A magyarok gazdagsága

Köztudott, hogy a magyarság lélekszámához viszonyítva a legtöbb Nobel-díjat mondhatja magáénak. Az is, hogy tehetségeinket tárt karokkal várják külföldön. Az már kevésbé jellemző, hogy ez anyagi javakkal is járhat hazánkfiai számára.

Charles Simonyi a súlytalanság állapotábanTASR-felvételNos, e bravúr néhányuknak sikerült. Közülük is legismertebb az éppen Földünk körül keringő Charles Simonyi, aki Károlyként Budapesten látta meg a napvilágot, 1948. szeptember 10-én.

Gazdag a magyar űrturista

Ma pedig nemcsak az első magyar űrturistát, de a Forbes magazin szerint a leggazdagabbat is tisztelhetjük személyében, aki egymilliárd dollárnál is nagyobb vagyonával a 374. helyen szerepel e neves jegyzékben. Ami pedig a legfontosabb: mindezt nem csalással, rablással, ámítással, hanem kizárólag saját tehetségével, kemény munkájával érte el.

Családi indíttatása is rendkívüli volt: édesapja, Simonyi Károly oszlopos tagja volt a Bay Zoltán által végzett Hold-radar kísérletnek – ez volt az első alkalom a világon, amikor sikerült radarjelekkel meghatározni a Föld–Hold távolságot, majd a második világháború után ő építette meg Magyarország első részecskegyorsítóját, amiért Kossuth-díjat kapott. Ez a berendezés napjainkban az ELTE Természettudományi Karán állandó kiállítási tárgy a Pázmány Péter sétányon.

Egyetemi tankönyvei több nyelven megjelentek, majd a hetvenes évek során megírta azt a páratlan szellemtörténeti alkotást, amely A fizika kultúrtörténete címen jelent meg. Csakhogy 1956-ban a szívére hallgat, így a Központi Fizikai Kutatóintézet igazgatóhelyetteseként elvállalja a Forradalmi Bizottság elnöki tisztét. Emiatt a későbbiek folyamán csaknem börtönbe kerül, folyamatosan zaklatják, gyermekeinek szinte semmi reménye az érvényesülésre.

Kezdő egy induló cégnél

Ezért Károly fia tizennyolc évesen Dániába emigrál, majd hamarosan az Egyesült Államokba távozik, ahol beiratkozott a Berkeley-i Kaliforniai Egyetemre. Később a Stanfordi Egyetemen tanult, és a Xerox PARC-nál dolgozott, ahol kifejlesztette az első alakhű (WYSIWYG) szövegszerkesztőt. A hetvenes évek elején találkozott Bill Gatesszel, aki induló cégéhez keresett programozókat. Amikor napjaink leggazdagabb embere meggyőződött ifjabb Simonyi Károly rendkívüli képességeiről, egy köteg Microsoft részvényt ajánlott neki azzal, hogy a papírok csak annyit érnek, mint a papír és a festék ára, de ha keményen fog dolgozni, akkor nagyon gazdag ember lesz belőle.

Nos, Charlie elvállalta a munkát: a Microsoftnál kifejlesztette a Multiplan, a Word és a Excel programokat. Ő vezette be itt a objektumorientált programozást, amit a Xeroxnál tanult meg, és kifejlesztette a magyar jelölést a változók megnevezésére. Ezzel gyakorlatilag a világ legismertebb vállalatának az agyközpontjává vált.

Apjáról csillagot neveztek el

Bill Gates jóslata beigazolódott: az ezredfordulóra Charles Simonyi belépett a dollármilliárdosok klubjába. Viszont 2002-ben elhagyta a Microsoftot, hogy üzlettársával Gregor Kiczalesszel a British Columbiai Egyetem professzorával megalapítsa az Intentional Software Company-t.

Charles Simonyi Károly 2007. április 7-én, magyar idő szerint 19 óra 31 perckor indult a Szojuz TMA-10 űrhajóval 10 napos űrutazására, az ISS-re, a Nemzetközi Űrállomásra. Űrrepülése közben kapcsolatot létesített vele a Bajkonuri köpontban tartózkodó Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós, majd április 13-án ismét magyar szó száll az űrbe: a Puskás Tivadar Távközlési Technikum volt és jelenlegi diákjai beszélgetnek vele.

A tervek szerint 2007. április 20-án tér vissza a földre. A túra során olyan élményben lesz része, amelyben eddig egyetlen űrhajósnak sem volt: megtekintheti az édesapjáról, Simonyi Károlyról 1996-ban elnevezett csillagot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?