A gazdagok paradicsoma – síközpont a sivatagban és vízszintes felhőkarcolók

536c4e94-6c5e-4c1b-90ef-6acebc78a30f_phpmcmddp

Az 500 milliárd dolláros sivatagi megaváros új finanszírozási lehetőségeket keres, és néhány merész sci-fi álmot is újra kellett gondolniuk.  

Egy jövőbeli város szupermodern lakásokkal, környezetbarát újításokkal, sci-fi építészettel és olyan luxussal, amiről az átlagember még csak álmodni sem mer. Egy ilyen futurisztikus álomváros fog felbukkanni Szaúd-Arábia partjainál.  

Idén azonban drámaian megváltoztak az eredeti tervek, és a Neom projekt képviselői szorgalmasan keresik az új finanszírozási forrásokat. Pekingben, Sanghajban és Hongkongban is jártak, hogy új kínai befektetőket szervezzenek be. Egyelőre nem tudni semmilyen megállapodásról, és Leonard Chan, a hongkongi innovatív technológia fejlesztésével foglalkozó egyesület elnöke elmondta, hogy a meghívásos fogadáson a reakciók az ambiciózus projektre „többnyire semlegesek” voltak.  

A Neomhoz valóban ambiciózus elképzelések kapcsolódnak. A projekt nevének első három betűje az ógörög „neo” előtag, ami újat jelent, az ezt követő M viszont a projektet 2017-ben elindító Mohamed bin Szalmán trónörökös nevére utal.  

„Nem hagyhatjuk figyelmen kívül a világ városainak lakhatási és környezeti válságát. A Neom élen jár abban, hogy új és ötletes megoldásokat kínáljon ezekre a problémákra” – védte a herceg a projektet, amely a kormány Vision 2030 programjának része.  

Büszke arra, hogy a jövő városán az építészet, a mérnöki és az építőipar legnagyobb elméiből álló csapat dolgozik. A Szaúd-Arábia gazdaságának diverzifikálására és az olajbevételtől való függőségének csökkentésére irányuló alternatív program mintegy 458 milliárd euróba fog kerülni. Külföldi befektetőknél is keresik a lehetséges finanszírozási forrásokat, de a projekt elindítása során már számos súlyos emberi jogi jogsértést követtek el. Ezekről sok potenciális partner is tud.  

A hivatalos állítások ellenére a 26 500 négyzetkilométeres Neom számára kijelölt terület nem lakatlan, ugyanis a Huwaitat törzs több évszázada él ott, és 20 000 tagját most kitelepítés fenyegeti. A szaúd-arábiai kormány a jelentések szerint eredetileg támogatást ígért nekik az önkéntes áttelepüléshez, de a valóság sokkal sötétebb. Sokan nem voltak hajlandóak elhagyni otthonukat, és a kormány nem bánt velük kesztyűs kézzel.  

2020-ban egy szaúdi állampolgár, Abdul Rahim al-Hwaiti, al-Khraybah városából feltöltött egy YouTube-videót, amelyben bejelentette a világnak, hogy aki nem hajlandó feladni a saját tulajdonát és elhagyni a területet, az a kormány ügynökeinek kezébe kerül.  

„Kilenc embert már letartóztattak a környezetemben, és biztos vagyok benne, hogy többen is lesznek. Számomra világos, hogy ha megölnek, akkor azt állítják majd, hogy terrorista vagyok” – mondta.  

Félelmei beigazolódtak. Szaúdi aktivisták szerint al-Hwaitit azután lőtték agyon, hogy a biztonsági erők által a telepe ellen intézett támadást dokumentáló utolsó videót leforgatták. Arab aktivisták figyelmeztetnek, hogy az idilli szuperváros, amely ökológiai és technológiai vívmányokkal büszkélkedik, kevésbé nemes eszközöket is bevet céljai eléréséhez.  

A fent említett incidensek ellenére a Neom reklámja büszkén hirdeti: „Itt kezdődik az új életforma. Nézzenek előre 25 ezer négyzetkilométernyi inspirációra, egy stresszmentes helyre, ahol az élet egészségesebb és boldogabb lesz”. A vizualizációk olyan érzést keltenek, mintha egy lebilincselő sci-fi film díszletét látnánk.  

A Neom leghíresebb és legnagyobb projektje a The Line, egy város a megavárosban kilencmillió ember számára.  

„Nincsenek utak, autók és légszennyezés, 100 százalékban megújuló energiával fog működni, és a terület 95 százalékát megőrzik a természet számára. A hagyományos városokkal ellentétben az emberek egészsége és jóléte elsőbbséget élvez majd a közlekedéssel és az infrastruktúrával szemben” – olvasható a Neom honlapján.  

A szállást két párhuzamos, ötszáz méter hosszú „vízszintes felhőkarcoló” biztosítaná. Homlokzatukat tükrökkel borítják majd. A koncepciót az amerikai Morphosis stúdió készítette több más építésszel együtt – egyikük a várost New Babylonnak nevezte.  

A Bloomberg azonban nemrég arról számolt be, hogy Szaúd-Arábia jelentősen csökkentette azoknak a számát, akik néhány év múlva a The Line futurisztikus világának lakói lehetnek. A másfél millió helyett 2030-ra várhatóan kevesebb mint 300 ezren fognak élni a „vízszintes felhőkarcolókban”. A newarab.com weboldal beszámolója szerint a város hosszát is megváltoztatták, az elképesztő 170 kilométerről mindössze 2,4 kilométerre, a Szaúd-Arábia északnyugati részén található üzemben dolgozókat pedig valószínűleg elbocsátják. A portál idézi Mohamed Al-Dzsadán szaúdi pénzügyminisztert, aki decemberben azt mondta, hogy az eredetileg tervezettnél több emberre és időre lesz szükség egy ennyi technológiai fejlesztést igénbe vevő város megépítéséhez.  

Mindenesetre az egyedülálló sivatagi város víziói lenyűgözik a világot, és lehetőséget adnak az építészeknek, hogy a legmerészebb ötletekkel dolgozzanak. Az egyik ilyen egy nyolcszög alakú úszó kikötőváros a Vörös-tenger partján. Az Oxagon nevet kapta, a dán BIG stúdió tervezte, és ha elkészül, „a világ legnagyobb úszó építménye” lesz. Egy sétahajó terminált és egy oceanográfiai kutatóközpontot is magában foglal majd, emellett a tervek szerint hozzájárul majd a regionális és globális kereskedelemhez.  

Teljesen más kategóriába tartozik Troyena, a Tabuk régió hegyei közé tervezett téli üdülőhely. A projekt alkotói számára semmi sem lehetetlen, még a sivatagban való síelés sem. A lejtők mellett szállodák, egy kilátó és egy 330 méter magas felhőkarcoló is épülne, amelyet a brit Zaha Hadid Architects építészeti iroda tervezett.  

Már épül a Sindalah üdülőhely a The Line tervezett helyszínének közelében. Az első vendégeket várhatóan idén fogadják majd. Az üdülőhely három nagy szállodát foglal majd magába 413 szobával és 88 villával, valamint több mint háromszáz apartmant a kikötő körül.  

„Olyan úti cél lesz, ahol a víz felett és alatt is megtapasztalhatják a Neom és Szaúd-Arábia lenyűgöző szépségét, így Sindalah a luxusutazás jövője lesz” – jellemezte a trónörökös.  

Egy másik turisztikai látványosság az Akabai-öböl partján fekvő Epison nevű hely lesz, két 225 és 275 méter magas „csipkézett felhőkarcolóval”. Szállodákból és tengerparti villákból sem lesz hiány.  

Felhívták a figyelmet egy „ultraluxus fordított felhőkarcolóra” vonatkozó javaslatra is, amelyben egy víz alatti nyitott tér köré szállodákat, üzleteket és apartmanokat terveznek. Az Aquellum nevet viselő különleges épület homlokzata nem kifelé, hanem befelé néz majd.  

Úgy tűnik, hogy a projekt a legfantáziadúsabb építészeti elképzeléseket is képes kielégíteni. Bár ebben az esetben is igaz, hogy a nagyszabású építési terveknek mindig ára van.  

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?