A Biľak-ügy fontosabb állomásai

1990-1995: A rendőr-főkapitányság pozsonyi kerületi nyomozóhivatala vizsgálatot folytat Vasil Biľak ellen hazaárulás vádjával.

1995 nyara: A kommunizmus bűntetteit vizsgáló cseh hivatal közzéteszi a hazaárulással vádolt egykori kommunista vezetők nevét. Köztük szerepel Biľak is.

1990-1995: A rendőr-főkapitányság pozsonyi kerületi nyomozóhivatala vizsgálatot folytat Vasil Biľak ellen hazaárulás vádjával.

1995 nyara: A kommunizmus bűntetteit vizsgáló cseh hivatal közzéteszi a hazaárulással vádolt egykori kommunista vezetők nevét. Köztük szerepel Biľak is. „Feltételezem, hogy a szlovák szervek nem adnak ki Csehországba. A hazámat, Szlovákiát sohasem árultam el” – nyilatkozza a közzététel kapcsán a CSKP KB egykori titkára. Jelzi, nem hajlandó semmiféle kihallgatáson megjelenni Prágában.

1996. február: „Kétségtelen, hogy a vizsgálat nem tarthat további hat évig. Ha a Biľak-ügyben nem sikerül év végéig újabb bizonyítékokat szerezni, úgy vélem, nincs mire várni, s az ügy befejezhető” – nyilatkozza Michal Vaľo akkori főügyész.

1997 április-május: Prága államügyésze hazaárulás miatt vádat emel a Központi Bizottság három volt tagja: Miloš Jakeš, Jozef Lenárt és Jozef Hoffmann ellen.

1998. december: A rendőr-főkapitányság pozsonyi kerületi nyomozóhivatala átadja a főügyészségnek a Biľak-ügyben folytatott vizsgálatáról szóló zárójelentést, s egyben a kommunista vezető elleni vádemelésre tesz javaslatot a főügyészségnek. A jelentés bizonyítékként az ún. meghívólevelet is tartalmazza.

1999. augusztus: A kommunizmus bűntetteit vizsgáló cseh hivatal kérésére a rendőr-főkapitányság pozsonyi kerületi nyomozóhivatala Biľakot kihallgatásra idézi be a hazaárulással vádolt egykori pártfunkcionárius, Jozef Hoffmann ügyében. Biľak megjelenik a kihallgatáson, de nem hajlandó tanúvallomást tenni. A Büntető Törvénykönyv értelmében a vallomástételt megtagadhatja, ha azzal saját büntetőjogi felelősségre vonását idézné elő.

1999. augusztus: Vasil Biľak neve is szerepel a Pozsonyi Kerületi Ügyészség listáján, amelyen Rudolf Schusternek ajánlják, ki részesüljön államfői amnesztiában. Milan Hanzel főügyész hangsúlyozza, az elnök 65 évnél idősebbeknek kíván amnesztiát adni, az akkor 82 esztendős Biľak tehát ennek a követelménynek megfelel. Mivel azonban az egykori pártvezető ellen hazaárulás vádjával folyik eljárás, az amnesztiajavaslatot a főügyészség is megvizsgálja. Ján Čarnogurský igazságügyi miniszter szerint Biľaknak nem jár amnesztia, mert az csak azokra vonatkozhat, akiket előre megfontolt szándékkal elkövetett bűncselekmény miatt legfeljebb egy év szabadságvesztés fenyeget.

1999. szeptember: Milan Hanzel közli, hogy az illetékes ügyész csak az ő közbenjárására kezdte el a Biľak elleni 27 ezer oldalas vádirat tanulmányozását. „Eltart még egy ideig” – jegyezte meg a főügyész.

1999. október 12.: Milan Hanzel főügyész javaslatára az államfő négy személyt részesít kegyelemben. A neveket nem árulják el, azt azonban közlik, Vasil Biľak nincs köztük.

2000. március 30.: Hazaárulás és a békéről szóló törvény megsértése, pénzügyi és anyagi eszközökkel való visszaélés, valamint a devizagazdálkodás veszélyeztetése miatt a pozsonyi kerületi ügyész vádat emel Biľak ellen a Pozsonyi Kerületi Bíróságon. Maga a vádirat 37 oldalas.

2001. március 29.: A Pozsonyi Kerületi Bíróság Tanácsa zárt ülésén úgy dönt, a Biľak-ügy peranyagát kiegészítésre visszaadja a kerületi ügyésznek. A testület szerint az előkészítő eljárás során procedurális és más hibák merültek fel. Az ügyész a döntés ellen azonnal fellebbez és a tárgyalás folytatását követeli. A fellebbezésről a Legfelsőbb Bíróság hivatott dönteni, amely semmilyen határidővel sem sürgethető. Az ügy egy évre gyakorlatilag újra elakad.

2001. december: Karol Kállay képzőművész fényképalbumot jelentet meg Szlovákok címmel. Ebben a huszadik század szlovák történelmi, közéleti személyiségei és művészei között Vasil Biľak is szerepel. Milan Sládek pantomimművész azonnal tiltakozik, hogy Biľak „társaságába” került.

2002. március 12.: A Legfelsőbb Bíróság egy év után elutasítja a pozsonyi kerületi ügyész fellebbezését a Pozsonyi Kerületi Bíróság döntése ellen, s a vádirat kiegészítését követeli.

2002. április 3.: A Legfelsőbb Bíróság igazságügyi írásszakértő bevonását rendeli el az ügyben illetékes nyomozótól. A vádirat ugyanis csak két állítólagos meghívólevél másolatát tartalmazza. (korp)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?