A káposztafélék: a káposzta, a kelkáposzta, a brokkoli, és a karfiol egy speciális enzimet tartalmaznak, ami egyes gyermekek esetében akár undort is kiválthat.
Az Ön gyermeke sem hajlandó megenni a karfiolt? A tudósok rájöttek, miért!
A káposztafélékben megtalálható úgynevezett cisztein-liázok ugyanazon enzimek, melyeket a szájban található különböző baktériumok is termelnek. Ezek az enzimek bontják le az említett zöldségekben az S-metil-L-cisztein-szulfoxidnak (SMCSO) nevezett vegyületet. A bomlási folyamat során a vegyület szúrós szagú molekulákká alakul.
Azok a gyermekek, akik nem hajlandóak megenni a karfiolt, a bomlási folyamatot annyira kellemetlen szagúnak érzik, akárcsak a rotható húst.
Ez azzal magyarázható, hogy a dimetil-triszulfidnak (DMTS) nevezett kellemetlen szagú vegyület a SMCSO bomlási folyamatának melléktermékeként keletkezik – ez az anyag pedig valóban megtalálható a rothadó húsban is.
(zahradkar.pluska.sk, cszs)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.