A Vatikán átírja a Bibliát?

A Vatikán felhatalmazta vezető teológusok egy nemzetközi csoportját, hogy a több mint fél évszázaddal ezelőtt megtalált holt-tengeri tekercsek alapján kezdje meg a Biblia szövegeinek módosítását.

Anélkül, hogy konkrétumokba bocsátkozott volna, Gianfranco Boschi domonkos rendi szerzetes, a római Aquinói Szent Tamás Pápai Egyetem docense „meglepőnek és innovatívnak” nevezte a várható szövegmódosításokat. Noha már 1956-ban franciául kiadták a holt-tengeri tekercsekre is támaszkodó Jeruzsálemi Bibliát, Boschi a La Stampa című tekintélyes olasz napilapnak nyilatkozva közölte, hogy ezt az azóta felfedezett adatok tükrében fogják felülvizsgálni. Végleges formába való öntésére azonban még legalább öt évet kell várni. A híradás szerint a szerkesztői csoport munkájában többek között Emile Puch feliratolvasó, Paolo Garuti Biblia-szakértő és Fiorentino García Martinez, a kumráni tekercseket tanulmányozó nemzetközi munkacsoport elnöke vesz részt. A módosítások jóváhagyása Josef Ratzinger bíboros tiszte lenne.

Az elmúlt ötven év során nagyon sokat írtak azokról a régi kéziratkötegekről, melyeket kumráni tekercsek néven ismer a világ. Elsősorban azért jelentősek, mert kétezer éves szövegeket is tartalmaznak, tehát ezek ezer évvel régebbiek, mint az eddig ismert héber nyelvű bibliaszövegek. Ez nem meglepő, hiszen a zsidó közösségek a tóratekercseket az eredeti szöveg lemásolása után rituálisan elégették. Természetesen ez azt is jelenthetné, hogy a Biblia „eredeti” szövege és a másolatoké jelentősen eltért egymástól, hiszen az eredeti nem állt rendelkezésre összehasonlítás végett. Az irodalomtudomány azonban ezt cáfolja, ugyanis a szöveg azonossága nagyon fontos volt a zsidó vallásban, a pontatlanságot nem tűrték. A hibát vétő másolónak tisztító eljáráson kellett átesnie, és ha a hibát netán Isten nevének leírásakor követte el, akkor az egész tekercset újra kellett kezdenie. Ráadásul a másolt szövegben szereplő írásjelek pontos számát mindig összehasonlították az eredeti iratban levő jelek számával. Hogy az irodalomtudománynak és a vallástörténetnek mennyire igaza volt, arról éppen a kumráni kézirat tanúskodik.

Ha azonban ennek tartalma a most használatos Ószövetségétől nem különbözik rendkívüli módon, akkor miben áll az ötven éve megtalált tekercsek jelentősége?

A kutatók eddig csak az „irányadó” judaizmus gondolkodásmódját ismerték, a kumráni lelet azonban arról is tanúskodik, hogyan gondolkodhatott egy zsidó szekta – számos kutató szerint az esszénusok –, ráadásul éppen Jézus korában. Dr. Jigaél Jadin, a Jeruzsálemi Héber Egyetem professzora arra a következtetésre jutott, hogy erős hasonlóság van bizonyos esszénus tanítások – amelyek leírása megtalálható a tekercsekben –, és az Újszövetség néhány részlete között. Kutatók azt állítják, hogy számos, eddig megválaszolatlan kérdésre megoldást kaptak: például arra, mit csinált Jézus tízéves korától egészen harmincnégy éves koráig. Gyerekként és érett férfiként találkozunk vele a Bibliában, ám hogy közben mit csinált, arról nem esik szó. (mti, é-t, i-t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?