Augusztustól indul a borpiac reformja

Az uniós Miniszterek Tanácsa nemrégiben hivatalosan is elfogadta a borpiac közös szervezésének átfogó reformját, amelyről a mezőgazdasági miniszterek decemberben politikai megállapodásra jutottak.

Az uniós Miniszterek Tanácsa nemrégiben hivatalosan is elfogadta a borpiac közös szervezésének átfogó reformját, amelyről a mezőgazdasági miniszterek decemberben politikai megállapodásra jutottak. A változások célja, hogy egyensúlyt teremtsenek a borpiacon, fokozatosan megszüntessék a pazarló és költséges piaci intervenciós intézkedéseket, valamint lehetővé tegyék a költségvetés pozitívabb, aktívabb intézkedésekre történő felhasználását. A reform biztosítja a borágazat gyors szerkezetátalakítását, mivel részét képezi az az önkéntes alapú, három évre szóló szőlőtőke-kivágási program, amelynek célja, hogy alternatívát nyújtson a nem versenyképes termelők számára, valamint eltávolítsa a piacról a borfelesleget és a nem versenyképes borokat. A krízislepárláshoz és az élelmezési célú alkohol lepárlásához nyújtott támogatások fokozatosan megszűnnek, a fennmaradó – nemzeti pénzügyi keretek között szétosztott – pénzösszeget pedig a bor harmadik országbeli piacokon történő népszerűsítésére, az innovációra, valamint a szőlőültetvények és pincészetek szerkezetátalakítására, illetve korszerűsítésére lehet majd fordítani. Bizonyos pénzösszegeket átcsoportosítanak a vidékfejlesztési intézkedések közé, amelyek a borvidékek számára lesznek elkülönítve. Az intézkedések magukban foglalhatják a fiatal gazdálkodók termelésének elindítását, a piaci értékesítés javítását, a szakképzést, a termelői szervezetek támogatását, a termőterület tájképének megőrzésével járó többletkiadások és bevételkiesések fedezését, valamint a korengedményes nyugdíjba vonulást. A termeléstől függetlenített egységes támogatási rendszer szerinti támogatásokat a tagállamok a szőlőtermesztők között osztják szét saját belátásuk szerint. A támogatás továbbá megillet minden olyan gazdát, aki szőlőültetvényét kivágja.

A reform a borvidékeken biztosítja a környezet védelmét, oltalmat nyújt a hagyományos és régóta alkalmazott minőségpolitikáknak, továbbá egyszerűsíti a címkézési szabályokat. A telepítési jogok igen szigorú rendszere uniós szinten 2016. január 1-jétől megszűnik, nemzeti szinten azonban 2018-ig alkalmazható lesz. Továbbra is engedélyezett gyakorlat marad a szárazcukrozás, azonban a cukorral vagy musttal történő alkoholtartalom-növelés maximális mértékét csökkenteni kell. A mustfelhasználáshoz nyújtott támogatás jelenlegi formájában még négy évig lesz adható. Az Európai Bizottság megkezdi a végrehajtási rendeletek elfogadását, ami lehetővé teszi, hogy a reform 2008. augusztus 1-jén hatályba lépjen. (eu-info)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?