A genfi egyesített európai részecskefizikai laboratóriumban, a CERN-ben nagyüzemi módon ötvenezer antiatomot állítottak elő. Az eddig hihetetlennek tartott tudományos siker ma még elképzelhetetlen jövőbeli eredményeket sejtet.
Antianyagok gyártása
A genfi egyesített európai részecskefizikai laboratóriumban, a CERN-ben nagyüzemi módon ötvenezer antiatomot állítottak elő. Az eddig hihetetlennek tartott tudományos siker ma még elképzelhetetlen jövőbeli eredményeket sejtet. A genfi nemzetközi részecskefizikai kutatóközpont, a CERN munkatársai megoldották az antihidrogén „nagyüzemi” előállítását. Az ősrobbanás után egyenlő mennyiségben keletkezett ugyan anyag és antianyag, de az egyensúly megszűnt, az antianyag átalakult, eltűnt. Ezt a folyamatot máig sem értjük, ezért is különösen izgalmas az antianyag alapos tanulmányozása. A legfinomabb részletekig össze kell hasonlítani az anyag és az antianyag valamennyi tulajdonságát, az elektromágneses és gravitációs térben való viselkedését, hogy magyarázatot kapjunk a mai fizika egyik alapkérdésére, a világegyetem hajnalán történtekre. Tanulmányozásához azonban elő kell állítani. Az anyag és az antianyag részecskéi úgy különböznek egymástól, ahogy a pozitív különbözik a negatívtól. Egyformák, de egyetlen alapvető tulajdonságukban különböznek egymástól. Emiatt nem létezhetnek tartósan egymás közelében: egy részecske az antirészecske párjával találkozva részecskeként megsemmisül. A laboratóriumok részecskegyorsítóiban már régóta állítanak elő antiprotonokat és pozitronokat, az elektronok antirészecskéit. A következő lépésként sikerült antiatomot is összerakni. A nagy laboratóriumokban, a genfi CERN-ben, az amerikai Fermilabban korábban naponta mindössze néhány antihidrogén-atomot tudtak létrehozni. A CERN-ben most ugrást hajtottak végre, nem naponta, hanem másodpercenként tudnak néhány antiatomot előállítani. Az előállítás felgyorsítását az tette lehetővé, hogy sikerült mindkét antirészecske lelassítását megoldani. Az antiproton a fénysebességet megközelítő sebességgel száguld, ezt a sebességet sikerült a fénysebesség milliomod részére lecsökkenteni. Ez a rendkívül lassú antiproton találkozik a szintén lelassított pozitronnal, kettejükből jön létre az antihidrogén-atom. Kellő mennyiségű antianyag birtokában kezdődhetnek a vizsgálatok. (NSZ)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.