A konferencia előadói és szervezői (fotó: SJE)
20. századi államhatalmak az egyházak ellen
A Hitvalló egyház magyar mártírjai c. konferencia már harmadszor tekintette át, hogy a történeti keresztény egyházakat miként nyomták el a 20. század államhatalmai, különösen az önkényuralmi rendszerek.
Amióta az első nemzetközi tudományos konferencia néhány éve megvalósult, szabályos időközönként követik egymást a következő alkalmak. A Selye János Egyetem Református Teológiai Karának (SJE RTK) Történeti Tudományok Tanszéke, ill. a XX. Századi Egyháztörténeti Kutatóintézet ám nemcsak azt tartják fontosnak, hogy minél többet tudjunk például arról, hogyan hurcolt meg egy-egy lelkészt vagy papot a kommunista csehszlovák államhatalom, de azt is szeretnék, ha minderről nemzetközi párbeszéd folyna Komáromban.
Somogyi Alfréd, a SJE RTK dékánjának üdvözlő szavai után Jerguš Sivoš, a Nemzeti Emlékezet Intézetének (Ústav pamäti národa, ÚPN) vezetője, majd Földváryné Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának (NEB), elnöke tartottak plenáris előadásokat. Utóbbi több oldalról megközelítve is hangsúlyozta a nemzetközi párbeszéd fontosságát a témában, ill. emlékeztetett, hogy a SJE már az ÚPN-nel és a NEB-bel is együttműködési egyezményt kötött.
Összesen 14 előadást hallgathattak végig a résztvevők és az érdeklődők a SJE Konferencia-központjában. A prezentációk nem kizárólag a (cseh)szlovákiai magyar egyháztörténetről szóltak, de például Somorjai Ádám a szlovákiai magyar bencések sorsáról, míg Fritz Beke Éva Sztehlo Gábor, zsidómentő lelkész felvidéki gyökereiről adott elő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.