A jó házasság négy dologra épül, melyek a következők:
1. Társra találás
2.A legfontosabb szövetség
3. Ragaszkodás
4. Egy testté levés
Nézzük tovább részletesen.
GONDOLKODÁS CSARNOKA
3.
A jó házasság négy dologra épül, melyek a következők:
1. Társra találás
2.A legfontosabb szövetség
3. Ragaszkodás
4. Egy testté levés
Nézzük tovább részletesen.
GONDOLKODÁS CSARNOKA
3.
1. Társra találás
2.A legfontosabb szövetség
3. Ragaszkodás
4. Egy testté levés
Nézzük tovább részletesen.
GONDOLKODÁS CSARNOKA
3. Ragaszkodás
Az előző pontban (a Családi Körben március 12-én) azt részleteztem, hogy a jó házasság elhagyással indul, amikor az ember elhagy mindent és mindenkit a szerelméért. Fontos igazság viszont, hogy semmi értelme sincs az elhagyásnak, ha az ember nincs felkészülve az egy életen át tartó ragaszkodásra. A társra találást és a legszorosabb szövetségkötést a ragaszkodás kell, hogy kövesse és elmélyítse.
A ragaszkodás több mint a hűség, hiszen nem csak annyit jelent egyszerűen, hogy az ember hű a másikhoz, hanem azt is, hogy ragaszkodik hozzá, vágyakozik rá, igényeli a másik társaságát, közelségét. Érdekli a véleménye, a gondolatai, az érzései. A ragaszkodás intenzívebben fejezi ki azt, hogy soha el nem hagylak, mint a hűség, hiszen a hűség tisztán morális tényező, míg a ragaszkodás a morális tényezőn túl érzelmi is.
4. Egy testté levés
A szerelmespár, miután lélekben összeforrt – értelmi, érzelmi oldalaik egymásba simultak –, testben is eggyé lesz. Az „egy testté levés” bibliai fogalom, és a szexualitásra utal. Az olyan szerelmi együttlétre, ami a lélek egybeforrása után jön létre. A szerelemnek ez a területe a legmélyebb és legbensőségesebb, de csak akkor valósul meg, ha nem hiányoznak az előfeltételei és nem cserélődik fel a sorrend.
Valamennyi eddig megemlített szempont előfeltétele, és valamennyi megelőzi a sorrendben. Ha valaki ugyanis nem a nagy Ő-t találta meg, ha a szerelmespár tagjai nem tudnak mindent elhagyni a másikért és olyan szövetséget kötni, ami a legszorosabb ember és ember között, hogyan tudnának ragaszkodni egymáshoz?
Ha így áll a dolog, a szexualitásban sem fogják átélni és megtapasztalni azt a mélységet, mely benne rejlik. Talán ez az egyik fő oka annak, hogy miért van ennyi kudarc a szerelem és a házasság terén. A közfelfogás ma felcseréli a sorrendet, és egyáltalán nem veszi figyelembe a „hozzá illés” szempontjait.
A partnerek még alig ismerik egymást, s már megtörténik az „egy testté levés”. Még se ragaszkodás, se a másikért mindent elhagyni tudás nincsen, amikor már szexuálisan eggyé lesznek. Ha viszont hiányoznak az előfeltételek, honnan tudnák, hogy egymáshoz illenek-e? Honnan tudnák, hogy képesek-e ragaszkodni egymáshoz, hogy akarnak-e ilyen szoros szövetségben élni? Sehonnan!
A szexualitás után
jönnek a bajok vagy a kudarc, mert mindketten önzően a saját kielégülésüket keresték, s mivel ez csalódáshoz vezetett (elmaradt a beteljesülés), kudarcként kerül élményeikbe az, aminek a legdrágábbnak kellene lennie. Vagy, ha sikeres volt az együttlét, a vágyakozást összekeverik az igaz szerelemmel, a másolatot a valódival. Később, amikor megmutatkoznak a bajok, a felek rájönnek, hogy nem egymáshoz illők, sőt egyáltalán nem ragaszkodnak egymáshoz. A kapcsolat széthullik, jön egy másik kapcsolat, majd újabb és újabb. Ez pedig lelki elsivárosodáshoz vezet. Ezért (a saját érdekünkben) nem szabad felcserélni a sorrendet, mely a következő:
1. Megismerés, vajon illik-e hozzám az illető szellemileg, lelkileg? Erotikus vonzalmat érzünk-e egymás iránt? Morálisan vonzó-e a másik jelleme? A nagy Ő-re találtam-e benne?
2. Képesek vagyunk-e a másikért mindent és mindenkit elhagyni, hogy a legszorosabb szeretetközösségben éljünk majd hátralevő életünkben?
3. Tudunk-e ragaszkodni a másik emberhez egy egész életen át?
Ha minden kérdésre igennel felelünk, csak akkor szabad a testi kapcsolatra térni. Ilyenkor ugyanis már nem érzi idegennek magát az ember a másik karjaiban. Ilyenkor már a legdrágább és legszentebb állapot a szexualitás, amikor felei valóban nem kettő, hanem egy testté válnak az együttlétkor. Ha ez a sorrend felcserélődik, vagy elemei hiányoznak, „csak holttestek ölelkeznek”, ahogy Bhatrihari mondta.
Jó tanácsok a jó házassághoz
1. Önállóság
az képes a házasságra, aki értelmi, érzelmi és anyagi szempontból önállóvá és éretté vált egy új család megteremtésére. Képes mindent és mindenkit a házasság prioritása alá rendelni.
2. Ragaszkodás
kialakult benne a ragaszkodás, amely nem tűri el, hogy a kapcsolat ne örökre szóljon.
3. A hozzá illésnek megfelelés
hasonló az érdeklődési területük, és nem különbözik a világnézetük!
lelkileg hasonló a beállítottságuk
erotikus vonzalmat éreznek egymás iránt
morálisan hasonló szinten vannak (hasonló dolgokat mondanak igazságosnak és becstelennek)
4. Kölcsönös személyiségismeret
Kölcsönösen tudatában vannak a másik gyengéinek, hibáinak, ezek nem érintik az összeillés kritériumait (!), ezekkel együtt vállalják és szeretik egymást, és kölcsönösen segítik a gyengeségekben megerősíteni a másikat és hibáiból megtisztulni. Jól mérték fel a helyzetet, ami azt jelenti, hogy a segítséghez megvan az erejük, az elhatározásuk és a tehetségük (képességünk) is!
Néhány tiltó tanács
1. Tilos részvétből, menekülésből vagy bizonytalanságból házasodni!
2. Tilos megházasodni azért, mert:
u megszánjuk az illetőt, aki szerelmével ostromol bennünket, és mi képtelenek vagyunk neki nemet mondani,
megsajnáljuk, mert testileg vagy lelkileg, szellemileg sérült, és úgy gondoljuk, így tesszük boldoggá a fogyatékos embert.
3. De ugyanígy menekülésből is tilos házasodni! (Ha például egy ifjú lány vagy fiatalember azért házasodna meg, hogy ezzel elmeneküljön a rossz családi légkörből, vagy így meneküljön egy reménytelen szerelem elől.)
4. Tilos összeházasodni azért, hogy így oldjuk meg a lakáshelyzetünket, az anyagi szükségletünket, a gyerekünknek anyát vagy apát találjunk, és még sorolhatnám. Ez mind-mind érdekházasság, ami a korábbiak ismeretében tilos, mert ez a szerelem megtaposása.
5. Végül tilos megházasodni akkor és mindaddig, amíg bizonytalannak érezzük magunkat döntésünkben! Ha kell, a házasságkötő teremből vagy a templomból kell visszafordulni, de semmiképp nem szabad bizonytalansággal szívünkben házasodni!
Tudom, hogy sok mindent kell átgondolni, mérlegelni egy házasságkötés előtt, de ezeket mindenképp muszáj, hiszen a saját életünk és boldogságunk múlik rajta! (zsolo)
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.