A legtöbb hotelnél van árgarancia – ezzel is sokat tudunk spórolni. Mi pl. a minap három éjszakas foglaláson 190 eurót spróroltunk. Részletek a cikkben.
Szállodai kisokos – titkok és trükkök a hotelek világáról, foglalásról
Ha utazunk, akkor a repülőjegy mellett az egyik legfontosabb dolog, hogy jó szállodát válasszunk. Ha nem vagyunk alaposak, és melléfogunk, akár rémálommá is válhat az utazás. Most az eddigi tapasztalatainkat megosztva összegezzük, mire érdemes figyelni, milyen buktatók vannak, és hogyan hozhatjuk ki a legtöbbet egy-egy foglalásból.
Mikor foglaljunk?
A hotelek esetében is jellemző, hogy a kiemelt időszakok – nemzeti, nemzetközi ünnepek, konferenciák, sportesemények, hosszú hétvégék – drágábbak, így ha a kedvezőbb ár a cél, akkor érdemes kerülni ezeket a napokat. A foglalás időpontjára nincs tuti biztos tanács, de általában igaz, hogy 1-2 hónappal az érkezés előtt érdemes foglalni, és ha a rugalmas kondíciót választjuk, akkor még jó, ha közben ránézünk, hogyan alakulnak az árak – előfordulhat, hogy egy héttel később ugyanaz a szoba olcsóbb lesz, ilyenkor egyszerűen átfoglaljuk, és máris spórolhatunk.
Értékelések
Fontos, hogy mielőtt hotelt foglalunk, nézzük meg az értékeléseket is – ezeket olyan személyek írják, akik már megszálltak az adott helyen, így megtudhatjuk, mi rejlik a reklámszöveg és fotók mögött. A legjobb erre a Google, a Tripadvisor vagy a booking.com. Mindegyik kicsit másként működik, de ha mindhármat megnézzük, objektív képet kaphatunk. A Tripadvisoron például láthatjuk – a szöveges értékelések mellett képekkel illusztrálva –, hogy az adott hotel hányadik helyen szerepel az adott város rangsorában, ami egy jó mutató. Ha az első 10-15 százalékban van, bátran foglalhatunk. A booking.com oldalon a 8 vagy magasabb összpontszám a nyerő, a Google listáján pedig a 4 fölöttieket tudjuk ajánlani. Érdemes megnézni, hogy az utolsó pár hónapban milyenek az értékelések, mivel ezek az aktuális állapotot mutatják.
Csillagok, ár
Ha a színvonalat szeretnénk megtudni, akkor az egyik legjobb mutató, hogy hány csillagos a hotel – csak figyelembe kell venni a helyi viszonyokat is. Egyiptomban például voltunk olyan ötcsillagos hotelben, amelynek szobája a két csillagnak sem felelt meg, még a kerékpárom sem tárolnám szívesen ott, nemhogy ott aludjak. Általában elmondható, hogy a négy- és ötcsillagos hotelek lehetnek azok, amelyek a legtöbb esetben megfelelnek az elvárásoknak, azonban néha a három csillag is jó tud lenni – ha jó az ár, elhelyezkedés. Ideális esetben ez legyen a városközpontban, vagy ha az drága, akkor olyan helyen, ahol jó a tömegközlekedés (villamos, metró a közelben).
Az egyik sarkalatos kérdés, hogy mennyibe kerül a szoba. Érdemes meghatározni egy keretet, hogy maximum mennyit szeretnénk fizetni személyenként, éjszakánként (ideális esetben reggelivel – mindig sokkal kényelmesebb, ha a hotelben tudunk reggelizni, és sokkal bőségesebb is a választék). Például napi 50 euró/fő áron sok helyen (főleg Ázsiában) már a négy- és az ötcsillagos kategória is belefér, ezért érdemes minden ajánlatot megnézni, meg fogunk lepődni az árakon. Előfordult, hogy Bangkokban sikerült találni egy jó minőségű, ötcsillagos hotelt, reggelivel, 70 eurós szobaáron, ami 35 euró/fő/éjszaka.
(Nem) lemondható
Amikor megjelennek az árak, általában jellemző, hogy az olcsóbb ár mindig akkor van, ha a foglalást már nem lehet lemondani, módosítani. A rugalmas kondíció mindig drágább. Ha nem vagyunk még biztosak a választásban, érdemes a rugalmasat választani, még ha drágább is, így később még – ha találunk egy jobbat, olcsóbbat – törölhetjük, átfoglalhatjuk egy másikra. Ha így foglalunk, az azt is jelenti, hogy az ár már biztosan nem lesz magasabb, csak olcsóbb (ha közben valamelyik hotel akciós árat kínál).
Írjunk előre a hotelnek!
Ha megvan a választás és a foglalás, valamint a repjegy is, akkor érdemes írni a szállodának (vagy válaszolni az e-mailjükre, amit az érkezés előtt küldenek), amelyben jelezzük, hogy milyen preferenciánk van, illetve mikor érkezünk. Ez azért is jó, mert így a szállodai személyzet is úgy számol, hogy az érkezésre kész legyen a szoba (ha az a check-in időpontja után van), és ha vannak extra igények, akkor azt is jellemzően teljesítik – hiszen érdekük, hogy a vendég elégedett legyen. Például, ha magas emeletet szeretnénk, esetleg kertre, medencére néző szobát (ha az nem feláras), akkor azt is megadják. Jelezzük, milyen ágytípust kérünk – például duplát vagy inkább két egyszemélyeset, esetleg szeretnénk-e valamilyen extra bekészítést, szolgáltatást a szobába (ha ez nem feláras).
Érkezés, check-in
Ha megérkezünk a hotelbe, akkor be kell jelentkezni a szobába, ez jellemzően délután 14-15 óra körül lehetséges. Amikor minden papírmunkát elintéznek, és megkapjuk a szobakártyát, mielőtt kipakolnánk, mindenképpen nézzük meg a szobát, a klímát, hogy minden működik-e, olyan-e a szoba, amilyen a képeken volt, és amit foglaltunk. Ha valami gond van, és szobát szeretnénk cserélni, azt azonnal érdemes jelezni, így egyszerűbben meg tudják oldani (ha van szabad szoba). A check-innél általában elkérik a hitelkártyánkat, amelyen zárolnak egy összeget és a szoba árát is. Ez sokszor akár több száz euró is lehet (a garancia), erre mindenképpen készüljünk, hogy legyen elég keret a kártyán.
Árgarancia
A legtöbb hotelnél van árgarancia – ezzel is sokat tudunk spórolni. Például az egyik hotellánc azt ígéri, hogy ha foglalunk egy szobát, de 24 órán belül valahol máshol azt olcsóbban is megtaláljuk, akkor megadja az olcsóbb árat, és még abból is ad további 25 százalék kedvezményt. Így előfordulhat, hogy a hotelláncnál 400 euróba kerülő szobát (adókkal és reggelivel, lemondható opcióval) egy másik oldalon megtaláljuk kedvezőbb áron , 280 euróért. Ilyenkor mindössze jelezni kell az adott felületen, hogy máshol olcsóbb.
Problémák
Fully booked – azaz teljesen megtelt. Ez az a kifejezés, amit a hotelek recepcióján nagyon sokszor hallani. Néha igaz, de a legtöbb esetben inkább azt jelenti, hogy nem akarnak foglalkozni a problémánkkal, és ezzel ráznak le az embereket. Az állítás hitelét könnyű ellenőrizni, elég, ha megnézzük a hotel oldalán, hogy van-e még szabad szoba aznapra. Ha valami gond van, a recepción mindig legyünk kedvesek és határozottak. Ha nem sikerül megoldani a problémát, akkor pedig érdemes kérni a managert, aki mindig több lehetőséggel rendelkezik, és igyekszik megfelelni a vendég igényeinek (ha jogos a panasz). A minap például a check-innél egy alkalmazott nem tudta megmagyarázni, miért kaptam dupla ágyas szobát, amikor nem azt kértem, kínjában csak nevetgélt, amikor kértem, adjon másik szobát, azonnal elhangzott a fully booked kifejezés… A többi kérést is ignorálták (mondván, náluk olyan szolgáltatás nincs is), így kértem a managert, aki természetesen mindent megoldott, még azt is megkaptuk, amiről a recepciós azt állította, nem is létezik olyan a hotelben…
Hűségprogramok
Ejtsünk szót röviden a hűségprogramokról is. A legtöbb szállodának van ilyen ajánlata, azaz ha valaki mindig az adott láncot (pl. Accor, Hilton, Marriott, IHG stb.) használja, bármerre is jár a világban, akkor nemcsak kedvezményesebb árat kap, de gyűjthet pontokat, és magasabb szintű kedvezményeket is elérhet. Például az egyik szállodaláncnál az ezüstkártyás vendég már kap ingyenes késői kijelentkezési lehetőséget, üdvözlőitalt, ha aranykártyás a vendég, akkor ezenfelül már egy kategóriával magasabb szoba is jár, korai bejelentkezést is választhat, a platinakártyával pedig már a hotel lounge-jába is betérhet, ahol jellemzően egész nap ingyenes ételekkel és italokkal várják a vendégeket. A kiemelt figyelem, a rengeteg előny miatt valóban megéri a hűség, ha valaki gyakran utazik, szerte a nagyvilágban. A láncok előnye, hogy mindegyiknek vannak olcsó hoteljei, középkategóriás brandjei és prémium, luxus házai – így választhatunk igényeink és költségkeretünk alapján.
A szállásokért pedig pontokat gyűjthetünk, amelyeket ingyen éjszakára lehet beváltani, ami szintén nagy előny.
Akciós repülőjegyek
Ha már a hotelekről mindent megtudtunk, akkor nincs más hátra, mint hogy megszervezzük az utazásunkat – ehhez azonban szükség van repülőjegyre is. Megnéztük, hogy a téli, tavaszi, kora nyári időszakban milyen áron tudunk foglalni retúrjegyeket, hova éri meg most repülni. Ha megnézzük a táblázatot, jól látható, hogy Európán belül szinte az összes népszerű városba találunk 100 euró alatti jegyet (ebben azonban nincs semmi extra szolgáltatás és feladott csomag sem).
Jó hír, hogy nagyon sok járat van, ami Pozsonyból a legolcsóbb. Amit kifejezetten ajánlunk, az Brüsszel, Róma, Párizs, London, Athén, Lisszabon, Isztambul és Reykjavík, de a listán számos olyan, kevésbé felkapott város is van, amely szintén érdekes lehet egy hosszú hétvégére (ilyen Valencia, Koppenhága, Helsinki, Malaga, Thesszaloniki vagy Tirana).
Ha a távolabbi desztinációkat nézzük, azok közt is megannyi jó ár van, annál is inkább, mert a szingapúri Scoot légitársaság hamarosan elindítja közvetlen járatát Bécsből, így nagyon sok akciós árral kezdett kampányolni, gyakorlatilag 500 euró alatt eljuthatunk a legtöbb népszerű délkelet-ázsiai célállomásra. Fontos azonban, hogy ez fapados, szóval kisebb a lábtér, és minden szolgáltatásért fizetni kell.
Hogy néhány célállomást kiemeljünk a távolabbiak közül: mindenképpen érdekesek a kínai városok, például Sanghaj 359 euróért, Peking 369 euróba kerül, Szingapúr és Kuala Lumpur 439 euró. New York most 429 euró, és ami mindenképpen figyelemreméltó, hogy most akár Ausztráliába is elrepülhetünk, hiszen a jegyár rendkívül alacsony, 559 euró egy retúrjegy Melbourne-be (és ebben már csomag és fedélzeti ellátás is van).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.