Mivel Szlovákiában és Magyarországon még mindig nincs törvényileg tiltva a drasztikus körülményekkel járó ketreces tyúktartás, jelenleg tudatos vásárlással tehetünk a legtöbbet az állatkínzó gyakorlatok visszaszorításáért. "Minél több ketreces tojást hagyunk a polcokon, annál kevésbé éri meg a boltoknak ezeket árusítani, a termelőknek ezeket előállítani" - mutatnak rá húsvét közeledtével az állatvédők.
Szlovákia lemaradásban: tovább szenvednek a ketreces tyúkok, de tudatos vásárlással tehetünk az állatkínzás ellen

Azt, hogy egy tojás milyen tenyészetből származik, nem mindig szerepel a csomagoláson, annak ellenére, hogy kötelező lenne feltüntetni. A csomagolás ráadásul sok esetben megtévesztő is lehet, a rá nyomtatott kép természetes környezetet sugall, miközben a tojás ketreces rendszerből származik. Ez a zöldrefestés egyik tipikus példája, amit úgy védhetünk ki, ha a tojáson lévő kódot is ellenőrizzük.
A tojáshéjra nyomott pecséten a tenyésztés típusát az első számjegy jelöli, az ezt követő betűk pedig a származási országot. Eszerint Szlovákiában és Magyarországon is négyféle tojás kapható:
0-ás: A tojás bio/ökológiai gazdaságból származik, amely a legközelebb áll a tojótyúkok természetes körülményeihez. Nagy területű szabadtéri, táplálékul szolgáló növényzettel borított rész és tágas ól kombinációja áll a tyúkok rendelkezésére. Nálunk sajnos ebből van a legkevesebb.
1-es: Szabadtartás, ami azt jelenti, hogy a tyúkoknak nappal állandó hozzáférésük van a kültéri növényzethez egy kifutóban.
2-es: Mélyalmos tartás - ez ketrec nélküli, zárt tartást jelent, a padlón elhelyezett, szalma alommal. Ebben az esetben a tyúkok viszonylag szabadon mozoghatnak egy zárt csarnokon belül, azonban gyakran ezek a csarnokok is túlzsúfoltak.
3-as: Ketreces tartás, az állatok jólléte szempontjából ez a legrosszabb.

Ausztriában és Csehországban is betiltották már a ketreces tartást
Néhány ketreces tartású tenyészetben ugyan javultak az elmúlt években a körülmények - a baromfinak nagyobb helyet biztosítanak, állandó hozzáférése van a vízhez és rendszeresen hozzájut élelemhez, sok szlovákiai tenyészetben azonban még mindig drasztikusak a körülmények.
A tojótyúkok többsége pedig nálunk továbbra is ketrecekben él - hívta fel a figyelmet a Humánny pokrok nevű szervezet, amely régóta kampányol a nem egyszer horrorisztikus tartási körülmények ellen. Martin Smrek, a szervezet igazgatója szerint Szlovákia még mindig elmarad az európai átlagtól, ahol a tojótyúkok már több mint 60%-a nem ketrecben él. Szlovákiában ez az arány alig 35%, ami azt jelenti, hogy közel 1 850 000 szárnyas továbbra is szenvedésnek van kitéve.
A szervezet nemrég számolt be arról, hogy néhány éven belül Szlovénia is csatlakozik azon uniós tagállamokhoz - például Dániához, Németországhoz, Svájchoz, Ausztriához vagy Csehországhoz - ahol tilos a baromfi ketreces tartása. A szlovén mezőgazdasági minisztérium azután döntött így, hogy országszerte nagy felháborodást váltottak ki az ilyen tenyészetekben készült sokkoló felvételek.
A szlovéniai tyúkok körülményei, akik kis, koszos ketrecekbe vannak zárva, ugyanolyanok, mint nálunk. Azok a nyilvánosságra hozott oknyomozó felvételek, bármilyen szörnyűek is, nem különböznek attól, amit 2023-ban láttunk a szlovákiai ketreces farmokon készült felvételeken
- nyilatkozta korábban Smrek. Az egyik tenyészet, ahol a felvételeket készítették, a lévai Novogal volt.
Egy A4-es lapnyi élet
Az állatvédők felhívták a figyelmet, hogy a ketreces tartásban egy tyúkra csupán egy A4-es lapnyi terület jut, tehát még annyi helye sincs, hogy széttárja a szárnyait. Különböző testrészeik könnyen beszorulnak a rácsok közé, ami csonttöréseket és más súlyos sérüléseket okozhat. A napfénytől elzárt ketrecekben a tyúk nem képes természetes viselkedésformáit gyakorolni, mint például a kapirgálás – amivel normális esetben ébren töltött ideje nagy részét tölti –, vagy a porfürdőzés, amellyel megszabadul a parazitáktól, ahogy a legfontosabb szükségletét, a fészekrakást sem tudja kielégíteni.
A természetes viselkedésformák gyakorlásának ellehetetlenítése miatt az állatok szó szerint megőrülnek a ketrecekben: gyakran megtámadják egymást, sőt kannibalizmus is előfordul
- figyelmeztet a Humánny pokrok. Mindez nemcsak az állatok jóllétét sérti, hanem növeli a stresszt és a betegségek kockázatát is.
A legtöbb nagy áruházlánc egyébként elkötelezte magát, hogy az idei év végéig felhagy a ketreces tartásból származó tojások árusításával. Ezzel összefüggésben a Szlovákiai Baromfitenyésztők Szövetsége (ÚHS) támogatást kért az államtól, mivel a tenyésztők önerőből nem tudják megoldani az átállást a ketreces tartásról az alternatív tenyésztési formákra. A követelésére reagálva az agrártárca februárban bejelentette, hogy legkorábban 2025 második felében támogatásokat ír ki a baromfitartók számára. Daniel Molnár, az ÚHS elnöke akkor arról beszélt, hogy az átállás a tenyészetek legalább 20 %-át érintené, az összköltsége pedig elérheti a 25 millió eurót.

Mindez azonban nem jelenti azt, hogy teljesen meg fog szűnni a ketreces tartás, mivel azt nálunk jogszabály továbbra sem tiltja. Az ilyen tartásból származó tojásokat a jövőben vagy külföldön fogják eladni, vagy a kisebb élelmiszerboltokban, amelyek nem csatlakoztak az áruházláncok vállalásához.
De az sem kizárt, hogy valamelyik piacon fogunk találkozni ilyen tojással. Ezzel kapcsolatban a greenfo.hu felhívta a figyelmet: attól, hogy egy árus „házi tojásként” vagy “termelői tojásként” kínálja a termékét, még egyáltalán nem biztos, hogy az ketrecmentes. A portál munkatársai több olyan eladóval is találkoztak, aki 3-as kóddal jelölt tojást árult – vagy azért, mert bolti ketreces tojást vásárolt és saját termékként akarta tovább adni, vagy mert maga is ketreces tartásban nevelik a tyúkokat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.