Bécsben a bálok bálján

A bécsi Operabál csütörtökön este az elmúlt évektől eltérően nagyobb tüntetések nélkül zajlott le. A jelenlegi osztrák kormány hivatalba lépése óta megszokott csütörtök esti tüntetés szervezői ezúttal elkerülték az Operaház környékét, amint azt előre jelezték, egy másik társaság azonban éppen a bál ellen szándékozott tüntetni.

Az elsőbálozók nyitótáncaReuters-felvételÁm a rendőrök több órás bújócska árán – vagyis a váratlan kanyarokkal, és részben kisebb csoportokban haladó tüntetők követésével – gyakorlatilag megakadályozták, hogy az Operaház közelébe jussanak. Semmi sem zavarta hát a bálozók, díszvendégek és prominensek bevonulását: Seiji Ozava japán karmester kíséretében elsőként vonult be az Operába Elisabeth Gürtler asszony, a bécsi és salzburgi Sacher szálló vezetője, aki immár harmadik éve a bálok báljának háziasszonya, őt Ioan Holender, az Opera igazgatója követte. Jöttek sorban a frakkos urak, álomruhákba bújtatott hölgyek, felsorakoztak, majd látványos bemutatót produkáltak az elősbálozó csemeték. Prominens vendéget a táncparketten nem nagyon lehetett látni, talán a tömeg, a parketten ilyenkor megszokott vad összevisszaság ijesztette el őket, talán a nem éppen táncos lábú partner tarotta vissza, amikor elhangzott a felhívás: „Alles Walzer”. Az előre kibérelt páholyokban hazai művészek, színészek, sportolók – Tobias Moretti, Franz Klammer, Hinterseer, Helmut Lohner, Elfriede Ott – szórakoztak, Thomas Klestil államfő díszpáholyában Rudolf Schuster elnököt és feleségét – aki elegáns Eckhardt-modellben pompázott –, valamint Tarja Halonen finn államfőt látta vendégül. Bekukkantott a bécsi Operabálra Douglas N. Daft, a Coca-Cola konszern főnöke, és busás összegért jelenése volt az olasz dívának, Claudia Cardinalének is. Őt üldözték lépten-nyomon a fotósok, a riporterek – nyilván nem hallgatták meg az Operabál illemtanárának intelmeit arról, hogy „mi illik és mi nem illik az Opernballban”. Nem illik – mondta – a vendégeket molesztálni. És nem illik rágógumizni, miniruhában tetszelegni, csámcsogni és böfögni. Illik zsebórát hozni, mert a karóra nem elegáns. A héteurós virslit nem illik befalni, s hirtelenjében leöblíteni az 5 eurós ásványvízzel. Pezsgőzni csak elegánsan szabad, a parketten pedig csak andalogni illik. Igaz, komolyabb tánclépésekre amúgy sincs hely.

Kint tágasabb – gondolta az eredetileg mintegy ezerfős tiltakozósereg kemény magja, vagy 150 ember, aki „illemtan ide, rendőrök oda” pallókat gyújtogatott, üvegeket és macskaköveket dobált. A hivatalos közlés szerint néhány randalírozót őrizrtbe vettek. A háború után az ötvenes évektől újra évente tartott Operabál elleni tüntetések 1987-ben kezdődtek, s akkor a bálra látogató Franz Josef Strauss bajor kormányfő, illetve az általa tervezett, nukleáris anyagok újradúsítását szolgáló üzem ellen irányultak. Azóta minden alkalommal sor került a szélsőbal tüntetéseire, amelyek a „gazdagok” és a „tőke” ellen irányulnak. A legsúlyosabb összecsapások 1989-ben voltak, amikor 52 ember megsérült, és 12 főt őrizetbe vettek. A vasfüggöny leomlásával az Operabál elleni tüntetések is szelídebbek lettek, s csak tavaly fajultak el némileg, külön ez alkalomból Bécsbe érkezett német anarchisták hatására. (mti, ug)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?