Elengedhetetlen a család támogatása a depresszió kezelésében

Elengedhetetlen a család támogatása a depresszió kezelésében

<p><span style="font-size: 12px;">A legtöbb ember a depressziót a szürke színhez hasonlítja. Sok beteg állítja, hogy élete színtelenné, üressé, kellemes érzések nélkülivé, örömtelenné vált. Ennek az állapotnak az oka az anhedónia lehet, ami magyarul örömtelenséget jelent, s a depresszió egyik súlyos tünete. Gyakran az első a depresszió súlyos tünetei közül. Sajnos azután is megmaradhat, amikor a depresszió már elmúlt. A jelenlegi korszerű gyógyszerekkel azonban ezen is lehet segíteni.</span></p>

A depresszió az öngyilkosságok leggyakoribb oka. A kezeletlen depreszszióban szenvedő beteg állapota súlyossá válhat. Hosszú szenvedést okozhat és öngyilkossághoz vezethet. Lelki zavar, ami jól kezelhető, de megismétlődhet. Sok beteg azonban sajnos nem kezelteti magát, nem keresi fel idejében az orvost. A betegség minden korban, bárkinél jelentkezhet. Sokszor hirtelen, előzmények nélkül fejlődik ki, oka ismeretlen. A kutatások azt mutatják, hogy a depressziós ember agya teljesen másképpen működik, mint az egészséges emberé. A legújabb ismeretek szerint a depressziós ember agyában megbomlik az úgynevezett neurotranszmitterek, vagy ingerületátvivő vegyületek egyensúlya. Tényleges orvosi problémáról, gyakori és súlyos betegségről van szó, ami megzavarja az ember mindennapi életét. Feltételezhető, hogy 2020-ig a depresszió – a szívbetegségek után – a második leggyakoribb betegség lesz, ami munkaképtelenséget okoz. „A depressziót gyakran testi betegség kíséri, ami nemcsak a diagnosztikát és a kezelést nehezíti meg, hanem a kezelést és a testi betegségek lefolyását is rontja. A testi betegségek nem védenek a lelki zavarok ellen, ellenkezőleg: kockázati tényezőt jelentenek. Ráadásul a testi és lelki betegségek gyakran párhuzamosan jelennek meg” – mondta dr. Ľubomíra Izáková pszichiáter.

Az anhedónia a depresszió egyik alaptünete, amikor az ember nem tud örülni a kellemes testi és lelki érzéseknek. Röviden: nem tud örülni az életnek. A depreszsziónak ezt a tünetét gyakran lebecsülik, pedig nagymértékben megzavarhatja a családhoz, a barátokhoz fűződő viszonyt. A beteg úgy érzi, környezete nem érti meg, és gyakran teljesen elszigetelődik. Főleg akkor, ha a kezelés nem képes megszüntetni az anhedóniát és az örömtelenség még akkor is tart, amikor az ember már nagyjából „rendben van”.

Az örömtelenség gyakran a depresszió első jele. Rendkívüli módon megnehezíti a beteg visszatérését a mindennapi életbe. A múltban az anhedóniát lebecsülték, inkább a depresszió más, könnyen felismerhető tüneteivel foglalkoztak, mint például a rossz hangulattal, a koncentrációs zavarral, a fáradtsággal, a táplálkozási és alvási zavarral vagy az öngyilkossági gondolatokkal. Ma viszont már az anhedóniát a depresszió súlyos részének tartják, hiszen a betegek egy része krónikus örömtelenségben szenved. Az antidepresszánsok közül az agomelatin hatóanyagú gyógyszer az anhedóniára is hat, akárcsak a depresszió többi tünetére, mellékhatása viszont minimális. A kezelés célja az, hogy a beteg megnyugodjon, javuljon az élete, újra érzékelje a kellemes élményeket, amelyek az emberek döntő többsége számára teljesen normálisak, s hogy teljesen meggyógyuljon. Kigyógyulni a depresszióból azt jelenti, hogy az ember a betegség előtti állapotába kerül.

A Szlovák Pszichiátriai Társaság a Lelki Egészség Ligájával együttműködve a lelki egészség világnapja alkalmából októberben megszervezi, hogy bizonyos időpontban az érdeklődők ellátogathassanak a kiválasztott pszichiátriai rendelőkbe, ahol a szakemberekkel elbeszélgethetnek a depresszióról, tüneteiről, továbbá a beteg hozzátartozóinak és barátainak nyújtott segítségről. Ha az önök családtagjai között van olyan, akin a depresszió jelei fedezhetők fel, tanácsot kérhetnek a szakemberektől. Meggyőződhetnek arról, hogy a  látogatás a pszichiáternél ugyanolyan, mint bármelyik más orvosnál. Az akcióban részt vevő orvosok jegyzékét és az időpontokat a www.dusevnezdravie.sk honlapon találják meg.

„A Szlovák Pszichiátriai Társaság minden olyan kezdeményezést üdvözöl, amely hozzájárul az orvos-beteg párbeszéd javításához” – hangsúlyozta Ľubomíra Izáková. Ne legyünk közömbösek a depresszióban szenvedőkkel és önmagunkkal szemben. Ma már eredményesen lehet kezelni ezt a betegséget is. Az viszont negatívan hathat az egész gyógyfolyamatra, ha hiányzik a család megértése és támogatása. Egyebek mellett ennek kialakítását hivatottak elősegíteni a pszichiátriai rendelőkben tervezett októberi nyílt napok. (kovács)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?