Az őszi búza tavaszi trágyázása

A gabonafélék közül nálunk az őszi búza meghatározó szerepet tölt be a szabadföldi növénytermesztésben. Ennek megfelelően a növény tápanyagellátására is nagy figyelmet fordítanak a termesztők. Tavasszal az első kezelés a növényállomány regenerálódását szolgálja.

A gabonafélék közül nálunk az őszi búza meghatározó szerepet tölt be a szabadföldi növénytermesztésben. Ennek megfelelően a növény tápanyagellátására is nagy figyelmet fordítanak a termesztők. Tavasszal az első kezelés a növényállomány regenerálódását szolgálja. Célja, hogy az állomány kondícióját erősítse, és támogassa a hajtások és elágazások fejlődését. Ajánlott adagja hektáronként 30-45 kg. Regenerációs trágyázással a talaj nitrogéntartalmát a gyökérzónában 60 kg/ha szintre kell feltölteni. A gyenge állományokat nem érdemes az ajánlottnál magasabb adagokkal trágyázni, a növény amúgy sem képes a megnövelt adagot teljes mértékben kihasználni. Inkább ajánlott az állományt minél korábban trágyázni, hogy a gyökerei megerősödjenek.

A második tavaszi nitrogéntrágyázás már produkciós feladatokat lát el. Magasabb hőmérsékleti viszonyok között juttatjuk ki a növényekre, ilyenkor már intenzív a talajélet, így a növények is jobban hasznosítják a kijuttatott tápanyagot. A búza ebben az időszakban a legigényesebb a nitrogénellátásra, ha nem kap elegendő mennyiséget, annak a hozammennyiség és a minőség látják a kárát. A kalászhányás időszakában végzett trágyázás kedvezően hat a kalászok virágzására, így a kalászban kialakuló magok számára is. A nitrogén mennyiségének megállapításához vegyük figyelembe a talaj anorgatikus szervetlen nitrogéntartalmát (Nan), egyúttal figyelembe kell venni az ún- nitrát-előírás megkötéseit, a vízvédelmi körzetekben például nem lehet magasabb az adagja 40 kg/ha-nál.

Az ún. produkciós trágyázással nem zárul le a búza nitrogénnel való ellátása. Ez elsősorban az élelmiszeripari célokra termesztett búzára érvényes. A megkövetelt minőségi paraméterek eléréséhez szükség van elegendő mennyiségű nitrogénre, amelynek kijuttatására a legmegfelelőbb időszak közvetlenül a virágzás előtt vagy az elvirágzás után van. Az adag nagyságát szintén a talaj Nan tartalma alapján számítják ki, az ellátottságtól függően általában 10-20 kg/ha között mozog. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?