Az EU zöldségpiaci reformja

A Közös Agrárpolitika (KAP) reformja keretében az unió zöldség- és gyümölcspiacának átalakítása az egyik sarkalatos pontja az ágazati reform bevezetésének és végrehajtásának.

Az Európai Unió mezőgazdasági miniszterei nemrégiben egyhangú politikai megállapodásra jutottak az említett ágazatok közös piaci szervezésével kapcsolatos átfogó reformról, amely ezeket az ágazatokat összehangolja a megreformált közös agrárpolitika többi részével. A reform növeli a gyümölcs- és zöldségágazat versenyképességét és piacorientáltságát, csökkenti a válságok okozta bevételi ingadozásokat, ösztönzi a fogyasztást, és ezáltal hozzájárul a közegészség javításához, valamint fejleszti a környezetvédelmet. A módosítások célja, hogy még több termelőt sarkalljon a termelői szervezetekbe való belépésre, a termelői szervezetek számára szélesebb eszköztárat nyújtson a válságkezeléshez, a gyümölcs- és zöldségágazatot egységes támogatási rendszerbe integrálja, előírja a környezetvédelmi intézkedésekre fordítandó kiadások minimális szintjét, növelje az ökológiai termelés és a promóciós intézkedések uniós finanszírozását, valamint, hogy a gyümölcs- és zöldségágazatban eltörölje az exporttámogatásokat. A reform 2008-ban lép hatályba.

„Rendkívül elégedett vagyok a végeredménnyel, amely az ágazatot versenyképesebbé és piacorientáltabbá teszi, és remélhetőleg több zöldség és gyümölcs fogyasztására ösztönzi a polgárokat – nyilatkozta Mariann Fischer Boel, mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos. – Különösen nagy örömömre szolgál, hogy a reformot valamennyi tagállam támogatta. A régimódi, termeléstől függő támogatásokat felváltják a termeléstől függetlenített kifizetések. A reform ösztönzi a termelők szövetkezését, akik ezáltal erősebbé válnak. Meghatározott programok segítségnyújtást biztosítanak válságok idején, továbbá nagyobb hangsúlyt kap a környezetvédelem. Ezenkívül több fogyasztásösztönző intézkedést is bevezettünk, most pedig egy részletes hatástanulmány alapján javaslatot teszünk az iskolai zöldség- és gyümölcsprogramra.”

A reform elemei:Termelői szervezetek

A termelői szervezetek rugalmasabban működhetnek, és egyszerűsödnek a rájuk vonatkozó szabályok. Létrehozásuk ösztönzésére az új rendszer kiegészítő támogatást (50 százalék helyett 60 százalékos közösségi társfinanszírozást) vezet be azokon a területeken, ahol termelői szervezetek által előállított termékek aránya nem éri el a 20 százalékot, valamint különösen az új tagállamokban. A tagállamok és a termelői szervezetek operatív programokat dolgoznak ki a nemzeti stratégia alapján.

Válságkezelés

A válságkezelést a termelői szervezeteken keresztül szervezik meg (50 százalékos közösségi társfinanszírozás mellett). A válságkezelési eszközök közé tartozik a zöld szüret/be nem takarítás, a promóciós és kommunikációs eszközök alkalmazása válsághelyzetben, a képzés, a betakarítási biztosítás, a bankkölcsönök megszerzésére irányuló segítségnyújtás, valamint a befektetési alapok felállításához kapcsolódó igazgatási költségek finanszírozása. A termelői szervezetek 50 százalékos társfinanszírozás mellett vonhatnak ki árut a piacról. A többek között iskoláknak biztosított ingyenes termékek szétosztása miatt szükséges árukivonást 100 százalékban a Közösség fizeti. A termelői szervezeteknek nyújtott támogatás továbbra is a forgalomba hozott termékek összértékének 4,1 százalékára korlátozódik, ez azonban a 4,6 százalékot is elérheti, amennyiben a többletet kizárólag válságmegelőzésre és -kezelésre használják fel.

A válságkezelési intézkedések meghosszabbítására három évig állami támogatás nyújtható azoknak a termelőknek, akik szerződést kötnek valamely termelői szervezettel, de annak nem tagjai. A tagsággal nem rendelkező termelők kompenzációja a termelői szervezetek tagjai által kapott közösségi támogatás legfeljebb 75 százaléka lehet.

Az egységes támogatási rendszerbe való integrálás

A gyümölcs- és zöldségtermesztésre szolgáló földterületek támogatási jogosultságot kapnak a termeléshez nem kapcsolódó, egyéb mezőgazdasági ágazatokban alkalmazandó támogatási programok keretében. A feldolgozott gyümölcsre és zöldségre vonatkozó valamennyi meglévő támogatást függetlenítik a termeléstől, és megemelik az egységes támogatási rendszerre vonatkozó nemzeti költségvetési felső határokat. Az ETR-be összesen mintegy 800 millió eurót csoportosítanak át. A paradicsom esetében a tagállamok egy négyéves átmeneti időszakban (2008-2011) átmeneti kifizetéseket folyósíthatnak, feltéve hogy azokban a termeléshez kapcsolódó támogatás aránya nem haladja meg a nemzeti felső határ 50 százalékát. A nem egynyári növények esetében a tagállamok öt évig folyósíthatnak átmeneti kifizetéseket, amennyiben azokban a termeléshez kapcsolódó támogatás aránya nem haladja meg a nemzeti felső határ 75 százalékát. A tagállamok – ha úgy döntenek – legfeljebb három évig elodázhatják a gyümölcs- és zöldségfélékre vonatkozó jogosultságok elosztását.

Környezetvédelemi intézkedések

A gyümölcs- és zöldségágazat ETR-be való bevonásából az következik, hogy a közvetlen kifizetésekben részesülő gazdálkodók számára kötelezővé válik a kölcsönös megfeleltetés (például a kötelező környezetvédelmi előírások tekintetében). Ezenfelül a termelői szervezeteknek valamennyi operatív program keretében kiadásaik legalább 10 százalékát környezetvédelmi intézkedéseknek kell szentelniük. Az ökológiai termelésre valamennyi operatív programban 60 százalékos közösségi társfinanszírozást biztosítanak.

A nagyobb fogyasztás ösztönzése

A termelői szervezetek működési programjaikba foglalhatják a gyümölcs- és zöldségfogyasztás népszerűsítését. Az általános promóciós rendelet alapján további 6 millió euró áll majd rendelkezésre a gyümölcs- és zöldségfogyasztás oktatási intézményekben történő népszerűsítésére. 8 millió eurós költségvetést biztosítanak a gyümölcs- és zöldségfélék iskoláknak, kórházaknak, jótékonysági szervezeteknek való ingyenes szétosztására, amit 100 százalékban a Közösség finanszíroz az egyes termelői szervezetek által forgalomba hozott mennyiség 5 százalékáig. A Tanács az iskolai zöldség- és gyümölcsprogram létrehozásával összefüggésben megvalósíthatósági tanulmány készítésére kérte a Bizottságot. Ez a munka a lehető legrövidebb időn belül megkezdődik.

A bogyós gyümölcsökre átmeneti kifizetés

A piaci körülményekhez való alkalmazkodás érdekében a feldolgozásra szánt szamóca és málna termelői meghatározott számú hektárra vonatkozóan legfeljebb 5 évig hektáronként 230 euró összegű átmeneti közvetlen kifizetésben részesülnek. A tagállamok ezt az összeget kiegészíthetik állami támogatással oly módon, hogy a teljes összeg hektáronként ne haladja meg a 400 eurót.

Külön kifizetések a SAPS-t alkalmazó országoban

Az egységes területalapú támogatási rendszert (SAPS) alkalmazó országok termeléstől függetlenített zöldség- és gyümölcskifizetéseket vezethetnek be a zöldség- és gyümölcstermesztéssel régóta foglalkozó termelők számára. Ezeknek az országoknak 2007. november 1-jéig el kell dönteniük, hogy e célra mekkora összeget kívánnak levonni a számukra rendelkezésre álló egységes területalapú támogatási keretből, valamint határozniuk kell a zöldség- és gyümölcskifizetések elosztásához alkalmazandó szempontokról. (eu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?