A fiatalok többségének manapság életcélja az, aminek voltaképpen csak eszköznek szabadna lennie az értelmes emberi élethez. A lakáskérdés végleges megoldása – megannyi új lakótelep felépülése ellenére – még mindig a messzi távolban rejlik.
A gyerekszoba akkor ideális, ha tágas, világos
A nősüléssel mi évekig várunk,
pártában fogy aránk legszebb kora,
s ha végre a lányt elvesszük: lakásunk
tengernyi pénzért vízcseppnyi szoba.
Nem szülhet asszonyunk, mert nincs hova.
234. §. Ideális, bár nehezen megvalósítható: minden családtagnak külön szoba. Kis lakásoknál is törekedjünk legalább önálló zugok, sarkok kialakítására.
235. §. Ha módunkban áll, rendezzünk be hálószobát. ĺgy csak a nappali levegőjét rontják a dohányosok, s nem kényszerülünk füstben aludni.
236. §. A hálószobában az ágyakon kívül csak kevés bútornak van funkciója. Itt a helye az ágyneműtartónak, egy ún. fésülködőasztalnak, éjjeliszekrénynek, olvasólámpá(k)nak. Fehérneműszekrény és – ha nincs másutt beépítve – ruhásszekrény lehet még a hálószoba tartozéka az ülőalkalmatosságokon kívül.
237. §. Ha a családtagok munkája megkívánja, és lehetőség is van a dolgozószoba kialakítására, vigyázzunk: ne merev irodát rendezzünk be! A dolgozószobába is tehetünk kényelmes fotelokat, virágokat, díszeket. A legszebb dísz természetesen a családi könyvtár, amelyet szintén itt helyezhetünk el.
238. §. A gyerekszoba akkor ideális, ha tágas, világos, és csak a legszükségesebb bútorokkal rendezzük be. Legyen elegendő tér a gyermek mozgásához. Különösen kicsi gyerekeknél ügyeljünk a bútorsarkok és élek legömbölyítésére.
239. §. Gyerekszobába olcsó, nem szöszös szőnyeg való (pl. buklé).
240. §. Kisgyermekek szobájában ügyeljünk a konnektorokra is, takarjuk el őket.
241. §. Az éléskamra felszerelését is annak nagysága befolyásolja. Ma gyakran – sajnos – ún. kamraszekrényt építenek a modern lakásokhoz. Ezekben csak minimális készletet helyezhetünk el.
242. §. Még a legnagyobb alapterületű lakásokban is gondot okozhat a használaton kívüli – de még nem kidobásra ítélt – tárgyak elhelyezése. A gardróbszekrény vagy más szekrény része alkalmas lehet ezek tárolására. Itt is igyekezzünk azonban rendet tartani.
243. §. A lakás tisztán tartása, a takarítás gyakorisága nem csak szabad időnk függvénye. A leghelyesebb, ha beosztjuk energiánkat, s egyetlen napot sem hagyunk ki. Valamit mindig csináljunk – s akkor nem kell egyszerre elvégeznünk mindent.
244. §. Nagytakarítást évenként legalább két alkalommal végezzünk. Ekkor mossuk ki vagy tisztíttatjuk a függönyöket, sort kerítünk a szőnyegtisztításra (ehhez ügyes tisztítógép is kölcsönözhető, melylyel a bútorkárpitot is felfrissíthetjük).
245. §. A mennyezetet és a falakat portalanítjuk, a lámpaburákat lemossuk. Az ajtó- és ablakfákat megfelelő tisztítószeres vízzel takarítjuk, és megtisztítjuk a kilincseket is.
246. §. A bútorokat áttöröljük – ha szükséges, újrafényezzük. Megtisztítjuk az ablaküvegeket is, végül a padló kezelése következik – ma már, a többnyire lakkozott parketták esetében elegendő a portalanítás után langyos vizes ruhával áttörölni.
247. §. A szekrények belsejének rendbehozatalát már a nagytakarítás előtti hetekben célszerű elvégezni.
248. §. A mellékhelyiségek takarítása szintén a falak portalanításával kezdődik. Ezt követi a csempék tisztítása, majd a bútorok lemosása, a kád, mosdó, WC-kagyló fertőtlenítése. Itt a takarítást a kövezet felmosásával fejezzük be.
249. §. Az ablaküvegek tisztítását persze ennél gyakrabban kell elvégeznünk. A környezet szenynyezettségétől, az időjárástól stb. függően havonta, kéthavonta illik ablakot tisztítani.
250. §. A szabadon lévő könyveket is helyes legalább kéthavonként portalanítani.
251. §. Minden héten egyszer végigportalanítjuk a lakást (portörlés, porszívózás stb.).
252. §. A konyha, fürdőszoba, WC berendezési és felszerelési tárgyait szükség szerint, nagyobb háztartásban, vagy ha a család tagjai napközben is otthon vannak, naponta tisztítjuk, a helyiséget felmossuk. Mosdókagylót, fürdőkádat, WC-csészét minden használat után illik rendbe hozni annak, aki használja. Úgy hagyjuk magunk után a fürdőszobát, WC-t, ahogy találni szeretnénk.
253. §. Mosogatni minden étkezés után célszerű, de legalább esténként feltétlenül szükséges. Szennyes edényt másnapra ne hagyjunk, ez nemcsak gusztustalan, hanem egészségtelen is.
254. §. A lakás világítása elsősorban nem illemkérdés, hanem gyakorlati. Itt elegendő tehát csak annyit megjegyeznünk, hogy megfelelő világítás nélkül otthonunk barátságtalan, rideg és sötét marad. Ezért célszerű, ha jól megtervezetten alkalmazunk fényforrásokat, vigyázva, hogy ne a szemünkbe vetődjék az éles fény, hanem a megfelelő helyeket világítsa be (például a konyhában a munkaasztalt stb.).
255. §. Célszerű mindenütt helyi világításokat is alkalmazni.
256. §. A világítótestek formája is változik a divattal. Mindig ügyeljünk azonban arra, hogy olyan világítótesteket válasszunk, amelyek harmonizálnak a berendezéssel.
257. §. Változik a színek divatja is. Talán csak annyit, hogy a lakáson belül helyiségenként legyen uralkodó szín, s ezzel kell összhangba hozni a kiegészítő darabokat.
258. §. A szobák hangulatát emelik a képek. Gondosan ügyeljünk arra, hogy milyen képeket teszünk ki a falra. Inkább kevesebbet, de azok ízlésesek és művésziek legyenek.
259. §. Fényképeket csak módjával tegyünk ki, a fal ne legyen családi album.
260. §. Arra is ügyelnünk kell, hogy a kirakott képek megfelelő keretben legyenek.
261. §. A lakás otthonosságát sokféle tárggyal lehet és illik növelni (virágvázák, üvegek, gyertyatartók, szobrok stb.). Mindig megfelelő körültekintéssel, ízléssel válaszszuk ki és helyezzük el dísztárgyainkat.
(Illik tudni – A kulturált viselkedés szabályai, K.u.K. Kiadó 2000)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.