Hetvenkilencedszerre is itt vannak a sokszor gyűlölt, ám mégis izgatottan várt Oscar-jelölések. A színészi díjakat talán azonnal ki lehetne osztani, ám az még nagy talány, hogy a véreskezű ír gengszterbanda, egy rút kiskacsa, a szorult helyzetbe került japán katonák, az angol királyi család vagy a bábeli zűrzavar lesz a fődíjas február 25-én.
Bejelentették az Oscar-jelöléseket
Ahogy az lenni szokott, a rendezői kategóriában ugyanezen filmek rendezőit jelölték egy kivétellel, mert mégis csak úgy mutat jól. Nos, A család kicsi kincsének, úgy tűnik, nem volt elég jó a rendezője – vagy lehet, hogy az a baj, hogy ketten voltak? Helyette Paul Greengrass húzhatott be egy jelölést a United 93-asért.
A színészek között ott vannak a nagy sztárok, akik éppen igényes és jó filmekben szerepeltek, vagyis idén Leonardo DiCaprio (Véres gyémánt) és Will Smith (A boldogság nyomában), de az Arany Glóbuszt nyert Forest Whitaker és a Half Nelson (Fél Nelson) című független filmben szerepelt Ryan Gosling is hasonló esélyekkel indul. A legjobb férfiszínész-jelöltek ötöséhez tartozik még a veterán Peter O’Toole (Vénusz) is. Ben Affleck hiába volt nagyon jó a Hollywoodlandben, túl erős volt neki a mezőny. Brad Pitt is csalódott lehet, bár jelölték az Arany Glóbuszra, nem szerezte meg, s ezúttal még csak jelölést sem kapott.
A színésznőknél nincs vita, hiszen Helen Mirren toronymagas esélyes és az Arany Glóbusszal ellentétben, Meryl Streep most főszereplőként kapott jelölést – nyilvánvalóan kevesebb győzelmi eséllyel. További jelöltek: Judi Dench (Notes On A Scandal – Feljegyzések egy botrányról), Kate Winslet (Little Children – Kisgyerekek) és Penélope Cruz (Volver). Nagyot ujjongott Salma Hayek, aki a jelölteket jelentette be Beverly Hillsben, amikor a spanyol származású színésznő neve elhangzott. Nem csoda, hogy Penélopének szurkol, hiszen a legjobb barátnője.
A legjobb külföldi filmek közül az algériai Rasid Busared Indigénes (Bennszülöttek), a kanadai Deepa Mehta Víz (Water), a mexikói Guillermo Toro Pán labirintusa, a német Florian Henckel von Donnersmark The Lives of Others (A mások élete) és a dán Susanne Bier After The Wedding (Esküvő után) című filmjei reménykedhetnek az Oscarban.
Az már biztos, hogy egy „örök vesztes”, Ennio Morricone Oscar-díjjal tér haza Hollywoodból, mert a Maestro életműdíjat kap.
Versenyben van az Oscarért M.Tóth Géza Maestro című, számos fesztiválon díjazott ötperces animációs filmje is, amelyet már be is mutatott az m1. Igaz, hogy olyan kemény ellenfelei vannak, mint Roger Allers Andersen-adaptációja, A kis gyufaárus lány – a rendező egykor az Oroszlánkirály alkotója volt – vagy a norvég Tirill Kove, akinek A dán költő című kisfilmjét Liv Ullman narrációja erősíti.
Zsigmond Vilmos – akit ezúttal a Brian de Palma Fekete Dália című filmjében nyújtott operatőri munkájáért jelöltek – már büszkélkedhet egy Oscarral, amelyet 1977-ben nyert el Steven Spielberg Harmadik típusú találkozások című filmjével.
Legjobb animációs film
Verdák
Táncoló talpak
Rém rom
Legjobb idegen nyelvű film
After the Wedding (Dánia)
Days of Glory (Algéria)
The Lives Of Others (Németország)
Pán labirintusa (Mexico)
Water (Canada)
Legjobb film
Bábel
A tégla
Levelek Iwo Jimából
A család kicsi kincse
A királynő
Legjobb zene
Bábel
The Good German
Notes on a Scandal
Pán labirintusa
A királynő
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.