Vászonra álmodott világok

A Párkányi Képzőművészkör tagjainak munkáiból a napokban nyílt kiállítás az esztergomi Sugár Galériában. A tárlaton sok érdekes, élményt adó alkotással találkozhatnak a képzőművészet iránt érdeklődők.

A szerző felvételeA Párkányi Képzőművészkör mintegy harmincöt fős tagságából ezúttal tizenöt alkotó állította ki munkáit. Egyikük, Nyilasi Tibor festőművész Kanadában él ugyan, de rendszeresen hazalátogat, és szavai szerint eltéphetetlen szálak kötik a párkányi régióhoz. A tárlatot Kocsis Ernő nyitotta meg, aki alaposan ismeri a képzőművészek alkotásait, lévén, hogy ő a Képzőművészkör kezdeményezése alapján 1993-ban megalakult Párkányi Városi Galéria szakmai tanácsának elnöke, s mint neves festőművész, egyúttal a Párkányi Képzőművészkör tiszteletbeli tagja. Köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a kiállítás jelentős esemény, hiszen Esztergomot és Párkányt számos történelmi szál köti össze. „A Mária Valéria-híd újjáépítése után a két város alkotóinak múltbeli kapcsolatai még jobban elmélyültek. A művészek már rég rájöttek, hogy mindkét oldalról van mit mondani egymásnak. Ez kezdetben az egyes alkotók önálló kiállításaiban nyilvánult meg, Esztergomban éppúgy, mint Párkányban. Ma már nincs olyan tárlat, ahová legalább a megnyitóra ne hívnák meg kölcsönösen a baráti város képzőművészeit.”

Kocsis Ernő szerint a tagság létszáma és a kör működése szempontjából országos viszonylatban is ritka a párkányihoz mérhető képzőművészeti kör, talán csak Privigyén és Szakolcán létezik hasonló. „A Párkányi Képzőművészkör, melynek vezetője Lábik János rangos festőművész, számos szlovákiai városban bemutatkozott már. Emellett Magyarországon és Olaszországban is több tárlat nyílt a munkáikból.” A tagságot amatőr és hivatásos képzőművészek alkotják. A tagok álma, hogy a Párkányi Városi Galéria ne csak időszaki kiállításokon adjon helyet számukra, hanem a megalakulásuk óta összegyűjtött anyag állandó kiállítótermet kapjon.

Az esztergomi kiállításon a már említett Nyilasi Tibor mellett Tóth Magdolna, Szalay Klaudia, Gergely Mária Terézia, Bugyács Sándor, Nothart Alena, Lábik János, Keglevich Gyula, Várszegi László, Ottmár Sándor, Albert István, Gembická Mária, Valšíková Magdaléna és Sziklai Károly képei, valamint Zahovay Ernő fotói szerepelnek. Tájképek, portrék, figurális kompozíciók – olajfestmények, vegyes technikával készült montázsok, tus- és ceruzarajzok, akvarellek és pasztellképek. A zömmel hagyományos szemlélet és eszközhasználat mellett néhány egyedi látásmódról árulkodó képpel is találkozhatunk. Ilyen például a fiatal Szalay Klaudia két munkája, Keglevich Gyula három olajfestménye, Bugyács Sándor két montázsa, Nyilasi Tibor vagy Gembická Mária képei. Lábik János csodálatos olajfestményei a környéknek, a vízpartnak különleges hangulatú ábrázolásai, s persze a többi művész is izgalmas dolgokat mutat be a maga teremtette festői világból. A kiállítás október 13-áig tekinthető meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?