Bizonytalan a WHO is

Peking/Tajpej. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) képviselői azt állítják, hogy a kínai orvosok egy része kevesebb atípusos tüdőgyulladással fertőzött beteget jelent, mint amennyi valójában van. A feltételezés szerint ennek a helytelen diagnózis az oka.

Peking/Tajpej. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) képviselői azt állítják, hogy a kínai orvosok egy része kevesebb atípusos tüdőgyulladással fertőzött beteget jelent, mint amennyi valójában van. A feltételezés szerint ennek a helytelen diagnózis az oka. Arról van szó – állítja a WHO szakértője –, hogy számos orvos azt hiszi, aki megfertőződött a vírussal, az nagyon beteg. Az igazság viszont az – szól az érvelés –, hogy sok embert nem visel meg komolyabban a betegség, viszont kiengedésük a kórházból vagy a karanténból a további fertőzés veszélyét hordja magában. A kínai hatóságok által nyilvánosságra hozott számok mindenesetre ellentmondanak a WHO-szakértő véleményének. Az új megbetegedések száma e szerint tartósan viszonylag alacsony, és csökkenő tendenciát mutat. S ha az enyhe lefolyás miatt kevesebb beteget jelentenek, a következményeknek akkor is jelentkezniük kellene az új megbetegedések között.

A WHO közben a hét végén újabb tartományra terjesztette ki utazási figyelmeztetését: Hebeire, a Peking és Tiencsin körüli tartományra. A megbetegedések számának alakulása nem sugallta ezt a lépést, ráadásul a tartományba külföldről csak az említett két nagyvároson keresztül lehet eljutni, amelyekre eddig is érvényes volt a figyelmeztetés. A különös kommentár és a figyelmeztetés mögött az lehet, hogy a WHO szakértői bizonytalanok a hivatalos kínai adatok megítélésében, ám jelenleg semmi olyan kapaszkodó nem áll a rendelkezésükre, amelyekkel azokat életszerűen megcáfolhatnák. Viszont a kínai hatóságok naponta teszik közzé az enyhén, de folyamatosan javuló adatokat, s mivel az intézkedések valóban szigorúak, az sem lenne meglepő, ha a számok a tényleges állapotokat tükröznék. Kínában eddig 5209 ember betegedett meg az atípusos tüdőgyulladásban, és 282 a halálesetek száma. A kór jelenleg Tajvan szigetén támad a legintenzívebben. Eddig 344-en betegedtek meg, s negyvenen haltak meg, így már a harmadik helyen vannak a fertőzöttségi listán Kína és Hongkong mögött.

Hat embert öt évig terjedő szabadságvesztésre ítéltek a Pekinghez közeli Hopej tartományban, mert egy a SARS-járvány megfékezésére felállított vesztegzár elleni lázongásra uszítottak. Kínában több, esetenként több ezer fős lázongás is történt, de a hatóságok most először szabtak ki börtönbüntetést ilyen cselekmény miatt – jegyezte meg az AFP.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?