Ösztöndíjjal bírná maradásra a fiatalokat a kormány

egyetemi élet
Pozsony |

Az oktatási minisztérium a következő tanévben is folytatja a pályaválasztás előtt álló fiatal tehetségek támogatását. Ha a végzősök úgy döntenek, hogy a következő tanévet valamelyik hazai egyetemen kezdik, busás ösztöndíjban részesülhetnek.

A szakértők évek óta arra figyelmeztetnek, hogy a fiatal tehetségek elvesztése a jövőben komoly következményekkel járhat. A negatív trendek láttán az oktatási tárca is arra jutott, eljött az ideje, hogy konkrét lépéseket tegyenek azért, hogy a szlovákiai felsőoktatást jobb színben tüntessék fel.

Befektetés egy jobb jövőbe

Meggyőződésem, hogy a szlovákiai egyetemek is tudnak kiváló lehetőségeket kínálni a fiataloknak

– szögezte le pénteki sajtótájékoztatóján az oktatási tárca vezetője, Tomáš Drucker (Hlas), aki egyúttal azt is bejelentette, hogy idén is folytatódik a tehetséges diákok támogatását célzó program.

„Az uniós forrásokból 38 millió eurót, az állami költségvetésből pedig 18 millió eurót különítettünk el az ösztöndíjakra 2029 végéig” – magyarázta Drucker.

A szlovákiai pályázók ezúttal 3000 euró helyett 4000 euróra számíthatnak, míg a hazai egyetemek iránt érdeklődő külföldi tanulók akár 5000 eurós támogatásban is részesülhetnek. 

Az idei év egyik legnagyobb újdonsága, hogy a mesterképzés előtt állók is pályázatnak

 – jelentette be az oktatási miniszter, hogy azok kezét sem engedik el, akik korábban, az alapképzés megkezdése előtt már részesültek állami hozzájárulásban.

Homályos feltételek

Az ösztöndíj egyszer, az alap-, esetleg a mesterképzés megkezdése előtt nyerhető el. A regisztráció hamarosan, 2025 második negyedévében indul, a feltételekről azonban egyelőre nem sokat tudni. Az oktatási tárca képviselői azt ígérték, hamarosan közzéteszik a konkrétumokat. A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján azonban úgy tűnik, a legtöbb eséllyel azok indulnak, akik olyan területen szeretnének elhelyezkedni, ami az innovációkra és a kutatásra összpontosít, hiszen a jövőben ezek a tanulók járulhatnak majd hozzá leginkább Szlovákia fejlesztéséhez.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?