Állófogadás

Éppen egy állófogadásról jövök, este hat körül járhat az idő, s már vár itthon a villanyposta-üzenet, hogy reggelre szállítanom kell ezt az írást.
Az egyszerű emberek nagy többsége talán nem is tudja, hogy néz ki egy fogadás.

Éppen egy állófogadásról jövök, este hat körül járhat az idő, s már vár itthon a villanyposta-üzenet, hogy reggelre szállítanom kell ezt az írást.

Az egyszerű emberek nagy többsége talán nem is tudja, hogy néz ki egy fogadás. No nem egy vendégnek a fogadása vagy például a sportfogadás, hanem az az eszem-iszommal egybekötött ünnepélyes összejövetel, amelyről épp az imént érkeztem haza. Itt a soha vissza nem térő alkalom tehát, hogy most éppen erről szóljak néhány szót. Az állófogadásról.

A fogalommal én magam a hetvenes évek közepén találkoztam először Magyarországon, amikor egy amatőr kisszínpadi fellépés után maga az akkori bolgár nagykövet invitálta meg csoportunkat egy ilyen izére. Ál-ló-fo-ga-dás, suttogták már a kulisszák mögött, előadás után ál-ló-fo-ga-dás-ra vagyunk hivatalosak! Bizony, akkor még magam sem is igen tudtam elképzelni, hogy a csudába létezhet egy lóságot imitáló lény, és hogy egy valódi hamisított ménnek melyek az ismertetőjegyei – nem is beszélve ennek a szegény talmi párának a fogadásáról. A színház varázslatos világában azonban előbb-utóbb minden valóságossá válhat, még egy álparipa is. Nemsokára valóban fel is derengett lelki szemeim előtt egy, a trójai falóból és a mesék parazsat evő, emberi nyelven beszélő táltos paripáiból egybeképzelt gyönyörűséges kanca, és úgy tűnt, helyre kerültek a dolgok. Amikor aztán kiderült, hogy a rogyásig rakott asztalokon még a lószalámi is valódi, kicsit elszomorodtam. Valahogy költőibbnek képzeltem egy állófogadást. Habár a „faló” éppenséggel bejött.

Aztán teltek-múltak az évek, és én egyre több tapasztalatra tettem szert a fogadások terén. Nem csoda, eleinte minden meghívást elfogadtam, úgy véltem, ha fogadás, hát legyen fogadás. Itt ismerkedtem meg az olyan misztikus fényben tündöklő, korábban csak a regények lapjairól ismert étkekkel és itókákkal, mint a kaviár, a lazac, a homár és az osztriga, a portói és a malaga, vagy éppenséggel a Remarque-tól ismert calvados, mely – mint kiderült – egyszerű normandiai almapálinka.

A törés valamikor a rendszerváltás éveiben következett be, amikor egyre gyakoribbak lettek az ilyen események, és a pacsirtapástétomtól évtizedekre megfosztott értelmiség próbálta néhány röpke év alatt minden korábbi nélkülözéséért kárpótolni magát. Igaz, abban az időben néha még a pohárköszöntőkből is több volt, mint a poharakból, és az étkezésen kívül minden más hoszszú lére lett eresztve, mert nem csak a szószra, a szóra is rendkívül ki voltunk akkor éhezve. Aztán egy idő múlva a pohárcsilingelés után egyre lomhábban mozdult rá a tömeg a falatokra, és a szó rovására szaporodott meg a szósz. Később még némi vérfrissítést hoztak a Kárpátok szegényebb karéjából származó magyar művésztestvéreink, akik egyre gyakrabban vezettek portyákat a tejjel-mézzel folyó anyaországba, és a tiszteletükre újból hosszadalmasabbá váló köszöntőket követően nem voltak rest cukaharával ugrani a hon hosszú konferenciaasztalokon szétporciózott csöcsére. (Nem rosszból mondom, tudom én azt jól, feléjük nem csupán a banán meg a Toyota hibádzott a bőség kosarából.)

Akárhogy volt is, rég letűntek már azok az idők; tapasztalatból tudom, a kilencvenes évek közepi fogadásokon már a Maros középfolyásánál is vakolni lehetett a kaviárral. Mifelénk meg... Hogy többet ne mondjak, lassan egy évtizede lesz, hogy az egyik felvidéki kisvárosban egy helyi érdekű kulturális esemény záróakkordjaként akkora fogadást rendeztek, hogy a nyársonsült szopós malacok maradékát tulajdon emséjükkel kellett felzabáltatni.

Valljuk be, mára már a különböző értelmiségi elitek körében szinte teljesen elvesztette varázsát a „fogadás” szó. Talán már csak a habókos művészek világában találtatnak egynéhányan, akik nincstelenség árán szerzett korlátlan szabadidejük egy részét kényszerülnek a fogadások konformizmusába visszaforgatni. Ámde nekik sem kell már tornamutatványokat végezniük ahhoz, hogy hozzáférjenek a roskadásig rakott asztalokhoz. Gyakran még elvitelre is lehet pakolni. És ha úgy adódik, a zakóujjban egy-két flaskó is könnyedén hazaballag.

Leginkább még az olyan véletlen körülmények képesek emlékezetessé tenni egy-egy fogadást, amelyek fiaskóhoz vezetnek. Például kánikula idején megszaporodnak az ételmérgezések. El lehet képzelni: ha úgy estefelé kezdődik a fogadás, az efféle szolgáltatásokra szakosodott vendéglátó-ipari cégek alkalmazottai nagyjából a tízórai magasságában veszik ki a hűtőből, és kezdik el pucolni a két napja learatott gombát, aztán az abból készült gombaragut dél körül töltik bele a tegnapelőtti fogadásról megmaradt, eredetileg tormás tojáskrémmel töltött, de most üresre klistélyozott sült vesepecsenyébe. Aztán ezt az egészet berakják a napon felforrósodott furgonba, csúcsforgalomban átszállítják a fél városon, fél órával a fogadás kezdete előtt pedig kirakják az asztalokra. Az ám, csakhogy a kezdés eleve csúszik egy félórácskát. Aztán amikor végre elkezdődik, nem úgy van az, hogy minden szó nélkül tömjük a szalmonellát befelé a pofiba! Mostanában ráadásul megint hosszabb köszöntőket illik mondani, annyit kell ácsorogni, mint Sztálin temetésén.

Saját tapasztalatból mondom: nyáridőben jobban teszi az ember, ha az italos pult környékén ver tanyát! A szót nem lehet megúszni, de a szószt igen! Lám, már jócskán elmúlt éjfél, s nekem még mindig nem háborog a gyomrom. Csak a szavakat adom ki magamból.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?