Az utóbbi években megnövekedett a csemegekukorica iránti érdeklődés, egyre többen termesztik értékesítési szándékkal. Termelése különböző hibrideknek köszönhetően jövedelmező lehet, ám az áru könnyen értéktelenné válhat, ha a csöveken hernyórágás látható, vagy a rágás nyomán penészgomba telepedik meg.
Már címerhányáskor károsítanak
Címerhányás idején a levéltetvek szívogatása is jelentőssé válhat, ám a kukoricamoly hernyója is megkezdi károsítását. Kezdetben a levelet, később a címert és a csövet, majd a szárat is károsítja. Ezenkívül a csuhélevelek között és a fejlődő szemeken a káposzta-bagolylepke, a kalászrágó bagolylepke, valamint a tavaly már nagy károkat okozó gyapottok-bagolylepke hernyója is károsít. Mindezekhez társult az új veszélyes karanténkárosító, a kukoricabogár is, amely főleg a címeren levő pollent valamint a zsenge bibeszálakat fogyasztja. Ennek következtében a fejlődő csövön a szemek hiányosak lesznek.
A védekezési időpont meghatározásához elengedhetetlen az előrejelzés, amely az időben kihelyezett feromoncsapdákon alapszik. A védekezés legkedvezőbb időpontja a tömeges lárvakelés időszaka. Ez általában akkor van, amikor a kukoricamoly imágóinak 80 százaléka kirajzik. Ezután 3–4 napon belül feltétlenül el kell végezni a rovarölő szeres kezelést. A védekezés akkor a leghatékonyabb, amikor a címer kibomlik. Ekkor tudjuk a növényvédő szereket a virágzatban rágcsáló kártevőkre irányítani. Ezt a kezelést a címerhányás idejétől függően 4–5 vagy 8–10 napos permetezési intervallumokban kell végrehajtani. Mivel a virágzó kukoricát a házi méhek is látogatják, csak olyan készítményt alkalmazzunk, amely a méhekre ártalmatlan. Tekintettel a kukorica nagyságára, a földi gépes permetezés csak hidas traktorral vagy légi permetezéssel valósítható meg. Ám ott, ahol a tavalyi rovarkártétel nagy volt, csak így van remény arra, hogy az idei kártételi szintet sikerül a kívánatos 5%-os alá szorítani.
A szerválasztásnál kezdetben a hosszabb hatástartalmú kitingátló készítmények közül válogassunk: például Dimilin 48 SC (0,04%), Match 50 EC (0,1%), Nomolt 15 SC (0,01%), Rimon 10 EC (0,05%). Ezeket kombináljuk gyors hatású piretroidokkal: például Decis 2,5 EC (0,3%), Karate zeon 5 Cs (0,3%), Mavrik 2 F (0,05%), Vaztak 10 Ec (0,3%). A betakarítás előtt természetesen az élelmezésegészségügyi-várakozási idők betartásával kell megválasztani a készítményeket.
A védekezésben érvényesíteni lehet az integrált és a biológiai eljárásokat is. Ezekkel környezetkímélő módon, mégis hatékonyan tudjuk csökkenteni a károsító hernyók számát. Egyik leghatékonyabb és legmegbízhatóbb védekezési módszer a Bacillus thüriengiensis hatóanyagú Biobit WP (0,1%) készítmény vagy a rovarparazitoidok közül a Trichogramma petefürkész fajok alkalmazása. Eredményességük erősen függ a kiszórás időzítésétől valamint a időjárási viszonyoktól. Érzékenyek a növényvédő szerre és főleg a csapadékra, öntözésre, hideg, szeles időjárásra.
A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.