A mentősök szerint átgondolatlan lépés

Párkány/Pozsony/Dunaszerdahely.

Párkány/Pozsony/Dunaszerdahely. „A miniszter úrnak elvben igaza van, de a gyakorlati kivitelezés átgondolatlan, elkapkodott, látszik, hogy azok, akik ezt kidolgozták még soha nem voltak terepen, fogalmuk sincs az egészségügyi szállítás, a mentőszolgálat mindennapjairól” – mondta lapunknak Ladislav Matuška, a párkányi rendelőintézet igazgatója. Mivel a városnak nincs saját kórháza, a pácienseket szinte naponta kell Érsekújvárba, Komáromba, Zselízre szállítani kivizsgálásra, gyógykezelésre, s a helyi rendelőintézetbe is rendszeresen hoznak be embereket. „Komoly hátránya a rendszernek az, hogy a páciensek eltérő díjat fizetnek a szállításért. Mi két gyakorlati példát dolgoztunk ki az új rendszerre, mindkettő alapján bennünket ér veszteség, melyet senki sem fizet meg. Ráadásul bizonyítható, hogy az fizet majd a legtöbbet a mentőért, akinek az egészségi állapota a leginkább indokolja a kórházi ellátást és a szállítást. Csak a rokkantak, a tartós egészségkárosultak és a szociálisan hátrányos helyzetűek képeznek kivételt. A sofőrnek ugyanakkor minden páciensre külön le kell bontania és el kell számolnia a megtett utat. Könnyen előfordulhat, hogy az orvos hiába írja ki egy adott páciens esetében a mentős szállítást, vissza kell azt utasítanom, mert az adott beteg biztosítója a meghatározott havi limit feletti utakat nem téríti meg” – mondja a párkányi rendelőintézet igazgatója. A Párkány környékiek a mentősöknek fizetik majd a szállítás költségeit, nekik kell majd bemutatni a kedvezményre illetve a fizetés alóli felmentésre jogosító igazolásokat is. Hasonló lesz a gyakorlat Pozsonyban is, a mentősök már vállalták a pénz kezelésével járó anyagi felelősséget. „Várható, hogy mivel a sofőrök szedik majd be a szállításért kiszabott díjat, jelentősen hosszabbodik majd a szállítás ideje” – mondta lapunknak Ján Kovalčík, a mentőszolgálat igazgatója. Dunaszerdahelyen a betegszállításért előre fizetnek majd a betegek a kórház központi pénztárában. „A betegszállításért felelős sofőr a beteg kezelése után, a hazaszállítás előtt kiszámolja a költségeket, melyet a beteg helyben köteles kifizetni – tájékoztatta lapunkat Anna Nagyová igazgatónő. – A kórházba szállított beteg természetesen a megérkezése után fizet.” A legtöbb fejtörést Királyhelmecen is a szállítás jelenti. A mentőautók vezetőinek iskolázáson magyarázzák el, hogyan kell kiszámolni a fizetendő összegeket, és miként kell vezetni a könyvelést. Mostantól ugyanis vezetniük kell azt is, hány beteget szállítottak, ki hol szállt be és ki, mennyi volt az útiköltségből ráeső rész, és fizetett-e egyáltalán. Ez utóbbi eset csak a kórháznak „kellemetlen”, mert a biztosító a kilométerek alapján a beteg által fizetendő költséget levonja a betegszállításra fizetett támogatásból, tehát ha a mentőautó vezetője nem „hajtja be” a pénzt, az hiányzik majd a kórház kasszájából. (buch, l-p, hgy)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?