1-es típusú cukorbetegség – Négyszeresére nőtt a páciensek száma

cukorbetegség k

Évről évre egyre több gyerek szenved 1-es típusú cukorbetegségben. Az elmúlt 30 évben négyszeresére nőtt a számuk. Ezt a betegséget nem lehet megelőzni, a beteg élete végéig kezelésre szorul. Hirtelen jelentkezik, főleg a gyerekeket és a serdülőket, ritkábban a felnőtteket érinti, s gyökeresen megváltoztatja a család életét, gondot okoz a beilleszkedés a közösségbe. Nemrég Dia kamaráti elnevezésű új oktatási projekt indult el az iskolákban. Célja, hogy tájékoztassa a tanulókat a cukorbetegségről, elősegítse, hogy a beteg gyerekek úgy kapcsolódjanak be a közösségbe, hogy ugyanazt a szabadidős és egyéb tevékenységeket folytathassák, mint társaik.

A cukorbetegek 5-10 százaléka az 1-es típus csoportjába tartozik. Ez a betegség – ellentétben a második típusúval – nem függ össze az életmóddal, hanem – a szervezet immunrendszeri zavarának következtében – váratlanul alakul ki. Ha ezek a betegek nem kapnának rendszeresen inzulint, meghalnának. Rendkívül fontos a betegség megfelelő kezelése, amivel meg lehet őrizni az optimális cukorszintet és megelőzni a súlyos szövődmények kialakulását. Az 1-es típusú cukorbetegség jellegzetes tünete a szomjúság, a gyakori vizeletürítés, a homályos látás, a fáradtság, a súlycsökkenés. 

Kihívás nemcsak a szülőknek, hanem a pedagógusoknak is 

„Autoimmun betegségről van szó. Lényege, hogy az immunrendszer megtámadja és elpusztítja a hasnyálmirigy inzulint termelő béta- sejtjeit. Ilyenkor teljesen leáll az inzulintermelődés – mondja dr. Adriana Dankovčíková gyermek endokrinológus és diabetológus, majd hozzáteszi: – Az 1-es típusú cukorbetegség az élet végéig tartó betegség, amit nem lehet megelőzni, és jelenleg nem gyógyítható. A megfelelő kezelésnek és a modern technológiáknak köszönhetően, mint amilyen a cukorszint folyamatos mérése vagy az inzulinpumpa, a betegek, beleértve az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő gyerekeket is, úgy élhetnek, mint kortársaik.” 

Akinek 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő gyereke van, az nemcsak a szülőknek, hanem a pedagógusoknak is nagy kihívást jelent. „A közösségbe való beilleszkedés segítése, ahol a többi gyerek respektálja a beteget, a pedagógusok legfontosabb feladata” – mondja Erika Kelešiová, a pozsonyi Páli Szent Vince Alapiskola pedagógusa. Fontos, hogy olyan feltételeket teremtsünk a gyerekeknek, amelyek között úgy élhetnek, mint kortársaik, azt csinálhatják, amit szeretnek, kirándulhatnak, sportolhatnak, szakkörökre járhatnak” – tette hozzá Erika Kelešiová, aki nagyon fontosnak tartja, hogy a gyerekek minél többet tudjanak az 1-es típusú cukorbetegségről. 

„Hálás vagyok, hogy a cukorbeteg Richard hozzánk került, befogadták a tanulók és a pedagógusok is. Sok szülő kiközösítéssel, bizonyos diszkriminációval találkozik csupán azért, mert a gyereke cukorbeteg. Nagyon fontos, hogy együttműködjenek a pedagógusok, a gyerek és a szülők, mert csak így lehet megfelelő légkört teremteni. Szerintem csak attól félünk, amit nem ismerünk. Ha valamit alaposan megismerünk, elmúlik a félelem. A cukorbeteg gyerekeknek épp a félelem a legnagyobb ellenségük. Ezért is tetszik ez a projekt. Szórakoztató formában bontja le a félelem határait, és igazolja, hogy minden gyereknek helye van nemcsak az iskolai közösségben, hanem a szakkörökben, az iskolán kívüli aktivitásokban” – teszi hozzá Alena Novotná, a cukorbeteg gyerekek szüleinek képviselője. 

Öt hét az új ismeretekért 

Dia kamaráti – ez a neve annak az új felvilágosító programnak, amit pedagógusok, orvosok és diabetológusok állítottak össze. Az öthetes ciklus alapvető információkkal látja el a gyerekeket a cukorbetegségről, elmagyarázza az 1-es és második típusú cukorbetegség közötti különbséget, megtanítja őket arra, hogyan lehet a cukorbetegséggel teljes életet élni. Segít összeállítani a helyes étlapot, elmagyarázza a szénhidrátok, a fehérjék és a zsírok szerepét az étkezésben, ismerteti a helyes életmód alapelveit. A gyerekek az ismeretek birtokában könnyen segíthetnek cukorbeteg társuknak, tudni fogják, milyen az optimális vércukorszint, megtanulnak elsősegélyt nyújtani annak, akinek hirtelen lezuhan a cukorszintje. „Ha a pedagógusok és a tanulók megértik, mit jelent ez a diagnózis, elkerülhetik az előítéleteket, és válságos helyzetben segíthetnek beteg osztálytársaiknak” – magyarázza Ľubica Fidesová, a Dia kamaráti projekt koordinátora. 

Lebontani a korlátokat, kiváltani a tiszteletet 

A Dia kamaráti program célja elérni, hogy a tanulók megértőek legyenek beteg osztálytársukkal, hogy felszámolja az előítéleteket, megmagyarázza a cukorbetegséggel összefüggő tényeket, és megcáfolja a tévhiteket. A pedagógusok számára hatékony eszköz arra, hogy a gyerekek teljes mértékben bekapcsolódjanak a közösségi munkába. Vitára és arra vezeti őket, hogy megértsék cukorbeteg társaikat. Az iskolák a www.diakamarati. sk honlapon jelentkezhetnek a programba. Minden résztvevő iskola munkafüzetet kap, ahol az alapvető információkat találja meg. A program felett az oktatási és az egészségügyi minisztérium, szakmai szempontból pedig a Szlovák Diabetológiai Társaság, a Szlovák Diabetológiai Szövetség, a Szlovákiai Diabetikusok Szövetsége és a Diador polgári társulás vállalt védnökséget. Támogatta a projektet a Medtronic társaság és a Dôvera egészségbiztosító is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?