18 éves lány jeligére: „Az utóbbi időben azt veszem észre, hogy az egyik metszőfogam felül sötétebb, mint a többi. Zavar a dolog, alig merek nevetni. Mi lehet az oka, hisz a fogam nem is romlik. Viszont emlékszem, hogy két évvel ezelőtt jól megütöttem, amikor leestem a bicikliről.”
Az elszíneződött fogakról
Idősebb korban jobb, ha megfelelő koronával borítjuk be az elszíneződött fogakat. Az élő fogakat (pl. a már említett tetraciklines fogsort) is ki lehet fehéríteni. Ennek is több módja van. Az egyik ilyen módszer az, amikor a fogorvos befedi a zománcfelszínt a megfelelő fehérítő géllel, és kb. fél órán át magasabb hőmérsékletet és fényt alkalmazva ér el fehérítő hatást. A műveletet néha többször is meg kell ismételni. Ez az ún. termokatalitikus fehérítés.
Megint más módja a fogak fehérítésének az, amikor a fogorvos a páciens fogsoráról lenyomatot készít, majd átlátszó műanyagból sínt készíttet a fogtechnikussal. Ezt a sínt kell aztán a páciensnek az esti fogmosás után megtöltenie fogfehérítő géllel, melyet a fogorvosától kap, s a sínt a fogsorra illesztve éjjel viselnie kell. Néhány hetes kezelés után szemmel látható az eredmény. Szót kell azonban ejtenünk arról is, hogy az előfogak fehérítése meglehetősen erőszakos beavatkozás. Komoly pH-érték-változásokkal jár, és gyakran válnak az így kezelt fogak hosszabb-rövidebb ideig érzékennyé. Gyakran kisebb-nagyobb sérülést szenved az ínyszél is, de ez sem okoz maradandó károsodást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.