A lengyel állam megvette a Hölgy hermelinnel festményt

Varsó.

Varsó. A lengyel állam megvásárolta a Czartoryski-gyűjteményt, benne a világ egyik leghíresebb és legértékesebb festményét, Leonardo da Vinci Hölgy hermelinnel című képét.

Piotr Glinski lengyel kulturális miniszter csütörtökön a varsói királyi kastélyban írt alá megállapodást az egyik leggazdagabb és legrégebbi európai magángyűjtemény átvételéről a Madridban élő Adam Karol Czartoryski herceggel és a gyűjteményt kezelő Czartoryski Alapítvánnyal.

A megállapodással 86 ezer múzeumi tárgy és 250 ezer könyvtári tétel került a lengyel állam tulajdonába.

A miniszter szerint egy kombinált adásvételi és adományozási ügylet keretében az állam 100 millió eurót fizet a műkincsekért, amelyeknek piaci értékét a lengyel sajtó 2 milliárd euróra becsüli.

A kollekció az egyik leggazdagabb és legrégebbi európai magángyűjtemény, amelyet 1801-ben alapított Izabela Czartoryska hercegnő. A gyűjtemény legértékesebb darabja, a 15. század végén készült Hölgy hermelinnel festmény.

„Ma, a szabad Lengyelországban valóra váltottuk Czartoryska hercegnő álmát, hogy a Czartoryski hercegek gyűjteménye ne csak spirituálisan, hanem ténylegesen is a nemzet tulajdona legyen” – mondta az aláírási ceremónián a miniszter.

Helyettese, Jaroslaw Selin korábban azt mondta, „a lengyel állam és ezáltal a lengyel nép tulajdonába kerül a világ legértékesebb magángyűjteményeinek egyike, benne az a remekmű, amelyet számos művészettörténész nagyobbra tart, mint da Vinci Mona Lisáját”. A sokak által a világ első modern portréjának tartott Hölgy hermelinnel biztosítási értéke 230 millió euró körül van, a festmény egyike Leonardo mindössze négy női arcképének.

A krakkói Czartoryski Múzeumban látható műgyűjtemény másik legértékesebb darabja Rembrandt Tájkép az irgalmas szamaritánussal című festménye.

A kollekció megvásárlásával a lengyel állam meg akarja akadályozni, hogy a páratlan műkincsek esetleg külföldre kerüljenek, amire jó eséllyel sor kerülhetett volna, mivel a jelenleg 76 éves tulajdonos leendő örököseit nem fűzi személyes kapcsolat Lengyelországhoz.

A tulajdonos Czartoryski herceggel titokban folytak a tárgyalások, emiatt az alapítvány lengyelországi igazgatótanácsa benyújtotta a lemondását, mondván, hogy nem folyhattak bele a tárgyalásokba, nem volt beleszólásuk a szerződés tartalmába és a kollekció átvétel utáni sorsába, és az eladási árba sem, amelyről úgymond csak a sajtóból tudták, hogy jócskán „elmarad a valódi értéktől”. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?