni!

alufólia

Milyen gyakran nyúl otthon alufólia után? Óvatosan kell használni, mivel akaratlanul fölösleges és káros alumíniummennyisséget vihetünk a szervezetünkbe.

Az alufólia mindenképpen jó segítség, de használatakor nem árt az óvatosság. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság adatai szerint hetente maximum 1 milligramm alumínium juthat a szervezetbe testsúlykilogrammonként. Próbáljunk meg betartani néhány biztonsági szabályt, hogy ne lépjük túl feleslegesen ezt a normát!


A hűtőszekrénybe tett ételmaradékot fóliával takarja le? Nem tanácsos, ha savakat tartalmaznak, mint például a citrusfélék, az ananász, de a paradicsom és az ecet is. Ez vonatkozik azokra a salátákra is, amelyekhez ecetes öntetet használunk. Ha a savak érintkeznek az alufóliával, az alumínium feloldódik, és a fém apró összetevői átkerülnek az ételbe, így aztán több alumíniumot fogyasztunk az étellel együtt. Ezt a Food Chemistry című folyóiratban megjelent tanulmány is megerősítette. A kutatók megállapították, hogy az élelmiszerekben az alumínium koncentrációja jelentősen megnőhet, különösen, ha az étel savas, sós vagy magas hőmérsékletnek van kitéve. Az alumíniumfóliába csomagolt paradicsomszósz például sütés közben jelentősen magasabb alumíniumszintet mutatott.

 

Vigyázzunk a sóval!

Még a sós ételek sem érintkezhetnek alumíniummal. Ide tartoznak például a savanyított élelmiszerek vagy a sózott húsok és halak. Ebben az esetben ugyanaz az elv érvényesül, mint a savak esetében. A só egyszerűen reakcióba lép a fémmel. Az erős fűszerekkel, például curryvel, chilivel vagy paprikával ízesített ételek szintén felgyorsítják a kioldódását. Az alumínium akkor is könnyebben átjut az ételbe, ha a fémtányérokon vagy fémtálakban lévő sós és savas ételeket alumíniumfóliával fedjük le. Az sem jó ötlet, ha a túl nedves ételeket alumíniumfóliában tároljuk.



Fűszerezzünk grillezés után!

Főzés vagy sütés közben igyekezzünk minél kevesebb alumíniumfóliát használni! Ez vonatkozik a grillezéshez használt eldobható alumíniumtálcákra is. Ha már használjuk őket hús vagy zöldség elkészítéséhez, csak rövid ideig süssük rajta, és csak grillezés után sózzuk, fűszerezzük az ételt! A hő és az ételek összetételének az alumínium kioldódására gyakorolt hatását vizsgálta egy 2013-ban az International Journal of Electrochemical Science című folyóiratban megjelent tanulmány. Az eredmények azt mutatták, hogy jelentős alumíniumvándorlás következik be, amikor az alumíniumfóliába csomagolt élelmiszereket, például húst vagy halat sütnek, különösen magasabb hőmérsékleten és só vagy savak jelenlétében.



Bár az élelmiszerekkel bevitt alumíniumot nem tartják akut egészségkárosító hatásúnak, a kutatások szerint toxicitása alacsony, mégis könnyen felhalmozódhat a szervezetben, mivel más forrásokból is bekereülhet. Mire kell odafigyelni? Mindenekelőtt korlátozni kell az alumíniumfólia használatát sütés vagy grillezés során, különösen a savas, sós vagy fűszeres ételek esetében. Használjunk helyette pergamenpapírt, üvegedényeket vagy rozsdamentes acélt! Bizonyos ásványi anyagok, például a magnézium, a kalcium és a vas segíthetnek csökkenteni az alumínium felszívódását a szervezetben. 



Figyeljünk oda!

Olvassuk el a kozmetikumok címkéit! Egyes izzadásgátlók és szépségápolási termékek alumíniumot tartalmaznak alumíniumsók formájában. Legyünk óvatosabbak a feldolgozott élelmiszerekkel, egyesek, például a sütőporok és a sajtok, alumíniumalapú adalékanyagokat, például alumínium-foszfátokat tartalmazhatnak. Ha igazán következetes akarunk lenni, válasszunk alumíniumfólia nélküli joghurtokat is! Bár ennek a csomagolásnak a normál használata esetén nem nagy a kockázata annak, hogy az alumínium a joghurtba vándorol. Az olyan élelmiszerek, mint a joghurt, nem túl savasak vagy sósak, ráadásul maga a fólia gyakran olyan réteggel van bevonva, amely minimalizálja az élelmiszer és az alumínium közötti érintkezést. Manapság egyes gyártók alternatív anyagokat, például műanyag vagy cellulóz alapú fóliákat kezdenek használni.


(pluska)


 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?