Leicester. Még a legválogatósabb és legcsökönyösebb gyereket is meg lehet tanítani a legkülönbözőbb ételek szeretetére, ha megfelelő módon látunk hozzá.
A spenótetetés új angol módszertana
Minél korábban próbálkozunk megkedveltetni egy ételféleséget, annál biztosabb, hogy később is szeretni fogja a gyerek – állítja a professzor. A csecsemőknél általában 6 hónapos kortól kezdik el bevezetni a szilárd ételt, ha már ekkor kapnak brokkolit, spenótot és zöldborsót, jobb az esély arra, hogy nagyobb korukban is szeretni fogják a zöldségféléket. Azoknak a gyerekeknek, akiknél már kialakult bizonyos ételek elutasítása, csak kis adagokkal kezdjük újra, a nyelvük hegyén – hangzik a jó tanács. Tíz ilyen próbálkozás után általában az elutasítás megváltozik. Az átlagszülő azonban két-három próbálkozás után feladja. További aranyszabály, hogy ne kínáljunk alternatívát, ha azt akarjuk elérni, hogy gyerekünk megkóstoljon vagy megegyen valamit. A gyerekek szívesen megeszik az almát is, ha csak az van, valószínűleg nem választják azonban, ha egy csokoládé szeletet is felkínálnak. A professzor asszony vizsgálatai alapján eltanácsol attól is, hogy megpróbáljuk lekenyerezni csemeténket, mert az nem vezet eredményre, sőt egyenesen ellentétes üzenetet közvetít. A jutalom kilátásba helyezése az adott étel kínálásakor csak rontja a hatást. Ehelyett azt javasolja, dicsérjük meg inkább a gyereket, hogy új dolgot próbált ki, és éljünk a pozitív megerősítés eszközével. Bár szükség van arra, hogy a gyereket egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozásra biztassuk, ha túlzottan erőltetjük az egészséges életmódot, az éppen ellenkező hatást vált ki. Wardle új italt próbáltatott ki iskolásokkal, és azt tapasztalta, hogy főként a fiatalabb gyerekek kevésbé szerették meg, ha előzőleg az ital egészséges voltát ecsetelték nekik. Wardle nemzetközi összehasonlításokkal is szolgált. Eszerint az amerikai és a brit gyerekek válogatósabbak francia társaiknál, gyaníthatóan azért, mert nagyobb választási lehetőségük van.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.