A legszebb, legmerészebb

Mostar. Látványos ünnepség keretében, a nemzetközi politika jeles szereplőinek részvételével avatták fel tegnap Mostarban a boszniai város ékességét, a hétévi munkával újjáépített Öreghidat.

Nagy Szulejmán, Bosznia meghódítója adott utasítást a világ egyedülálló kőhídjának felépítéséreTASR/EPA-felvételA világörökséghez tartozó, oszmánkori, egyedülálló építészeti alkotás az 1992-95 közötti bosnyák–horvát polgárháborúban dőlt romba. A sebes folyású Neretva felett 20 méter magasban átívelő 400 éves remekművet 1993. november 9-én egy horvát harckocsi száz méteres távolságból lőtte bele a folyóba. Állítólag azért, hogy a bosnyák terroristák ne tudják a hídon át elérni és megtámadni a folyó jobbpartján élő horvátokat. A helyreállítás 1997-ben indult, amikor az SFOR zászlaja alá vezényelt magyar műszaki kontingens (MMK) utászai a Neretva vizébe alámerülve megkezdték a híd kőkockáinak kiemelését. Hamar kiderült, hogy a Mostarhoz közeli mukosi kőfejtőből származó faragott hídelemek közül több helyrehozhatatlanul megsérült, újjal kell pótolni. A XVI. században megépült híd kőlapjaiból, amelyek nagy része öt évig feküdt a folyóban, nem sokat lehetett megmenteni, a továbbiakat a tüzérségi tűz rongálta meg. Kőfaragók kézzel faragtak új építőelemeket az eredeti kőbánya köveiből, majd helyükre illesztették őket a 30 méter széles híd törzsében. A „történelmi cementet” bauxitból, agyagból és kőtörmelékből keverték ki.

Az újjáépítés közel 17 millió dollárba került, a Világbank 4 milliós hitelt biztosított a munkához, a költségekhez hozzájárult az UNESCO, a horvát, a török, az olasz, a francia és a holland kormány, valamint Mostar városa. Az Öreghídon kívül nemzetközi pénzügyi segítséggel további tizenegy történelmi épületet állítottak helyre Mostar óvárosában, köztük a híd két feljárójánál emelkedő impozáns őrtornyokat. A százezer lakosú város három náció – horvát, bosnyák, szerb – él együtt, a horvátok adják a népesség több mint felét, a legkisebb közösség a szerbeké. A folyó jobbpartját a horvátok, a balpartot a bosnyákok lakják. Az Öreghíd szépsége Csontváryt is lenyűgözte. 1903-ban festett vásznának címe – Római híd Mosztárban – arról árulkodik, hogy a magányos magyar piktor nem ismerte az Öreghíd hiteles történetét.

Mostar ősi-új nevezetességének újjáteremtését Gregor Stolarski építész tervezte meg. A szerkezetbe több fissuro-métert, mozgásérzékelőt is beépítettek, hogy az esetleges elmozdulásokat azonnal észlelhessék és megszüntethessék.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?