150 éve született az elektromágneses rezgőkör atyja

Napjaink elképzelhetetlenek rádió, tévé, mobiltelefon nélkül. Elveszettnek éreznénk magunkat nélkülük. Pedig több tízezer éven át nem hiányzott az emberiségnek egyik sem. Olyannyira nem, hogy még dédapáink sem ismerték. Ez is bizonyítja, hogy a huszadik században mekkorát változott a világ. A hagyományos életmódot felváltotta egy új, amely nem biztos, hogy jobb az előzőnél, de mindenképpen gyökeresen különbözik tőle.

Pedig a kezdetek nagyon szerények voltak: mindössze néhány tudós állt az elektromágnesség „bölcsőjénél“. Közülük is kulcsszerepet játszott a sajátosan tragikus életsorsú Heinrich Hertz.

Majdnem építész lett

A világ első elektromágneses rezgőkörének megalkotója százötven évvel ezelőtt, 1857. február 22-én született Hamburgban. Építészmérnöknek készült a müncheni egyetemen, de figyelme hamarosan az elméleti tárgyak - fizika, kémia, matematika - felé fordul, emiatt tanulmányait Berlinben folytatja. A kor egyik legjelesebb professzora, Hermann Helmholtz (1821-1894) felfigyel a tehetségére, felkéri asszisztensének. Ez döntő fordulatot jelent életében: megismerkedik az elektromágnesség témakörével, szellemi mentora hatására doktori disszertációját 1880-ban már az Elektromágneses indukció forgó testekben címmel írja. Abban a korban, amikor az elektromágneses hullámok létéről csak feltételezések voltak.

A tudományág megalapítója, Michael Faraday (1791-1867) rájött arra, hogy az elektromosság és mágnesség egymástól elválaszthatatlan fogalmak, neki köszönhetjük az első kísérleti villamos motor és a laboratóriumi ősáramfejlesztő feltalálását. Mivel eredetileg könyvkötő volt, minden zsenialitása ellenére nem tudta elmélettel alátámasztani találmányait.

Ez egy skót tudósnak, James Clerk Maxwellnek (1831-1879) sikerült, aki Az elektromosság és mágnesség elmélete című, 1873-ban megjelent munkájában közölte azt a négy egyenletet, amely ma az elektromágnesség minden törvényszerűségét magában foglalja. Érdemes megemlíteni, hogy a vákuum elektromos és mágneses jellemzőit alapul véve arra a megdöbbentő következtetésre jutott, hogy az elektromágneses hullámok ugyanolyan sebességgel terjednek, mint a fény! Mivel ebben az időben már ismerték a fénysebességet, a skót tudós meggyőződéssel vallotta, hogy a fény is elektromágneses hullám.

Csakhogy ezt be is kellett bizonyítani. Ráadásul még ott sem tartottak, hogy rezgőkör segítségével mesterséges elektromágneses hullámokat állítsanak elő. Ez elsőként Heinrich Hertznek sikerült.

Megszerkeszti a szikratovábbítót

A fiatal tudós kezdetben, Helmholtz mellett gázkisülésekkel foglalkozott. Bár ezen a téren nem ért el áttörő felfedezéseket, viszont megfigyelései hozzájárultak későbbi tanítványának és asszisztensének, a pozsonyi születésű Lénárd Fülöpnek világraszóló felfedezéseihez, amelyekért 1905-ben fizikai Nobel díjjal tüntették ki.

1886-ban kinevezik a karlsruhei egyetem professzorának. Ebben az időben kezdi el elektromágneses kísérleteit. 1888-ban szerkeszti meg azt a szikratovábbító berendezést, amellyel egy kis szikraközzel elválasztott kör alakú vezető - a mai vevőantenna őse - két végpontja között szikrát tud indukálni. Ezzel igazolja, hogy a levegőn keresztül elektromágneses hatást lehet elérni!

További kísérletekkel azt is bebizonyítja, hogy az általa keltett elektromágneses hullámok fénysebességgel terjednek, a környező tárgyakról visszaverődnek, rajtuk megtörnek, valamint érvényes rájuk a Doppler-hatás, ebből következően kereszt-, szakszóval tranzverzális hullámokról van szó.

Laboratóriumi kísérleti eredményként kidolgozta az oszcillátorok elméletét, amely a későbbi rádió- és tévéadók alapjává vált. Felfedezéseiről 1890-ben jelentette meg munkáját Über die Grundleichungen der Elektrodynamik für ruhende Körper címen, amellyel végső győzelemre segítette Maxwell elméletét.

De a zseniális skót ezt már nem érhette meg: tizenegy évvel korábban, 1879-ben, mindössze negyvennyolc évesen elhunyt.

Ugyanilyen tragikus sors várt Herztre is: ő sem láthatta, hogy felfedezésének mekkora jelentősége van. Mindössze harmincöt éves, amikor egyre kínzóbb fejfájás gyötri. Az orvosok hamarosan agydaganatot állapítanak meg nála. Bár többször megműtötték, nem tudtak segíteni rajta: 1894. január 1-én Bonnban elhunyt.

Lemorzézták nevét

Bő egy évvel később Alexander Sztyepanovics Popov (1859-1906) létrehozza az első rádióadást: Morze-jeleket továbbít egyik helyiségből a másikba. Az üzenet egyetlen nevet tartalmaz: Heinrich Hertzét, így tisztelegve a nagy előd emlékének. A kegyetlen sors játéka, hogy ő sem lehetett tanúja a rádiózás diadalának. Míg Hertz nem érte meg harminchetedik életévét, ő nem töltötte be a negyvenhetediket: a cári hivatalok zaklatásainak következtében agyvérzést kapott, amelybe négy nappal később belehalt.

ĺgy aztán Gugliemo Marconira (1874-1934) és Karl Ferdinand Braunra (1850-1918) várt a rádiózás gyakorlati feladatainak megoldása. Ők ketten 1909-ben vehették át munkásságukért a fizikai Nobel-díjat. Torokszorító élmény tudatosítani, hogy Braun Hertznél hat, Popovnál kilenc évvel volt idősebb. Mindketten teljes mértékben megérdemelték ezt a kitüntetést, melyet Hertz nem kaphatott meg, korai halála miatt.

Nobel-díjas család

Viszont családja egyik tagja így is feliratkozhatott a fizikai Nobel-díjasok közé: unokaöccse, Gustav Hertz 1925-ben vehette át az elektronok és az atomok közötti ütközések törvényeinek felfedezéséért.

Heinrich Hertz neve pedig mindennapi életünk részévé vált: valahányszor a hálózati áram rezgésszámát határozzuk meg hertzekben, a középhullámú rádiók sugárzási rezgésszámát kilohertzekben, az URH adókét megahertzekben, a televízió csatornáit több száz megahertzben, a műholdadókét és a mobiltelefonokét gigahertzekben, mindannyiszor őt emlegetjük: a hálás utókor róla nevezte el a rezgés alapegységét.

Az SI (Systéme Internacionale) nemzetközi rendszer szerint egy rezgés másodpercenként 1 hertz. Ennek szorzószámai az ezerszer nagyobb kHz, milliószorosa, a MHz és milliárdszorosa a GHz. Annak a tudósnak a tiszteletére, aki rövid élete alatt is maradandót alkotott, civilizációk fejlődését alapvetően befolyásoló felfedezésekkel gyarapította a tudományt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?