AMERIKAI FIRST LADYK

Washingtonban mindig is pletykáltak a mindenkori legbizalmasabb és legbefolyásosabb tanácsadóról, az elnök rossz szelleméről vagy ellenkezőleg, lelkének jobbik feléről – azaz a feleségéről. Harry Truman annak idején nyíltan bevallotta, „Bess a főnök”, azaz mindenben kikéri neje tanácsát.

Washingtonban mindig is pletykáltak a mindenkori legbizalmasabb és legbefolyásosabb tanácsadóról, az elnök rossz szelleméről vagy ellenkezőleg, lelkének jobbik feléről – azaz a feleségéről. Harry Truman annak idején nyíltan bevallotta, „Bess a főnök”, azaz mindenben kikéri neje tanácsát. Elisabeth-et kizárólag becenevén szólították az amerikaiak. Ahogy nekik egyszerűen csak Pat volt Thelma Nixon, illetve Lady Bird (Madárhölgy) Claudia Johnson.

Edith Wilson férje agyvérzése után hónapokig egyedül irányította az országot a kulisszák mögül – teljes titokban. Eleanor Roosevelt volt az első, aki valóban kibújt a háziasszony szerepéből és igazi modern politikusként önálló sajtóértekezleteket tartott, egyedül járta az országot, saját rádióműsora, a lapokban állandó rovatai voltak.

Az előkelő Roosevelték után Trumanék szinte vidékies életstílust honosítottak meg a Fehér Házban. Bess Truman valószínűleg minden idők legtakarékosabb first ladyje volt, annyira, hogy egy elegáns divatszalonban közölte, a ruhák tetszenek, de nem engedhet meg magának efféle drágaságokat. Nagy szenvedélye a bridzs volt: évente egyszer meghívta barátnőit a Fehér Házba – játszani. Utálta a protokollt, a fogadásokat.

Marnie Eisenhowert kedvelték az amerikaiak, mert bár csak elvétve nyilatkozott, elődjével, Bess Truman-nal ellentétben nem ódzkodott a Fehér Ház protokolláris teendőitől. A világháborús tábornok rengeteg európai barátja szívesen látogatott Washingtonba: tiszteletükre nagy vacsorákat tartottak az elnöki pár otthonában, melyet hagyományosan a mindenkori first lady szervez. Marnie Eisenhower is jól csinálta, de az igazi újító John Fitzgerald Kennedy felesége volt. A legrosszabbul Claudia Johnson járt, akit egyenesen Lady Macbeth-hez hasonlítottak. A dallasi Kennedy-merénylet után sokan az utódot gyanúsították a gyilkos összeesküvés megszervezésével, hisz Johnson alelnökként korábban Kennedy vetélytársa volt a Demokrata Pártban. Úgy gondolták, a politikus rossz szelleme a felesége volt, akárcsak Shakespeare drámájában Macbeth-é.

Pat Nixon soha mutatta ki az érzelmeit: haláláig rezzenéstelen arccal viselte a megpróbáltatásokat, melyek férje korrupt viselkedése miatt érték. Ő az egyetlen a first ladyk közül, aki hamarabb távozott az élők sorából, mint férje.

Betty Ford korábban táncosnő, modell és divattervező volt. Alig költöztek be a Fehér Házba, nyilvánosan megvallotta, hogy mellrákja van és életmentő műtétnek veti alá magát. Saját példájával bátorította az amerikai nőket, nézzenek szembe betegségükkel, s vállalják akár az operációt is, ha az életükről van szó. Néhány évvel később Betty bevallotta azt is, hogy a műtét idején bizony túlságosan gyakran folytotta alkoholba bánatát és feszültségét. Miután egy elvonókúrán sikerült megszabadulni szenvedélyétől, létrehozta a róla elnevezett egészségügyi központot, ahol alkohol- és kábítószerfüggőségben szenvedő betegeken segítenek. A jóhírű klinikán manapság is számos hasonló problémával küzdő híresség megfordul.

Rosalynn Smith 16 éves volt, amikor megismerte Jimmy Cartert. A fiú - emlékei szerint – már az első randevún biztosra vette, hogy ez a nő lesz a felesége. A Fehér Házban Carter még a kormányülésekre is beültette feleségét, kisebbfajta politikai vihart kavarva. A bennfentesek szerint Rosalynn volt az első first lady, aki egészen nyíltan beavatkozott a vezetésbe, utasításokat adva férje embereinek.

Nancy Reagennél keményebb tanácsadó nem tevékenykedett a Fehér Házban. A volt színészből lett elnöknek persze mindent elnéztek az amerikaiak: azt is, hogy kétszer nősült, ráadásul másodjára egy minden lében kanál nőszemélyt vett el. Washingtonban mindenki tudta, a Fehér Házban csak az történhet, amire az asszony is rábólint. Becsületére legyen mondva, hogy az Alzheimer-kórban szenvedő Reagan mellett is kitartott. Lányuk bőrrákban halt meg, Reagan pár nappal ezelőtt hunyt el.

Barbara Bush fedőneve az elnöki testőrség szóhasználatában – ősz haja miatt – Ezüst Róka volt. Néha meghökkentette férjét és annak pártját a maga „eretnek” nézeteivel: nem ellenezte pl. az abortuszt, ami enyhén szólva meglepő volt a mindenki nagymamájaként viselkedő, öt gyermekes asszonytól.

Őt Hillary Clinton követte , aki feleségként is magabiztos, kitartó és okos: bölcsen viselte Bill nőügyeit, melyek közül legismertebb a Monica Lewinsky-botrány. Ma ő New York állam első női szenátora.

Laura Bush, a jelenlegi elnök felesége távolról nem olyan energikus személyiség, mint elődje. Férje elnökségének meghatározó eseménye a szeptember 11-i tragédia, s az azt követő háború. (she.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?