Csak az éjjeliőrök örülnek?

Testünk, lelkünk egészére kiható merénylet készül ellenünk. Holnapra virradóan ugyanis – mint ahogy már évek óta a tavasz beköszöntével megszokhattuk – egész pontosan hajnali két órakor három órára kell előbbre forgatnunk időmérő szerkezeteink mutatóit. Ez pedig nem jelent kevesebbet, minthogy egy órával megrövidítik azt az időt, melyet pihenéssel töltenénk. Éppen ezért egyáltalán nem lesz majd min csodálkoznia főnökünknek, tanárunknak, amiért hétfőn fáradtabbnak mutatkozunk előtte.

A nyári időszámítás alkalmazását állami rendelet szabályozza. Az érvényben lévő szabály a következő: a nyári időszámítás kezdete március utolsó vasárnapja 2 óra, a befejezése pedig október utolsó vasárnapja 3 óra. A gyakorlatban ez anynyit tesz, hogy holnap, azaz március 30-án egy órával előbbre, a nyári időszámítási ciklus végén, október 26-án pedig egy órával vissza kell forgatnunk óránk mutatóit. Az energiaáram-termelők kivételével – mert hiszen a nyári időszámítás célja az energia-megtakarítás –, talán csak az éjjeliőrök örülnek az órák átállításának. Nincs ez persze mindenhol így, egyebek közt Japánban is, Tajvanon is egész évben ugyanaz az időszámítás érvényes, sőt Mauritiuson sincs nyári időszámítás.

A kétféle – nyári és téli – időszámítás alkalmazásának ötlete már korábban felvetődött, még ha a felvetéssel egy időben nem is alakult ki a gyakorlata. Az időszámítás váltogatásának ötlete Benjamin Franklin amerikai filozófustól és polihisztortól származik, aki 1784-ben vetette fel a nyári időszámítás bevezetésének gondolatát, mondván évszakonként változik a sötét és világos órák száma, melyhez időszámításunknak alkalmazkodnia kellene. Javaslata azonban akkoriban megbukott.

A nyári időszámítást először Franciaországban 1976-ban, három évvel az egész világot megrázó első olajárrobbanás után vezették be. A hatóságok a lépést azzal indokolták, hogy így 300 000 tonna kőolajnak megfelelő energia-megtakarítás érhető el. Az évek során összesen 108 országban vették át a nyári-téli időszámítás rendszerét. 2000-ben az akkor már európai uniós tagországok úgy döntöttek, hogy meghatározatlan ideig folytatják az órák évente két alkalommal történő átállítását. Európa országai minden év októberének utolsó hétvégéjén állnak vissza a téli időszámításra.

Szlovákiában 1979-ben vezették be a két időszámítás váltogatását. 1996-ig a téli, tehát a valódi közép-európai idő szerinti, illetve a nyári időszámítás hat-hat hónapig tartott. 1996-tól kezdve azonban Szlovákiában is az Európai Unióban létező gyakorlatnak megfelelően a korábbinál egy hónappal tovább, október végéig tart a nyári időszámítás, miáltal a téli időszámítás öt hónapra rövidült. Az eddigi tapasztalatok szerint így egy nagyobb város teljes évi áramfogyasztásának megfelelő villamos energiát lehet országos viszonylatban megtakarítani.

Hiába az energia-megtakarítás, néha-néha elhangzanak eltérő vélemények is, melyek kifogásolják a kétféle időszámítás gyakorlatát, mondván az óraátállítás a gyermekek és az idősebbek körében a bioritmus felborulását váltja ki. Kétségtelen, az egyórányi alvásmegvonás, mellyel tavasszal életritmusunkat a napfelkeltéhez igazítjuk alaposan megviseli a szervezetünket, főként a gyermekekét. Mind a felnőtt, mind a fiatal szervezetnek több napra van szüksége ahhoz, hogy alkalmazkodjon az új időszámításhoz. Bioritmusunk felborulása kihatással bír teljesítményünkre is. Ilyen tájt sokkal aluszéko-nyabbak és fáradékonyabbak a diákok is. De nemcsak élettani szempontok képezik az ellenvélemények alapját, Izraelben például a vallásos közönség ellenzi a nyári időszámítást, mivel ez zavarja azokat, akik korán reggel imádkoznak, amikor még sötét van. Az ortodoxok kezdeményezték, hogy még a szeptemberi, engesztelés napi böjt előtt térjenek át a téli időszámításra. Ez azért fontos – állítják, mert ily módon egy órával kevesebbet kellene böjtölniük.

A Swatch óragyár pár évvel ezelőtt első pillanatban forradalminak és tudományosnak látszó újítással próbálta átalakítani az időmérés filozófiáját, létrehozva egy időzónáktól és téli-nyári időszámítástól független időmérést: az internet időt. Az új időszámítás alapját a svájci óragyár központjában, Bielben mért idő szolgáltatja. A Swatch filozófiája szerint az új (internetes) világban értelmét veszti az időzóna, a téli-nyári időszámítás, ezért az idő kalkulációjának alapja az, hogy a napot 1000 részre osztják. Éjfélkor az idő „0”, délben „500” – természetesen téli időszámítás szerint és Bielben. Bár az internet idő bevezetése kézenfekvő megoldásnak tűnhet, ez ideig mégsem terjedt el. (ervé, i-t, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?