Fizessenek jóval többet a leggazdagabbak!

Brigita Schmögnerová

Ki fizet a szociális és környezetvédelmi igazságért az Európai Unióban címmel rendezett konferenciát csütörtökön a Comenius Egyetem szociológiai kara. A panelbeszélgetésen többek között Brigita Schmögnerová volt pénzügyminiszter, Andor László volt magyarországi uniós biztos, Radovan Geist újságíró és a kar egyetemi tanárai is részt vettek.

A rendezvény apropója egy európai polgári kezdeményezés: több országban, köztük Szlovákiában és Magyarországon is aláírásgyűjtés folyik a leggazdagabb emberek vagyonának fokozottabb megadóztatása kapcsán. 

Az aláírásgyűjtés októberig folyik, Szlovákiában többek között a szakszervezetek – mint a KOZ – kapcsolódtak be a gyűjtésébe. A kezdeményezést ismertető, a Progresszív Európai Tanulmányok Alapítványa főtitkáraként ténykedő Andor hangsúlyozta, az Európai Uniónak adópolitikai ügyben nincs közvetett beleszólása a tagállamok szabályozásába. Ugyanakkor a mozgalom egymillió aláírás összegyűjtése esetén kérheti az Európai Bizottságtól, hogy gyakoroljon nyomást a tagállamokra az adózási szabályozások egységes szigorítása érdekében. 

A felszólalók felhívták a figyelmet arra, hogy az unión belüli vagyoni egyenlőtlenségek a koronavírus-járvány után is jelentős mértékben növekedtek. A leggazdagabb öt uniós személyiség vagyona három év alatt 76 százalékkal, összesen 429 milliárd euróra növekedett, miközben a befizetett adóik arányaiban sokkal alacsonyabbak az alkalmazottak bérénél, a szupergazdagok és a legszegényebbek között létező, gyorsuló ütemben mélyülő vagyoni szakadékot más közgazdászok is megerősítik. 

A beszélgetés résztvevői felhívták a figyelmet arra, hogy több oka is van annak, miért nem számít központi témának a progresszív adózás bevezetése Szlovákiában. Amellett, hogy a helyi leggazdagabb rétegek könnyebben el tudják rejteni a vagyonukat, Szlovákiában a neoliberális, minimális állam koncepciója vált elfogadottá a közvéleményben és a sajtóban is, ellenvélemény nélkül. Az adóterhek minimalizálása mellett azonban az állam úgy határozott, hogy a munkabérek alacsonyan tartása is segít a helyi versenyben, tovább mélyítve a társadalmi különbségeket – hívták fel a figyelmet a konferencián.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?