Jelentős lakossági és önkormányzati érdeklődés övezte a Korponai járásban található Teszér településen tartott nyilvános vitát az Energetikai ReUse Központ (ERC) projektjéről, amelyet a kassai Granya vállalat kíván megvalósítani a település kataszterében.
Nyilvános vita az égető építéséről, korábban már petícióval is tiltakoztak ellene
![12](/sites/default/files/styles/image_16_10_w400/public/lead_image/2025-02/06022025_h_tesare_kulturny_dom106937.jpg.webp?itok=RGF7q9uw)
A vállalat igazgatóságának elnöke, Martin Starzyk, a találkozón ismertette a kevert kommunális és ipari hulladék válogatására és újrahasznosítására, valamint a nem újrahasznosítható hulladék égetésére szolgáló létesítmény terveit, és indokolta annak elhelyezését a térségben. Hangsúlyozta a projekt gazdasági és környezeti előnyeit, például kb. 100 új munkahely létrejöttét, valamint a hulladéklerakók számának csökkentését.
Elmondása szerint Szlovákia jelenleg élen jár a hulladéklerakásban, és az országban a hulladék mindössze 9%-át hasznosítják energiatermelés céljából.
A tervezett központ hidrogénné alakítaná a nem újrahasznosítható hulladékot, amelyet például a tömegközlekedésben lehetne felhasználni. Starzyk azt is hozzátette, hogy több tanulmány vizsgálta az esetleges levegőszennyezést, és biztosított mindenkit arról, hogy az égető egyetlen változata sem veszélyeztetné az emberek egészségét. Emellett a felszíni és felszín alatti vizek állapotára sem lenne negatív hatással.
![12 12](/sites/default/files/styles/image_scaled_w800/public/image_entities/2025-02/06022025_h_tesare_prerokovanie106938.jpg.webp?itok=IfLUvin_)
Helyi önkormányzatok ellenzik a beruházást
Teszér polgármestere, Štefan Foltán, bírálta a projektet, mivel az egy mezőgazdasági területen valósulna meg, valamint aggodalmait fejezte ki a növekvő forgalmi terhelés és a környezetszennyezés miatt. Különösen veszélyesnek tartja, hogy a beruházás egy Gyűgy gyógyvizét védő övezet közelében fekvő fúrt kút közelében valósulna meg. Emellett aggódik a projekt turizmusra és helyi idegenforgalomra gyakorolt hatása miatt, amely a térség gazdasága szempontjából egy igen fontos ágazat.
A település hivatalosan is ellenezte a beruházást, és több kifogást is benyújtott.
A megyei ügyészségnél panaszt tettünk a projekt törvényességének kivizsgálására, mivel a hatóságok kijelentették, hogy a terv nem ütközik a megyei területrendezési tervvel
– mondta a polgármester, hozzátéve, hogy várják a Gyógyfürdők és Ásványvízforrások Felügyeletének állásfoglalását is.
Megyei szinten sem illeszkedik a fejlesztési tervekbe
Radoslav Vazan, Korpona polgármestere és a Besztercebánya megye (BBSK) képviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy a projekt nincs összhangban a megyei területrendezési tervvel. Véleménye szerint az ilyen létesítményeket ipari parkokban kellene elhelyezni, nem pedig mezőgazdasági területeken, nyílt térségekben.
A projekt több szempontból is ellentmond a területrendezési előírásoknak, mivel az égetőművet nem ilyen helyszínekre tervezték
– jelentette ki Vazan. Hozzátette, hogy a jogszabályok szerint a településnek módosítania kellett volna a területrendezési tervét, mivel Teszér jelenleg nem rendelkezik saját részletes településrendezési tervvel, ez azonban nem történt meg.
Kritizálta továbbá a túlzott forgalmi terhelést, amelyet a projekt megvalósítása okozna.
A környező települések és a lakosság is ellenzi a projektet
A projekt elleni más önkormányzatok képviselői is kifogásokat támasztottak. A közeli Gyűgy városa különösen a gyógyvízforrásokra gyakorolt lehetséges negatív hatásokat emelte ki.
A város polgármestere, Dušan Strieborný, hangsúlyozta, hogy az égetőmű a gyógyvizet védő második övezetben épülne, ami kockázatot jelenthet a természetes forrásokra nézve.
A lakosok többször is egyértelműen kifejtették álláspontjukat a beruházással kapcsolatban. Aggódnak a környezetszennyezés, a felszín alatti vizek szennyeződése és a növekvő forgalom miatt.
A legnagyobb problémát az jelenti, hogy az égetőmű éves kapacitása 130 000 tonna hulladék lenne, miközben a teljes Korponai járásban évente ennek csupán 2%-a keletkezik. Ez azt jelenti, hogy a hulladékot akár 100 kilométeres körzetből kellene ide szállítani
– mutatott rá Oľga Láslová civil aktivista, hozzátéve, hogy korábban már petíciót is indítottak a projekt ellen.
(TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.