<p>Szabó Haltenberger Kinga művészettörténész, Szabó Gyula rendkívül gazdag életművének s hagyatékának értő és odaadó őrzője, illetve az 1989-es rendszerváltás után röviddel létrejött Csehszlovákiai Magyar Képzőművészek Társaságának egyik lelkes alapítója.</p>
A képeken ott az élet valósága
Nyolcvankilencben, az akkori lelkesültségen kívül, milyen szakmai indoka, célja volt képzőművészeink önálló szerveződésének? Elsősorban annak az évekre visszanyúló hendikepnek kisebbítése, fokozatos fölszámolása, hogy az ország magyar nemzetiségű képzőművészei az elvárhatónál sokkal kevésbé tudtak alkotásaikkal jelen lenni a széles körű nyilvánosság előtt. Teszem azt: éppen úgy kapni különböző megrendeléseket, mint a velük egyidejűleg főiskolát végzett és tehetségben is azonos, egyenrangú szlovák művésztársaik. Emellett ’89 eufóriájában azt éreztük, hogy akad egymásnak egyéb mondanivalónk is, hogy ideje megbeszélni a helyzetünkből eredő egyedi gondjainkat. Azon kérdéseket, amelyeket másokkal nem tudunk megtárgyalni, egyszerűen tudatosítottuk, hogy szükségünk van egy saját szervezetre.A teljes interjút a keddi Új Szóban olvashatják!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2013. 12.16.
Egy hadmérnök, aki megszállott könyvgyűjtő
2013. 11.19.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.