Duplájára növekedett a nemzeti pénzügyi keret

Zdenka Kramplová földművelésügyi miniszter által vezetett szlovák küldöttség azzal az elhatározással utazott a december 17–19-e között Brüsszelben megtartott miniszteri tanácskozásra, hogy az eredetileg meghirdetet uniós borreformot nem támogja, ha legalább három alapvető kérdésben nem történik változás az eredeti tervezethez képest.

Nevezetesen a nemzeti boríték, a borok megjelölése és a cukorfok répacukorral történő feljavításának engedélyezése terén szükséges a változás.

Ismeretes, hogy az uniós borreform első tervezete még a nagy déli bortermelő országok érdekeit tükrözte, és teljes egészében a „történelmi bázis” alapján alakította volna a támogatási keretet tartalmazó „nemzeti borítékokat”. A megállapodás értelmében a „történelmi bázist” már csak 50 százalékban veszik figyelembe, és így a nemzeti pénzügyi keretet fele-fele arányban a termőterület, illetve a termés nagysága alapján képezik. Ennek alapján a szlovákiai bortermelők gyakorlatilag majdnem dupla nagyságú „nemzeti borítékkal” számolhatnak. Az eredeti változathoz képest, amely 2009-ben 1,497 millió eurót szabott meg erre a célra a keret 2,9 millió euróra emelkedett, a 2015-re tervezett 2,9 millió eurós keret pedig 5,1 millió euróra növelhető majd.

A szakminisztérium ugyancsak pozitívan értékeli, hogy az új tervezet már lehetővé teszi a szőlőtermelők számára a közvetlen kifizetéseket is. A borok megjelölése terén megállapodás született, hogy a tagországok párhuzamosan megtarthatják az érvényben levő jelölést, egyúttal tilos lesz az egyfajta, de különböző országokból származó borok keverése, ha azzal az érintett országok nem értenek egyet.

Továbbra is engedélyezett az alkoholfok növelése répacukorral. Az Európai Bizottság ezt először be akarta tiltani. A jelenlegi engedélyezett cukrozási mérték 2 térfogatszázalék. A szerdai megállapodás értelmében ez általános szabályként másfél százalékra csökken ugyan, de kedvezőtlen időjárás esetén, Brüsszellel egyeztetve további fél százalékponttal emelhető, tehát lényegében megmarad a két százalék lehetősége. A cukrozáshoz hasonlóan a mustsűrítménnyel való alkoholfok-növelés is több évre benn maradt a támogatási rendszerben, ami a déli országok igénye volt. A telepítési jogok rendszere a megállapodás értelmében 2015-ig változatlan marad, és utána is nemzeti hatáskörben több évvel meghosszabbítható. A brüsszeli bizottság eredetileg 2014-ig el akarta törölni a rendszert, és teljes liberalizációval akarta azt felváltani.

A tervezet eredetileg 400 ezer hektár szőlő kivágását akarta kötelezővé tenni uniós szinten a túltermelés megszüntetése érdekében. Végül a megállapodásban 175 ezer hektárban egyeztek meg, ami az összes uniós szőlőterület mintegy 5 százaléka. A kivágási támogatásokat az eredetileg javasolt öt év helyett csak három évig folyósíthatnák.

A brüsszeli tanácskozáson Szlovákia és Magyarország képviselői megegyeztek abban, hogy a két fél közösen dolgozza ki és terjeszti elő a tokaji bor előállításának eljárási rendjét és a termékleírást. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?