Hideg időben gyakoribb a szívinfarktus

infarktus

Az alacsony hőmérséklet a szívproblémákkal küzdő páciensek számára különösen veszélyes, ugyanis a beteg szív számára a hideghez való alkalmazkodás nagy megter­helést jelent. Sajnos ebben az időszakban megnövekszik a hirtelen szívhalál esélye, valamint megnő a szívinfarktusok száma is.

Miért jelent problémát a hideg idő, és milyen figyel­meztető jele­ket kell komolyan venni, hogy elkerüljük a súlyos szív- és ér­rendszeri károsodásokat? Miért jelent veszélyt a hideg idő a szív­betegekre? A kutatások kiderí­tették, továbbá orvosi tapaszta­latok is igazolják, hogy a hideg hónapokban növekszik a szívin­farktusok száma, illetve a hirte­len szívhalál esélye. Mivel az ala­csony hőmérséklet miatt beszű­külnek az ereink – köztük a szív artériái is –, ennek következté­ben csökken a szívizmok vérellá­tása. Hidegben összehúzódnak az erek a bőrben és a testfelszín közelében is, így a szívnek erő­sebben kell dolgoznia, hogy a vért mozgásban tartsa. Ha vala­kinek beteg a szíve, ez már meg­terhelő lehet számára. A követ­kezmény sajnos a görcskészség növekedése miatti szorító mell­kasi fájdalom (angina pectoris), a trombózishajlam fokozódása, a hirtelen szívhalál, valamint a szívizomelhalással járó súlyos, életveszélyes állapot, a szívin­farktus kialakulása.

Érdekes

Néhány alapszabály

Annak érdekében, hogy védjük szívünk egészségét, érdemes néhány alapszabályt betarta­nunk.

Akinek beteg a szíve, hosszabb ideig ne tartózkodjon a hidegben. Főleg az idős em­bereknél kell erre odafigyelni, akik esetleg már nem észlelik a testhőmérsékletük csökke­nését. Ilyenkor ugyanis ref­lexszerűen szűkülnek az erek, amely anginás mellkasi fáj­dalmat provokálhat, esetleg szívinfarktus lehet a követ­kezménye.

A szívbetegek hidegben ne vé­gezzenek megterhelő fizikai ak­tivitást. Kerülni kell a megeről­tető sportokat, de bízzuk másra a hólapátolást is. Ha a szabad­ban szeretnénk mozogni, in­kább a könnyedebb mozgásfor­mákat válasszuk, amelyek nem emelik meg a pulzusunkat.

Ha a következő tüneteket érzékeli, azonnal hívjon mentőt: mellkasi fájdalom, szorító érzés vagy nyo­más a szegycsont mögött, mely át­terjed a hát, a nyak, a karok, az áll­kapocs, a váll, főként a bal kar te­rületére. A fájdalom mellett telt­ségérzet is jelentkezhet. Az izzadás, a verejtékes hűvös bőr a szívroham másik általános jele, ezenkívül lég­szomj, nagyfokú fáradtság, szoron­gás, gyors és szabálytalan pulzus, valamint az emésztési zavarokhoz hasonló tünetek fordulhatnak elő. Ilyen esetben haladéktalanul kardi­ológiai centrumba kell menni, ahol megkezdik a keringés helyreállítá­sát az elzáródott szakaszon. Minél hamarabb történik meg ez a be­avatkozás, annál nagyobb a túlélés esélye és a maradandó egészségká­rosodás veszélyének az elkerülése.

Mit tehetünk a megelőzéséért?

A legfontosabb, hogy időben felis­merjük a figyelmeztető jeleket, és azonnal orvoshoz forduljunk. A kardiológiai vizsgálat során nyu­galmi, illetve terheléses EKG-vizs­gálattal, Holter-vizsgálattal (24 órás EKG), valamint szívultra­hanggal figyelik szívünk állapotát, és monitorozzák a lehetséges elvál­tozásokat. A megfelelő diagnózis alapján állítja fel a kardiológus azt a terápiát, amellyel megelőzhetők a súlyos szív- és érrendszeri kataszt­rófák, illetve jelentősen javítható szívünk állapota. (webbeteg)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?