A francia elnök a Notre-Dame újjáépítéséhez hasonló európai összefogást sürget a mesterséges intelligencia terén

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron francia elnök ígértet tett a mesterséges intelligencia terén szükséges infrastruktúra fejlesztésének felgyorsítására hétfőn Párizsban, a témában rendezett nemzetközi csúcstalálkozón, ahol egyben az európai felzárkózás érdekében úgynevezett „Notre-Dame-stratégiát” sürgetett, utalva a 2019-es tűzvészben részben leégett párizsi katedrális újjáépítésének rekordidejére.

„Jeleztem (a befektetőknek), hogy a Notre-Dame-stratégiát fogjuk alkalmazni” – mondta a francia elnök angolul, a mesterséges intelligenciával foglalkozó csúcstalálkozó (AI Action Summit) első napján, számos szakmai és civil társadalmi szereplő részvételével rendezett kerekasztal-beszélgetés végén. „Mi megmutattuk a világnak, hogy egyértelmű menetrenddel meg tudjuk csinálni” – tette hozzá Emmanuel Macron a párizsi Notre-Dame-székesegyház alig öt évig tartott újjáépítésére utalva, „ésszerűsített eljárásokat” és egyszerűsített irányítást szorgalmazva.

Ígéretet tett az eljárások felgyorsítására, elsősorban a mesterséges intelligencia modellek futtatásához szükséges adatközpontok létrehozása terén, és ismét méltatta Franciaország potenciálját, emlékeztetve arra, hogy az atomenergiának köszönhetően „alacsony szén-dioxid-kibocsátású energia áll rendelkezésre” a mesterséges intelligenciához szükséges számítási teljesítményt biztosító gigantikus adatközpontok működtetéséhez.

A francia elnök az amerikai és a kínai technológiai szereplők ágazati előnyével szemben európai felzárkózásra szólított fel, és üdvözölte a Franciaország által eddig elért eredményeket.

„Itt az ideje felébredni és európai stratégiát kidolgozni” – mondta Macron.

A francia államfő vasárnap este jelentette be, hogy francia és külföldi befektetők a következő években 109 milliárd eurót fognak befektetni Franciaországban a mesterséges intelligenciába.

„Ez Franciaország számára annak felel meg, amit az Egyesült Államok a Stargate-tel jelentett be. Ez ugyanaz” – tette hozzá a köztársasági elnök a France2 köztévének adott élő interjúban.

Az elnöki hivatal hétfői tájékoztatása szerint a 109 milliárd eurós összeg magába foglalja az Egyesült Arab Emírségeknek egy óriási adatközpontba történő beruházását (50 milliárd euró), a kanadai Brookfield Asset Management alap 20 milliárd eurós befektetését, a brit Fluidstack cég 10 milliárd eurós befektetését, amely a világ legnagyobb mesterséges intelligenciával foglalkozó szuperszámítógépét telepíti Franciaországba, valamint további kilenc magánberuházást.

Franciaország ezt a kivételes helyzetet az európai mesterséges intelligencia növekedésének fellendítésére kívánja felhasználni.

„Ez nem csak gazdasági kérdés, hanem demokratikus és politikai kérdés is” – hangsúlyozta Clara Chappaz francia digitális gazdaságért felelős miniszter az AFP hírügynökségnek.

A francia elképzelésnek azonban vannak ellenzői is.

Max Tegmark, a technológia káros hatásaira rendszeresen figyelmeztető amerikai székhelyű nonprofit szervezet, a Future of Life Institute elnöke felszólította a párizsi fórumon résztvevő országokat, hogy ne írják alá a csúcstalálkozó végén, kedden közzéteendő nyilatkozatot.

Hétfő délután a rendezvény helyszínének közelében, a Théâtre de la Concorde épületében a francia szakszervezetek pedig egy ellenfórumot szerveztek, ahol a résztvevők az új technológia negatív hatásairól vitatkoztak a munka, a művészetek, a kreativitás, az oktatás világában.

A mesterséges intelligencia potenciális veszélyeiről és lehetőségeiről szóló vita kedden kormány- és államfői szinten folytatódik a hivatalos párizsi csúcstalálkozón a Grand Palais kiállítócsarnokban, köztük Narendra Modi indiai miniszterelnök, J. D. Vance amerikai alelnök, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Olaf Scholz német kancellár részvételével.

Emmanuel Macron jelezte, hogy az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen kedden fogja bemutatni „a mesterséges intelligenciára vonatkozó európai stratégiát”, amelynek lehetővé kell tennie, hogy az EU „felgyorsítsa, egyszerűsítse a szabályozását, elmélyítse az egységes piacot és a számítástechnikai kapacitásokba is beruházzon”.

„Több Európára van szükségünk, és nagyobb egységes piacot kell biztosítanunk az Európában induló startupok számára” – mondta a köztársasági elnök.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?