A diákok számára több lehetőség is rendelkezésre áll, hogy anyagi forráshoz jussanak, a – lényegében több – pályázati rendszerben kiigazodni viszont nem „kisiskolásnak” való feladat. Cikkünkben vázolunk néhányat a lehetőségek közül, hogy hogyan juthat plusz forrásokhoz az érintett.
Hogyan juthatnak plusz pénzhez a diákok? Vázoljuk a lehetőségeket
Nemrégiben osztotta ki az oktatásügyi minisztérium a „Tanulj itthon, Szlovákia megjutalmaz” elnevezésű ösztöndíjakat. Rekord mennyiségű kérvényt kellett elbírálnia a tárcának, több mint hatezret.
A 2024-es évben 1627 hazai és 43 külföldi diák részesült ebben a támogatásban:
- 804 érettségiző, akinek kiválóak voltak a tanulmányi eredményei, 9000 eurót kap három tanulmányi évre lebontva,
- 423 hátrányos helyzetű diák ugyancsak 9000 ezer eurót kap fejenként,
- 400 diák, aki ún. hiányszakmát tanul, 16 500 eurós támogatáshoz jutott.
Ezek a számok elég jól hangzanak, de a tárca kijelentette, hogy ez volt az utolsó év, amikor ezeket az ösztöndíjakat a helyreállítási alapból finanszírozta. Pánikra viszont semmi ok, hiszen jelezték, hogy más forrásból ugyan, de folytatják a projektet. A részleteket januárban közölhetik ezzel kapcsolatban a minisztérium oldalán.
Aggódni különösebben azért sem kell, mert ezenkívül számos más lehetőség is rendelkezésre áll a tanulók számára.
A középiskolások közül a hátrányos helyzetűek rendszeres állami támogatáshoz juthatnak
A szociális ösztöndíj a hátrányos helyzetű tanulókat hivatott segíteni. Az jogosult, aki:
anyagi szükséghelyzetben lévő családban él
vagy
családja egy hónapra kiszámított bevétele nem lépte túl a létminimum összegét az előző évben (a kérvény benyújtásának időpontjában érvényes létminimumot veszik figyelembe.)
A tanulmányi előmenetel jelentős mértékben befolyásolja, hogy mennyi pénzt kap az adott diák. Ha az előző félévben a tanulmányi átlaga rosszabb volt 3,5-nél, akkor eleve nem kaphatja meg a támogatást. Az is kizáró ok, ha feltételesen kizártak az iskolából. A végső összeg mindig az aktuális létminimumtól, valamint az előző félév tanulmányi előmenetelétől függ. Legkevesebb 31,28 és legfeljebb 62,56 eurót kaphat a diák havonta.
A legjobb viszont ebben, hogy bármikor kérvényezhető a szociális ösztöndíj: a kérvény benyújtásának hónapjától jár, ha teljesíti a középiskolás a feltételeket.
Ha a következő félévi bizonyítványban pedig jobb jegyeket szerez, akkor az ösztöndíj összege is nőhet. Ez persze fordítva is igaz.
Középiskolások külföldön
Azok, akik külföldi tapasztalatokat szereznének, megpályázhatják például a Tatra Bank Alapítvány (Nadácia Tatra banky) támogatási programját. Tavaly január 15-től február végig lehetett jelentkezni.
Idén még nem hirdették meg hivatalosan a projektet, de várhatóan – az előző évekhez hasonlóan – jövőre is az év első két hónapjában lesz lehetőség beadni a külföldi ösztöndíj kérelmét.
A bank alapítványa legfeljebb 1 500 euró összegű pénzügyi támogatást nyújt a rövid távú külföldi oktatási események (nyári iskolák, szakmai gyakorlatok, fiatal tudósok számára szervezett versenyek stb.), illetve a hasonló típusú iskolában való féléves vagy egész tanévet felölelő tanulmányok költségeinek egy részének fedezésére. A részletek megtalálhatók a Tatra Bank oldalán.
Arról is hajlamosak vagyunk elfeledkezni, hogy az Erasmus+ program nemcsak az egyetemisták számára biztosít mobilitást, de a középiskolások külföldi – elsősorban rövid távú – kiutazásait is finanszírozza. Az ösztöndíj egészen rugalmas feltételeket biztosít, a részletek erre vonatkozóan megtalálhatóak a vonatkozó honlapon.
Az egyetemistáknak lényegesen több lehetősége van
A felsőoktatási intézmények hallgatói szintén jogosultak állami támogatásra, ha rossz a szociális helyzetük. A jogosultság megállapításához a család jövedelmi helyzetét és egyéb dokumentumokat kell benyújtani. A támogatás mértéke lényegében a hallgató anyagi helyzetétől függ, és egész évben igényelhető az adott egyetemen. A motivációs ösztöndíjak szintén az az egyetemek biztosítják állami költségvetési forrásból: a pontos feltételek és támogatási összegek intézményenként eltérhetnek.
Ami viszont általánosan igaz, hogy a több ösztöndíjprogramot is kezelő Szlovák Akadémiai Információs Intézet (SAIA) weboldalát érdemes nyomon követni. Adatbázisuk rengeteg lehetőséget kínál, és relevanciájuk, illetve aktualitásuk alapján szűrhetőek a kínálatok.
A már állandó klasszikus viszont egyértelműen az Erasmus+ program, amelynek keretében a hallgatók külföldi tanulmányi és szakmai gyakorlatokra pályázhatnak. Ez az Európai Unió egyik legismertebb oktatási csereprogramja, amely anyagi támogatást is biztosít a résztvevőknek.
Az egyetemek specifikus ösztöndíj-lehetőségeiről az adott intézmény tanulmányi osztályán érdemes érdeklődni.
A diákhitel is opció lehet
Az egyetemi hallgatók kedvezményes kölcsönt igényelhetnek az Oktatástámogatási Alapból. A pontos feltételek, a jelentkezési űrlap, a pályázatok benyújtásának határideje, a maximálisan igényelhető kölcsön összege, valamint további információk az alap weboldalán érhetők el.
A tehetséges diákoknak a források biztosítottak
A minisztérium jelezte, hogy az eddig a helyreállítási alapból finanszírozott, tehetséges diákoknak járó ösztöndíjak fedezésére jóváhagyták az új rendszert. A legnagyobb újítás, hogy a mesterszakos hallgatók is pályázhatnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.