Nem értik a patikusok

Pozsony. Június 1-től 20 koronát kell majd fizetni minden kiváltott recept után. A díjat ugyan a gyógyszerészek szedik be, de csak az összeg 25 százaléka marad náluk, ugyanis minden recept után 15 koronát el kell vezetniük az egészségbiztosítóba.

Pozsony. Június 1-től 20 koronát kell majd fizetni minden kiváltott recept után. A díjat ugyan a gyógyszerészek szedik be, de csak az összeg 25 százaléka marad náluk, ugyanis minden recept után 15 koronát el kell vezetniük az egészségbiztosítóba. Az egészségbiztosítók az így befolyt összeget a gyógyszertárakkal szembeni tartozásaik térítésére fordíthatják, mely az utóbbi években már több milliárd koronára rúgott. „Nem értem, miért kell a gyógyszertárnak közvetítenie a beteg és az egészségbiztosító között” – mondja Tóth Ernesztína, a Szlovák Gyógyszerészkamara (SleK) szóvivője. A SleK számításai szerint 9-10 korona között mozog egy recept feldolgozása, ezért eddig egy fillért sem kaptak a gyógyszerészek, a június 1-től náluk maradó 5 korona is csak részben fedezi ezt a kiadást. Várhatóan változik majd a gyógyszerek ára is, a törvény ugyanis új módszert határoz meg az árképzésre. A gyógyszertárak a törvénymódosítástól az eddigi rendszer egyszerűsödését várják „Mivel a gyógyszer árának a beteg és az egészségbiztosító által fizetett aránya kötött lesz, csökkenhetnek az árkülönbségek az egyes gyógyszertárak között – mondta lapunknak a szóvivő. – A gyógyszerárak eddigi változásai során előfordult, hogy az egyik gyógyszertár még a régi áron adta a gyógyszert – mivel az a még régi áron megvásárolt készletből származott –, a másik viszont már az új áron, ezért aránylag nagy árkülönbségek jelentkezhettek. Ezt a betegek úgy érzékelték, hogy egyes gyógyszerészek meg akarják őket rövidíteni. Bízom benne, hogy az új rendszer megszünteti ezt az árkülönbözetet.” A gyógyszerárak meghatározásának módosítása kiváltotta a gyógyszergyártók tiltakozását. A jelenlegi szabályozás csak a maximális gyógyszerárat szabta meg, ebből számították ki a beteg és az egészségbiztosító által fizetendő rész nagyságát a részleges térítésű gyógyszerek esetében. Ha a gyógyszergyártó az ár jóváhagyása után csökkentette a készítmény árát, csak a beteg által fizetendő összeg lett alacsonyabb. A minisztérium szerint a gyártók a forgalmuk növelése érdekében gyakran éppen a beteg által fizetendő résznek megfelelő összeggel csökkentették a gyógyszer árát, feltételezve, ha a betegnek nem kell hozzáfizetnie, szívesebben váltja ki a készítményt. Ezt megszünteti az új árképzési módszer: a beteg és a biztosító által fizetett árrész aránya mindig azonos marad. Például egy kétezer koronás gyógyszer esetében ha a gyógyszer-kategorizáció alapján 500 koronát a beteg, 1500 koronát a biztosító fizet, ez az arány a gyógyszer árának esetleges csökkenése után is megmarad. A gyógyszergyártók a példaként említett esetben gyakran 500 koronával csökkentették a gyógyszer árát, így az a beteg számára ingyenessé vált, a biztosító viszont továbbra is 1500 koronát fizetett. Az új rendszerben 500 koronás árcsökkenés esetén a beteg 375 koronát, a biztosító 1125 koronát fizet majd ugyanazért a gyógyszerért. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?