Sokan próbálnak fogyni, mégis egyre csak híznak. Hogyan lehetséges ez annak ellenére, hogy visszafogják magukat, korlátozzák az étrendet, és látszólag mindent megtesznek a kilók leadása érdekében? Többen nem is tudatosítják, hogy fogyókúra közben milyen hibákat követnek el.
8 hiba fogyókúra közben, miért hízunk tovább fogyás helyett
A probléma valószínűleg a rossz étkezési szokásokban és a fizikai aktivitás hiányában rejlik, ami ahhoz vezethet, hogy nem fogyunk, hanem helyette még hízunk is. Mi a leggyakoribb probléma?
1. Nassolás étkezések között
A súlygyarapodás fő oka az egészségügyi okokon kívül általában a főétkezések közötti étkezés. Ez általában egy kisebb rágcsálás, amikor nem azért eszünk, mert éhesek vagyunk, hanem mert enni akarunk valamit. Ha fogyni szeretnénk, napi három, tápanyagilag kiegyensúlyozott étkezésnek kell fedeznie a kalóriaszükségletet. A mellette történő nassolás fölösleges energiabevitel, ami elősegíti a súlygyarapodást.
Aki úgy érzi, hogy a napi három étkezés nem elég, az ossza el a kalóriabevitelt akár 5 étkezésre is, de meg kell tartani az egész napi kalóriamennyiséget, azaz lehet csökkenteni az ebédet vagy még inkább a vacsorát. Ellenkező esetben a „kis étkezéssel” rengeteg plusz kalóriát fogunk magunkra pakolni, még akkor is, ha nem tűnik úgy.
2. Túl sokat eszünk este?
Sokan csak két étkezést terveznek be naponta, és szeretik kihagyni a reggelit. Gyakori, hogy valahol az irodai asztalnál, az utcán sétálva vagy „állva” gyorsan megebédelnek, és csak este, hazaérkezés után, totálisan kiéhezve vacsoráznak rendesen. De este túl sokat enni egyáltalán nem jó ötlet. Nem igaz, hogy a reggel elfogyasztott 100 kalória pontosan ugyanannyi, mint az este elfogyasztott 100 kalória. Az éjszaka inaktív test hajlamos arra, hogy amit megeszünk, azt zsírrá alakítsa át, és elraktározza.
Optimális körülmények között a kalóriákat a következőképpen kell elosztani: reggelire 500-700 kalória, ebédre 900-1000 kalória, vacsorára 400-500 kalória. Egy nőnek 1800 és 2200 kalóriára van szüksége naponta. A reggeli legyen bőséges, a vacsora pedig könnyű, mert a szervezetnek éjszaka kevés energiára van szüksége!
3. Kihagyunk egy-egy étkezést?
Ha időnként azt mondjuk magunknak, hogy a fogyás részeként kihagyunk egy étkezést, hogy csökkentsük a kalóriabevitelt, akkor ezzel összezavarjuk a szervezetet. A 8 órás koplalás után az agyban beindul egy reflexmechanizmus, ami arra kényszeríti a szervezetet, hogy készleteket raktározzon el, hogy elkerülje a hiányt.
A szervezet tehát magától raktároz, és ha kihagyunk egy étkezést, akkor hajlamos lesz a következő étkezésekből többet raktározni. Így ez csak a súlygyarapodást fogja elősegíteni. Ezért fontos, hogy tartsuk magunkat a napi háromszori étkezéshez. Inkább együnk valami könnyű ételt, minthogy egy étkezést teljesen kihagyjunk!
4. Alacsony zsírtartalmú termékek
Az édes „light” vagy „zero” üdítők lehet, hogy nem tartalmaznak kalóriát, de aktiválják az agynak azt a területét, amely a cukor utáni sóvárgásban és az éhségérzetben érintett. Ezek az italok csak arra késztetnek, hogy enni akarjunk, és megkívánjuk az édességet. Ráadásul, ha például egy 0% zsírt és cukrot tartalmazó joghurtot fogyasztunk, úgy érezzük, mintha diétáznánk, és azt gondolhatjuk, ezután még mindig ehetünk egy kis falatot – így aztán könnyen túlléphetjük a napi kalóriakeretet.
Ha egy normál joghurtot ennénk, akkor sokkal inkább tudatában lennénk annak, hogy elértük az energiakeretet, és már nem ehetünk semmit. Tanulmányok azt mutatják, hogy azok az emberek, akik édesített termékeket fogyasztanak, lényegesen többet fogyasztanak azokhoz képest, akik nem esznek-isznak ilyesmit.
5. Túl sokat eszünk?
A szervezet az anyagcsere részeként eléget bizonyos mennyiségű kalóriákat, ám a testünket energiafelhasználásra kell ösztönözni, vagyis mozogni kell – sétálni, futni, kerékpározni, úszni, edzeni. Lehetőleg naponta. Egyébként nem lehet túlságosan meglepődni, ha nem megy lefelé a súlyunk.
6. Anyagcserezavar
Egyes betegségek is befolyásolhatják a testsúlyt. Ilyenek például a csökkent pajzsmirigyműködés – hypothyreosis, a policisztás ovárium szindróma – PCOS, vagy a fokozott étvágyat okozó endokrin rendellenességek. Ha tényleg mindent úgy csinálunk, ahogy kellene, de nem fogyunk, tanácsos orvoshoz fordulni.
7. Gyógyszerek
Az antidepresszánsok, szorongásoldók, egyes neuroleptikumok, kortikoszteroidok és béta-blokkolók fokozhatják az éhségérzetet, illetve súlygyarapodáshoz vezethetnek. Ha ezek bármelyikét szedjük, és hízni kezdünk, beszéljünk a kezelőorvosunkkal, nincs-e szükség az adagolás módosítására vagy más kezelések megfontolására.
8. Túl sok víz
Bár meglehetősen ritka, de a túl sok víz fogyasztása, valószínűleg 3 liternél több, enyhe súlygyarapodáshoz vezethet, átlagosan 3-4 kg-ot lehet így hízni. Különösen a nők gyakran gondolják azt, hogy fogyáskor sokat kell inniuk. Ha azonban túl sokat isznak, a szervezet túlterhelődik vízzel, és elkezdhet duzzadni, ami különösen a kezeken vagy a lábakon kialakuló ödémában nyilvánulhat meg.
Ezek a tünetek maguktól megszűnnek, ha abbahagyjuk az ivást. Legfeljebb 2 liter vizet igyunk naponta! Ha a duzzanat továbbra is fennáll, tanácsos orvoshoz fordulni.
(pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.