Pénz nélkül nincs hatalom. S minthogy az Agnelli családnak van pénze, hatalomra is szert tett az évek, évtizedek során. Mindez pedig csak azért sikerült a már klánná terebélyesedett olasz családnak, mert egyszer réges-régen egyik tagja elhatározta, hogy autókat fog gyártani.
Átok ül az Agnelli családon?
De kik is ezek az Agnellik? És miért pont az ő krónikájukat vesszük elő? Az Agnelli név – autós körökben köztudott –, egyet jelent a FIAT névvel. A krónikát pedig csupán azért böngésszük, mert érdekes.
Giovanni Agnelli, az 1866-ban született parasztgyerek volt az, akinek kedve szottyant autókat gyártani. Az elsőket Veronában eszkábálta össze, ám mivel ottani autószerelő üzeme egy nap felrobbant, kénytelen volt áttelepülni Torinóba, ahol hamarosan megalapította a Fabbrica Italiana Automobili Torino (FIAT) gyárat. Bizony, négy évvel megelőzte a híres amerikai Henry Fordot. Az első FIAT-modell az egyszerű A típus nevet kapta, két lóerős volt, és 35km/h sebességgel „száguldott”.
Giovanni azt tervezte, ha eljön az idő, visszavonul, és nyugodt lélekkel Edoardo fiára bízza a gyárat. Katasztrófát azonban nem foglalt bele e családi tervekbe. Ki is tenné? Edoardo repülőbalesetet szenvedett: gépe miután vízre szállt, megbillent, s az egyik, még pörgő propeller a 48 éves Edoardo nyakába csapódott. Azonnal meghalt.
Giovanni kénytelen volt unokájára hagyni a birodalmat. Egy baj volt csupán ezzel az unokával. Ugyan intelligens, gáláns és ügyes jogász volt, kellő fifikával, de mindez csak később mutatkozott meg. Gianni nagyon fiatal volt, csak 24 éves, s egy igazi olasz bonviván életét élvezte, amikor a nagyapja meghalt. Egyik bárból a másikba járt, sokat utazott, hol New Yorkban, hol pedig a Côte d’Azurön volt ilyen-olyan parti vendége. Gazdagokkal és befolyásosakkal barátkozott, olyanokkal, mint Rainier monacói herceg vagy J. F. Kennedy, a jövendőbeli elnök. Helyette a nagypapa bizalmasa vezette a gyárat. Nem mintha nem érdekelték volna az autók, csak egy kicsit másképp szerette őket, mint egy gyárigazgató. Élvezte a gyors kocsikat – és mint egy vérbeli olasz hódító – a nők és a foci mellett az autókat szerette a legjobban. Tulajdonképpen csak egy baleset után, amelyben majdnem elvesztette az egyik lábát, komolyodott meg. Ekkor határozta el, hogy megnősül, családot alapít, és felelősséggel gondoskodik gyárról, családról egyaránt. Marella Caracciolót, egy mondén hercegkisasszonyt vett el feleségül, két gyermekük született – Edoardo és Margherita – ,ám a harmonikus családi életet nem tudta biztosítani. Felesége ugyan mindig hálával és tisztelettel beszélt róla, de Gianni nem volt az az otthonülő, szerelmetes típus. Üzletember és Don Juan volt, ez az igazság.
A 60-as évek végére azonban a világ harmadik legsikeresebb, 137 ezer embert foglalkoztató autógyárát vezette Gianni, aki a nagypapa bizalmasának halála után Umberto öccsével irányította tovább a konszernt. Már azon tanakodtak, kinek adják át a vezetést, amikor újabb sorscsapások érték őket. Vagy az átok fogant ismét? Umberto fia, Giovannino Agnelli, akit kiválasztottak a vezetői posztra, 33 éves korában rákban meghalt. Három évre rá Gianni egyetlen fia öngyilkos lett: egy nap pizsamában beült Fiatjába, amelyet a Torino és Savona közötti hídon leállított, ő pedig a 80 méteres mélységbe vetette magát.
Sürgőssé vált az utód kiválasztása, annál is inkább, mert Gianni Agnellit is megtámadta a gyógyíthatatlan rák. Margherita lányának időközben két fia született, Lapo Elkann (ugye, ismerősen hangzik?) és az egy évvel idősebb John Jacob Philip. Hagyomány a családban, hogy az egyetemen tanuló fiúk a nyári szünetben, álnéven ugyan, de maguk is gyármunkásoknak szegődnek a FIAT valamelyik fióküzeméhez. ĺgy volt ez Lapo és John esetében is. Utóbbi Birminghamben, majd Lille-ben dolgozott. Szerény fiú volt, aki olasz klasszikusokat olvasott, és tulajdonképpen senkinek sem tűnt fel. Bezzeg Lapo! Amikor a Piaggio-üzem dolgozói sztrájkba léptek, Lapo velük együtt sztrájkolt, a tüntetéseken pedig az első sorban vonult az utcán. Felháborodva vették tudomásul a családban, miket művel Lapo, egyedül Gianni szórakozott rajta: „hagyjátok csak, majd megnyugszik”. Gyengéje volt ez a gyerek, talán azért is, mert saját magát látta benne. Lapo ugyanolyan eleganciával viseli testre szabott öltönyeit, mint nagyapja, ugyanaz a társadalmilag elfogadhatatlan élet vonzza: szereti a nőket, a Juventus Torinót és a gyors kocsikat. „Imádja a megfoghatatlan szelet” – jellemezte egyszer Lapót egyik jó barátja.
Bármennyire is szerette kisebbik unokáját Gianni Agnelli, mégis a megbízható John Elkannt hívta meg az igazgatótanácsba, a kisebbik Lapóra pedig a marketinget bízta.
Nem volt túl jó a FIAT gazdasági helyzete, amikor Gianni Agnelli 2003 áprilisában meghalt. Nem tett jót a cégnek a két fiú anyjának, Margheritának a hepciáskodása sem. Még a saját fiaival is összeveszett – természetesen a pénz miatt. Apja 109 millió eurót és néhány villát meg jachtot hagyott neki örökül, de Margheritának meggyőződése, hogy becsapták. Tudomása szerint a klán vagyona 5 milliárd euró, amit nem kapott meg, s ezért örökösödési pert indított. Fiait kellemetlenül érinti ez a per, hiszen mégiscsak jobban értesültek, jobban belelátnak az üzleti ügyekbe, s maguk is elismerik, hogy az utóbbi években gyengült a FIAT helyzete a világban. „Jelenleg gyengébb autókat gyártunk, mint a konkurencia – ismerte be egyik interjújúban a ma 29 éves Lapo. Ezt nem lehet egyik napról a másikra megváltoztatni. Emóciókat kell kezdenünk árulni, és főleg a fiatal vevőket kell megszereznünk.”
Lapo ért a marketinghez, a reklámhoz, ahol csak tudja, kamatoztatja a FIAT márkát – legyen az a FIAT-logóval díszített, maga tervezte dzseki, melyeket kiválasztott butikokban értékesít 400 euró/darabjáért. FIAT-kávéházat nyitott Milánóban, FIAT-tornacipőt, -táskát, -bort forgalmaz, és partikra jár, amíg bátyja az irodában a papírmunkát végzi éjszakákba nyúlóan. Sikerrel vívta Lapo a Grande Punto reklámhadjáratát is, az autó igazi sláger lett, amely ugyan nem mentette meg végérvényesen a céget, de e modell nélkül – ismerik el a szakértők –valószínűleg már a kapuzárás előtt állna a híres olasz autógyár.
De egyetlen generáció sem kerülheti el a sorscsapást, amely elérte Lapót is. Kokainból és heroinból álló „koktél” volt a vérében, amikor beszállították a kórházba, mert elállt a lélegzete. Szerencséje volt, az orvosok megmentették, de Lapo szégyenében elmenekült Olaszországból. Az Egyesült Államokban több hónapig tartó elvonókúrán vett részt, majd New Yorkban húzta meg magát. Az év elején látták viszont Firenzében, egy divatbemutatón. Karbonból készített napszemüvegét mutatta be, amelyet mostanában 1007 euróért veszteget. Firenzében autogramot osztogatott a bemutatón, a lányok körülrajongták, visongtak is kellőképpen, még a forgalom is leállt. Úgy tűnik, Lapo visszaszerezte kokainba fullasztott presztízsét.
A FIAT is „összeszedte” magát. 50 évvel világpremierje után sikerrel dobta piacra a nagyobb, gyorsabb, kényelmesebb Cinquecentót, a FIAT Nuova 500-ast. (ug)
A Fiat-örökös Lapo Elkann szintén feltünő életmódjáról lett híres. Bátyja, John 22 évesen már az autógyártó konszern vezetésében találta magát, és a következő években ő lehet a vezetője a családi vállalatbirodalomnak. Kevésbé van erre esélye édesöccsének (öt féltestvére is van), Lapónak. Az 1978-ban született aranyifjú ugyan szintén tagja a vezetőtestületnek – ő a felelős a márka marketingjéért. Tavaly októberben kokain-túladagolás miatt kórházba szállították. Ráadásul különös társaságban ütötte ki magát a nőcsábász hírében álló Lapo: épp 50 éves transzvesztiták körében mulatozott…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.